Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Protest przeciwko odstrzałowi łosi


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 21 listopad 2010 - 20:56

Od kilku dni w otulinie BPN trwa odstrzał łosi. Docelowo ma zostać ubitych w tak zwanych celach naukowych 90szt. (40 w okolicach BPN i 50 w innych rejonach Polski) Apeluję o zapoznanie się z tematem i poparcie protestu.
http://wyborcza.pl/1... ... okoju.html
http://www.petycje.p... ... orium.html
http://www.biebrza.com/sprzeciw/

#2 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 21 listopad 2010 - 21:03

liczebność łosi chyba ciągle rośnie, więc te 90szt. to wsumie zadna strata, ale tłumaczenie tego że w celach naukowych...
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#3 Kosmo

Kosmo
  • Użytkownik
  • 1195 postów
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 21 listopad 2010 - 21:29

Odstrzał około 10% populacji BPN to jednak zdecydowanie ogromna strata. Jak nie rozumiesz tematu i jest Ci rybka to chyba pomyliłeś fora !!!!!!!!!!
5D III + 7D + 400/2.8 L + inne mało znaczące w dziedzinie ptaków słoiki
http://www.dolinanarwi.com.pl

#4 Marek__ZZ

Marek__ZZ
  • Użytkownik
  • 542 postów
  • Lokalizacja:
    Roztocze

Napisano 21 listopad 2010 - 21:29

Nooo jakiś ktoś ważny musi się odstresować...a gdyby ktoś namierzył tego ważnego no to już "media niezależne" wytłumaczą narodowi że od tego zależy nasze życie...
nauka rzecz niezmiernie ważna ... ciekawe kogo będą badać jako następnego....: :mrgreen:
Poza tym to uważam że nasz naród każdy kit kupi...to i te " badania naukowe" kupi...
zwróćcie uwagę jak te "niezależne" z założenia instytucje poparły te "badania"

ps;oczywiście poparłem protest...
przypominam że malarstwo Vincenta van Gogha było dla współczesnych nic nie warte

#5 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 21 listopad 2010 - 21:41

Kosmo, - trochę przypomina mi to fanatyzm.
Z tego co mi wiadomo to łosi w polsce jest okolo 8tys.
Poza tym napisałem że tłumaczenie tego "nauką" mi nie pasuje.
Kogo jak kogo, ale mnie nie trzeba namawiać do podpisywania takich protestów.
Poza tym nie jest to forum stricte obrońców przyrody tylko foto-przyrody, więc to nie ja pomyliłem fora:P
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#6 amfot (1 1)

amfot
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    1

Napisano 21 listopad 2010 - 21:44

Łosie obdarzyłem największą sympatią z futrzaków. Jak pokazują wypadek z udziałem łosia to jest mi go ogromnie szkoda, a tu 90 sztuk! :cry: .

petycja podpisana, nawet żona podpisała

#7 adamotl

adamotl
  • Użytkownik
  • 1039 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Beskid Niski

Napisano 21 listopad 2010 - 22:28

Może i faktycznie szkoda tych łosi(każdego zwierzęcia szkoda) i faktycznie 90szt to dużo. Ale wydaje mi się ,że lepszy jest odstrzał i redukcja zbyt wielkiej populacji łosi niż z kilka dni lub tygodni dowiedzieć się o wypadku drogowym z udziałem łosi lub ,że łoś próbując przeskoczyć ogrodzenie zawisnął na nim.

„Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pół, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku…” Jan Paweł II


#8 Bartłomiej

Bartłomiej
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Podlasie

Napisano 21 listopad 2010 - 23:29

lepszy jest odstrzał i redukcja zbyt wielkiej populacji łosi niż z kilka dni lub tygodni dowiedzieć się o wypadku drogowym z udziałem łosi lub ,że łoś próbując przeskoczyć ogrodzenie zawisnął na nim.


Idąc tym tropem wytnijmy wszystkie drzewa przy drogach i torach kolejowych i wystrzelajmy wszystkie zwierzęta, które mogą przypadkiem wyjść na drogę. Jak zwykle kierowcy szarżujący ponad setką po nocy i wyprzedzający na trzeciego nie są niczemu winni. Do tego lepiej odstrzelić bo może zawisnąć na płocie. Ciekawe rozumowanie, ręce opadają...

p.s.
Mam jeszcze pytanie do moderatora, dlaczego cały czas jest aktywne u mnie ostrzeżenie, które zostało nadane z 2 lata temu? Do tego dwie osoby, które otrzymały wraz ze mną to ostrzeżenie już go nie mają?

