Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Starorzecze

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
272 odpowiedzi w tym temacie

#1 Eddie

Eddie

Napisano 22 październik 2011 - 20:02

Starorzecze (jezioro przyrzeczne, paleomeander) – jezioro leżące na dnie doliny rzecznej, będące fragmentem jej byłego koryta i odcięte wałem przy korytowym od obecnego nurtu. Ma ona zwykle sierpowaty kształt.
Charakterystycznym elementem środowiska w rozwoju każdej rzeki są pozostałości po jej dawnym korycie, czyli tzw. starorzecza. Powstają one w sposób naturalny, jaki i dzięki regulacjom prowadzonym na rzekach. Warunki powstania starorzeczy są ściśle powiązane z procesami erozji. Przewaga erozji bocznej nad erozją denną na danym odcinku rzeki powoduje odcięcie meandrów, tworząc zbiorniki zwane starorzeczami
Starorzecza tworzą całkiem odmienny typ biotopu wodnego w porównaniu z korytem rzeki. Przez większość roku są to zbiorniki nieprzepływowe o niewielkiej wymianie wód z wyjątkiem wezbrań powodziowych, mają znacznie bardziej przejrzystą toń na skutek sedymentacji drobnej zawiesiny pomimo zazwyczaj wysokiej trofii ich wód. Wody starorzeczy są też wyraźnie cieplejsze od wody korytowej. Te czynniki powodują , że w starorzeczach bardzo szybko rozwijają się zbiorowiska roślinności wodnej i higrofilnej wód stojących (co często doprowadza do szybkiego procesu ich wypłycania).

To tak tytułem wstępu za Wikipedią.

Natrafiłem dzisiaj na Starorzecze Wisły w okolicy Woli.

1.
Dołączona grafika
2.
Dołączona grafika

#2 kalinek123

kalinek123
  • Użytkownik
  • 2041 postów

Napisano 22 październik 2011 - 20:12

Eddie, Bardzo fajny,nowy wątek i kadry również niczego sobie.Mgiełka nadaje fajnej tajemniczości zdjęciu.
Eos 450D/Sigma 120-400/EF 18-55 mm IS/Canon EF 50 f/1.8 II/Helios/StatywBenro+Głowica Benro

http://piotrkalinowski.manifo.com/

Sprzedam Głowice Manfrotto 700RC2!

#3 Animus (Paweł Chocha)

Animus

Napisano 23 październik 2011 - 09:32

Eddie - Ciekawy wątek założyłeś i zamieściłeś krótki, zwięzły i treściwy opis tematu :-) Podobają mi się obydwie fotografie. Urokliwe dzikie miejsca, spowite w mgły, bardzo ładnie przedstawiłeś :-)

#4 Eddie

Eddie

Napisano 23 październik 2011 - 20:14

kalinek123, Animus, b. dziękuję :-)

3.
Dołączona grafika

#5 emwi

emwi

Napisano 23 październik 2011 - 20:24

Eddie, bardzo dobrze, że taki wątek się pojawił, teraz już wiem, że muszę w końcu podjechać na naszą podwarszawską miejscówkę ... może dorówna atrakcyjnością Twojej ... w końcu piękne fotki zapodałeś :-)

X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, X-T20, X-T3, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam

#6 marp10

marp10

Napisano 24 październik 2011 - 08:18

Dla mnie najładniejsza 2 później 1. Bardzo fajny klimat jest na tych zdjęciach.

#7 Eddie

Eddie

Napisano 30 październik 2011 - 19:53

Kolejna seria. Ta sama lokalizacja, ale inna część starorzecza. Obie nie są połączone.

4.
Dołączona grafika
5.
Dołączona grafika
6.
Dołączona grafika

#8 Roby

Roby

Napisano 31 październik 2011 - 08:48

Eddie, ładna cała ostatnia seria. A 6 bardzo urokliwa.

#9 chinol (Tomasz Nowakowski)

chinol

Napisano 31 październik 2011 - 22:39

Eddie, ciekawa seryjka z ładnymi kolorami tylko na 4 kadr do wyprostowania i nie wiem czy lepiej by nie było dac więcej dołu ;-) pozdrawiam :-D

#10 Animus (Paweł Chocha)

Animus

Napisano 13 listopad 2011 - 09:42

Z przyjemnością zaglądam do tego wątku. Bardzo podobają mi się te dzikie miejsca, oraz fotografie, na których są one pokazywane. Dobra robota :-)

#11 Eddie

Eddie

Napisano 03 styczeń 2012 - 20:12

Dzięki za komentarze :-)

teraz już wiem, że muszę w końcu podjechać na naszą podwarszawską miejscówkę ...

czekamy :-)

dzisiejsze, tuż po zachodzie.

7.
Dołączona grafika
8.
Dołączona grafika
9.
Dołączona grafika

#12 emwi

emwi

Napisano 03 styczeń 2012 - 22:27

czekamy :-)

obiecuję próbę w najbliższy weekend :-)
ciekawy ten ciasny kadr nr 8

X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, X-T20, X-T3, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam

#13 Animus (Paweł Chocha)

Animus

Napisano 04 styczeń 2012 - 15:48

Z nowej serii 7 i 8 podobają mi się najbardziej :-)

Tez wrzucę jedno zdjęcie stare. Wędrując kiedyś wzdłuż Wisły mijałem starorzecze :-)

10.
Dołączona grafika

#14 Eddie

Eddie

Napisano 05 styczeń 2012 - 19:10

Animus, kolorystycznie ładnie, w kadrze dużo się dzieje. Dlaczego tak długo czekałeś ze wstawaniem.... może masz coś jeszcze..?

#15 Animus (Paweł Chocha)

Animus

Napisano 05 styczeń 2012 - 19:42

Eddie - cieszę się, że pozytywnie odbierasz to zdjęcie :-) Nie mam niestety nic innego ze starorzeczami. Ale mam w planie kilka wypadów nad Wisłę, po drodze będę miał sporo starorzeczy. Zachęciłeś mnie, by się tym tematem zająć :-) Jak coś będę miał- wrzucę :-)

#16 Eddie

Eddie

Napisano 15 styczeń 2012 - 17:38

Po powodzi starorzecza zostały "odbudowane" pogłębiono, zabezpieczono brzegi, oczyszczono. Na razie zbyt naturalnie to nie wygląda, ale natura chyba sobie poradzi.

11
Dołączona grafika
12
Dołączona grafika
13
Dołączona grafika

#17 Technik

Technik

Napisano 20 styczeń 2012 - 19:26

Eddie, podoba mi się odbicie drzewa w wodzie na 11 i łaciaty pierwszy plan na 13.

Trzy ujęcia nadwiślańskiego starorzecza. Tego raczej nie będą regulować. W lecie wygląda jak jakaś odnoga Amazonki.
14. Marzec 2011
Dołączona grafika
15. Grudzień 2011. To samo miejsce, inna ogniskowa.
Dołączona grafika
16. Grudzień 2011. Kilkadziesiąt metrów dalej.
Dołączona grafika

#18 Eddie

Eddie

Napisano 20 styczeń 2012 - 20:41

Technik, ładna seria, 16 naj.

Dodam tylko, że starorzecza które pokazuje to jak na razie również tylko nadwiślane.

#19 puciu

puciu

Napisano 20 styczeń 2012 - 21:58

Technik, mnie do gustu przypadła najbardziej 15-tka.

#20 max

max

Napisano 06 luty 2012 - 19:04

Technik, mi również 16 najbardziej się podoba, fajnie Słońce się oparło, ciekawe te kępki zieleni i odbicie dopełnia całości :thumbsup:

17.
Dołączona grafika

18.
Dołączona grafika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych