Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Wiewiórka - Sciurus vulgaris

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1496 odpowiedzi w tym temacie

#1 crater

crater
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano 15 październik 2006 - 14:42

Wiewiórka pospolita - Sciurus vulgaris

1)
Dołączona grafika

2)
Dołączona grafika

3)
Dołączona grafika
Info - Wikipedia

Opis
. Osiąga długość ciała 19,5 - 29,0 cm, ogona 14 - 24 cm. Jest typowym zwierzęciem nadrzewnym. Grzbiet ubarwiony ma na kolor od rudego do ciemnobrązowego, spód ciała jest biały. Wiewiórki żyjące w Karpatach, Sudetach i Beskidzie mają ubarwienie ciemniejsze - ciemnobrązowe. W zimie wszystkie wiewiórki zmieniają ubarwienie na popielate

Tryb życia. Zamieszkuje dziuple, zajmuje gniazda ptaków lub buduje je sama. Gniazda te buduje w koronach drzew, zwykle w rozwidleniu gałęzi. Buduje je z trawy i drobnych gałązek i wyściela mchami. Gniazda te mają jeden wejściowy otwór. Długi, puszysty ogon odgrywa ważną rolę podczas skoków. Jest aktywna w dzień. Jej pożywienie stanowią nasiona, pędy, grzyby, owoce, ale także owady, jaja i pisklęta. Gromadzi zapasy żywności, np. zakopując nasiona – przyczynia się w ten sposób do rozsiewu nasion drzew. Obserwowano też, że na gałęziach drzew suszyła grzyby.

Rozród. Ciąża trwa 38 - 39 dni. Samica rodzi w jednym miocie od 2 do 7 młodych. W ciągu roku wydaje zwykle 2 - 3 mioty. Młode rodzą się ślepe, otwierają oczy dopiero po miesiącu. Matka karmi je mlekiem przez 8 tygodni. Dojrzewają płciowo po 10 - 12 miesiącach życia. Wiewiórka żyje na wolności okolo 5 lat. Może być nosicielem wścieklizny.

#2 Nessi

Nessi
  • Użytkownik
  • 161 postów

Napisano 15 październik 2006 - 18:42

Crater, fajne te wewióry, no i te kolorki.

No to i moja, z tym że wiosenna.
4
Dołączona grafika

#3 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv

Napisano 15 październik 2006 - 18:48

Crater - bardzo ciekawe kadry. Tylko wydaje mi się, że na jedynce ciut za dużo magenty.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka

#4 crater

crater
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano 15 październik 2006 - 18:52

chyba sie za bardzo przyzywczailem do takiej kolorysytki obrazu, bede musial posiedziec nad presetami kolorystycznymi w aparacie.Dzieki za uwage :)
Canon Rebel EOS 300D + Tamron 70-300 + Tamron28-80 + Helios 2/58 +Transcend 2GB x120

http://crater.cr.funpic.org/ moje portfolio

#5 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 487 postów

Napisano 25 październik 2006 - 10:11

Crater, bardzo ładne zbliżenia. ;-)
Nessi, gdzieś ty ją upolował? Taki jakiś cmentarny urok ma, hihi. Ona jest na nagrobku, jakiś schodach?.... :-D

#6 warchlaq

warchlaq
  • Użytkownik
  • 434 postów

Napisano 25 październik 2006 - 10:24

Ależ to są ładne zwierzaczki :) trzecia najlepsza.
600/5,6 :>

#7 morav

morav

Napisano 25 październik 2006 - 10:25

Moja wiosenna.
Były dwie, druga czarna ale niedała się podejść :-(
5
Dołączona grafika

.

#8 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 487 postów

Napisano 25 październik 2006 - 10:51

Ładnie i wyraźnie "ustrzelona" mimo gałązek, które na pewno nie ułatwiały zadania. :-D Gratuluję.

#9 Nessi

Nessi
  • Użytkownik
  • 161 postów

Napisano 28 październik 2006 - 23:10

Nessi, gdzieś ty ją upolował? Taki jakiś cmentarny urok ma, hihi. Ona jest na nagrobku, jakiś schodach?.... :-D

Na starym cmentarzu, bardzo późnym popołudniem. Uważam, że to świetne miejsce do focenia zwłaszcza ptaków.
Ta sama wiewiórka.
6
Dołączona grafika

#10 crater

crater
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano 29 październik 2006 - 00:41

Bardzo sympatyczne zdjecie.Moim zdaniem powinienes troche kolorki podciagnac :) al kadr i moment super :)
Canon Rebel EOS 300D + Tamron 70-300 + Tamron28-80 + Helios 2/58 +Transcend 2GB x120

#11 Nessi

Nessi
  • Użytkownik
  • 161 postów

Napisano 29 październik 2006 - 13:00

Bardzo sympatyczne zdjecie.Moim zdaniem powinienes troche kolorki podciagnac :) al kadr i moment super :)

Crater, kolorki są naturalne. Zdjęcie robione wiosną, więc wiewiórka ma resztki zimowej szaty. Zresztą, jak zauważyłem jest pewna zmienność w ubarwieniu wiewiórek.
Co do "podciągania" kolorków, to chociaż nie jestem purystą, to uważam, że niekoniecznie każde zdjęcie trzeba podrasowywać. W końcu fotografia pokazuje, to co widzimy i chcemy przekazać. Zbytnia ingrencja w obraz, IMHO, jest kłamstwem.

#12 crater

crater
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano 29 październik 2006 - 13:13

Nessi, oczywiscie, ale czasem fotka moze byc ladniejsza dla oka, a zbytnia ingerencja w obraz jest klamstwem. Jesli sa to dzialania zblizone do fotomotarzu, badz on sam.Ale podniesienie EV i zmiana temperatury barwowej niejest zadnym przeklamaniem.NO chyba ze zalezy nam jzu tak bardzo na wieronsci oryginalowai.Ale trzeba pamietac ze nawety bez naszej ingerencji bedzie on przeklamany. Chocby dla tego ze sam aparata ma sowje wlasne ustawienia w tzw. pre-processingu wywolywana. Jesli wywolujesz potem z RAWa to program tez dodaje wlasne ustawienia. Czyli obraz jest zmieniony :)

#13 Dunadan

Dunadan

Napisano 20 listopad 2006 - 18:06

To teraz moja kolej - świeże fotki ;-)
7
Dołączona grafika
8
Dołączona grafika
9
Dołączona grafika

#14 Roby

Roby

Napisano 20 listopad 2006 - 19:57

Dunadan bardzo ładne. Wszystkie są super!!!

#15 Dunadan

Dunadan

Napisano 20 listopad 2006 - 20:02

dzięki ;-)
aha, paropos jedynki - ktoś się zna może? to chłopczyk czy dziewczynka? bo coś mu widać :mrgreen:

:ninja:

#16 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv

Napisano 20 listopad 2006 - 21:19

ślyczne!

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka

#17 Nessi

Nessi
  • Użytkownik
  • 161 postów

Napisano 20 listopad 2006 - 23:13

Fajne wiewiórki Dunadan.

#18 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 487 postów

Napisano 20 listopad 2006 - 23:22

Bliziutko była. Super! Jak tu nie kochać tych wiewióreczek. ;-) :-D

#19 Dunadan

Dunadan

Napisano 20 listopad 2006 - 23:30

Co nie? normalnie chyba jeszcze je postrzelam, są naprawdę słodkie! wcześniej jakoś tego nie dostrzegałem...

:ninja:

#20 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 487 postów

Napisano 20 listopad 2006 - 23:34

W sobotę spotkałem jedną jak przysypiała na świerku. Czekałem prawie godzinkę, jak zejdzie. No i zeszła, tyle , że nie z tej strony pnia co chciałem hihi. Nie ulega wątpliwości, że wiewióreczki są warte zdjęć. Poluj, jak masz okazję. :-D