#9 Judyta

Judyta
  • Użytkownik
  • 2223 postów
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 21 listopad 2010 - 23:43

podpisane
adamotl, łoś zawisł na ogrodzeniu pół kilometra ode mnie, mieszkam tam odkąd skończyłam 11 lat i nigdy u siebie nie widziałam żadnego łosia czy to oznacza że jest dużo łosi- wątpię.

#10 Krzychu (Krzysiek)

Krzychu
  • Lokalizacja:
    śląskie - Lubliniec

Napisano 22 listopad 2010 - 00:21

Chciałbym mieć kiedyś Łosia przed obiektywem.
PODPISANE

#11 dazz

dazz
  • Użytkownik
  • 128 postów
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 22 listopad 2010 - 09:36

Te 90 sztuk to bardzo dużo, 10% populacji, wydaje mi się, że może to mieć nawet wpływ na stabilność biebrzańskiej, szczególnie wartościowej pod względem genetycznym populacji. Dodatkowo strzela się do ciężarnych klęp! W celu zbadania ich płodności. Jakiś horror!

#12 Kosmo

Kosmo
  • Użytkownik
  • 1195 postów
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 22 listopad 2010 - 10:00

Łosi nie jest za dużo tylko myśliwi pod przykrywką badań do nich strzelają, bo wiadomo jakie jest parcie w Polsce na ich odstrzał. Ludzie jeżdżą do Norwegi żeby zaspokoić swoje zachcianki ich upolowania, a w Polsce wystarczy trochę naginać prawo.
Ja do mysliwych nic nie mam, ale jak się strzela do zwierząt w Parkach Narodowych to już przesada (niby okolice, ale przecież park siatką ogrodzony nie jest i zwierzęta wychodzą)
m.i. Piotrek Dombrowki zajmuje się tą sprawą i to co napisał po spotkaniu na Carskim Trakcie
" Wczoraj w Carskim Trakcie odbyło się spotkanie grupy osób w sprawie odstrzału łosia tak w Polsce jak i w otulinie BPN-u. Brał w nim udział Pan prof. Mirosław Radiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku, który prowadzi projekt badawczy łosia, w ramach którego dopuszczono odstrzał łosi. W sumie ma być strzelonych 90 zwierzaków z tego prawie 40 w otulinie Parku ( połowa N-ctwo Knyszyn, połowa Rajgród).
Reasumując całą wypowiedź profesora:
Nie trzeba było strzelać by pobrać odpowiedni materiał do badań. Można było łosie wyłapywać, usypiać itp. ( co zresztą czyni ZBS w przypadku sarny).
Leszku - Ramotowską przesiej przez sito ( choćby informację o 100 szt do odstrzału w otulinie i parę innych informacji). Co nie zmienia faktu, że ŁOŚ NIE MUSIAŁ BYĆ STRZELANY!!!!!!!!!! Znając jednak naukowców - lubią mieć materiał do dyspozycji na tak zwanym ,,stole".
Odstrzał ma potrwać do końca listopada - pozostało jeszcze 90% łosi i może się nie udać, a prof.Radkiewicz stanowczo wypowiedział się , że terminu nie przedłuży. Odstrzał ma dotyczyć przede wszystkim klęp ( chociaż zakusy na łopatacza już były). Strzelone sztuki są w całości okazywane pracownikom Uniwerku co na szczęście wyklucza manipulację łbów/trofeów.
Ze spotkania wynika, że stany łosia w Polsce są poważnie zawyżone ( oprócz danych z Parków Narodowych - które nie są zainteresowane pozyskaniem tej zwierzyny ( pozyskanie - brzmi nieźle nieprawdaż?)). Dane z LP opierają się na PROGNOZOWANYCH stanach łosia wyliczonych komputerowo!!!( stan + przyrost - upadki i wydarzenia losowe) które są przedstawiane jako rzeczywista inwentaryzacja z terenu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jak mówią ,,papier wszystko przyjmie". Lasom baaaaardzo zależy na odstrzale. Co ciekawe, przedstawiając szkody od łosia, pokazywane są często młodniki prywatne!!! ( to moja obserwacja), które jako niezabezpieczane przed szkodami są zgryzane w większym stopniu niż grodzone uprawy LP. Czyżby szkody w LP były mało ,,medialne"? A może są tak małe, że za bardzo nie ma co komisji pokazać? Na prywatnych , wygląda to na katastrofę ekologiczną. Tylko prywatni jakoś się nie skarżą( ????!!!!!!!!!).
Wracając do tematu - to nie jest odstrzał myśliwski/łowiecki/planowany/stały/coroczny itd. Ważne jest by to wiedzieć. Jest to odstrzał do celów naukowych ( bo tylko taki może być zatwierdzony przez ministra na gatunek będący w okresie moratorium), który w ogóle nie był konieczny.
Już teraz wiadomo, że wyniki badań będą za przedłużeniem moratorium. Populacje w Parkach Narodowych liczebnie się ustabilizowały, podejrzewa się, że te poza też tylko wyniki są zawyżane. A odstrzał w różnicy 1% ( czyli 9% ,a 10% populacji) może doprowadzić do wyginięcia łosia w danym rejonie.
Dodatkowo dochodzą poważne błędy metod inwentaryzacji sięgające nawet 25% ( np. w dolinie Biebrzy jest 620 łosi +- UWAGA: 150sztuk!!!!!!!). O zasadach selekcji już nawet nie będę się wypowiadał. Wychodzi na to, że mamy poważny problem już z policzeniem zwierzaków, a co dopiero mówić o reszcie"

Zwróćcie uwagę na ten 1%
5D III + 7D + 400/2.8 L + inne mało znaczące w dziedzinie ptaków słoiki
http://www.dolinanarwi.com.pl

#13 Bartłomiej

Bartłomiej
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Podlasie

Napisano 22 listopad 2010 - 10:24

W sumie ma być strzelonych 90 zwierzaków (...) Odstrzał ma dotyczyć przede wszystkim klęp


Biorąc pod uwagę, że klempy są teraz w ciaży, liczba zabitych łosi ma wynieść od 180 do 360 osobników.

strzela do zwierząt w Parkach Narodowych to już przesada (niby okolice, ale przecież park siatką ogrodzony nie jest i zwierzęta wychodzą)


Kosmo wystarczy przejść się do dowolnego rezerawtu w Polsce. Praktycznie każdy na granicy jest uzbrojony w ambony.

Lasom baaaaardzo zależy na odstrzale. Co ciekawe, przedstawiając szkody od łosia, pokazywane są często młodniki prywatne!!! ( to moja obserwacja), które jako niezabezpieczane przed szkodami są zgryzane w większym stopniu niż grodzone uprawy LP.


No cóż LP bardzo często manipulują faktami, jak choćby ostatnia akcja z włączeniem lasów do sfery budżetowej.

#14 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 22 listopad 2010 - 10:25

liczebność łosi chyba ciągle rośnie, więc te 90szt. to wsumie zadna strata

Moim zdaniem jest to ogromna strata. Krótko mówiąc sprawa śmierdzi na kilometr

#15 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 22 listopad 2010 - 10:57

Kosmo napisał/a:
strzela do zwierząt w Parkach Narodowych to już przesada (niby okolice, ale przecież park siatką ogrodzony nie jest i zwierzęta wychodzą)


Kosmo wystarczy przejść się do dowolnego rezerawtu w Polsce. Praktycznie każdy na granicy jest uzbrojony w ambony.


identycznie jest u mnie. Gaj Krajeński, Las Lutowski,- otoczone ambonami...

reasumując - jesteśmy "100lat za murzynami"...
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#16 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 22 listopad 2010 - 11:02

A wiecie co się dzieje w PN UW i jego otulinie w sezonie kaczkowym?
Człowiek leży pod siatką, a nad głową prawie kule świstają.

A tak w temacie, to petycja poszła.

#17 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 22 listopad 2010 - 11:03

szycho, - kaczki lecą z nieba jak deszcz?
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#18 kalinek123

kalinek123
  • Użytkownik
  • 2041 postów
  • Wiek: 28
  • Lokalizacja:
    Kikół/Toruń

Napisano 22 listopad 2010 - 16:22

Petycja poszła.90 sztuk to bardzo dużo.Mówią że saren jest dużo,gdyby ktoś odstrzelił w mojej okolicy 90saren(o ile by się tyle znalazło) to przez wiele lat ich liczebność by się nie odbudowała.Tak samo możne być z łosiami w danym rejonie.Jeśli łosie rzeczywiście potrzebne są do celów naukowych to zastanawia mnie jedno-na co im aż 90sztuk.
Eos 450D/Sigma 120-400/EF 18-55 mm IS/Canon EF 50 f/1.8 II/Helios/StatywBenro+Głowica Benro

http://piotrkalinowski.manifo.com/

Sprzedam Głowice Manfrotto 700RC2!

#19 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 22 listopad 2010 - 16:33

Wieści z ostatniej chwili - lawina protestów pomogła, odstrzał zostanie wstrzymany :-) Niestety dopiero od środy, pytanie tylko ile łosi padnie jutro. Oby żaden.

#20 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 22 listopad 2010 - 16:39

Jackos, - hihi :D
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych