Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Ptaki w locie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 ryba

ryba

Napisano 07 październik 2010 - 13:50

Próbowałem sfotografować sikorkę w locie. Ptak pospolity więc powinno być łatwo - a tu guzik.
Pokaże dwa zdjęcia
1 Pełna klatka
Dołączona grafika

Ogniskowa 263; iso 800., 1/1250, f 10

2. Cropnięte
Dołączona grafika

Może ktoś ma jakieś doświadczenia w takich sprawach. I podpowie, jaki powinien być czas przy takich zdjęciach, czy robić na manualu czy nie. Wszystkie rady się przydadzą.
A już sam nie wiem czy na pierwszym zdjęciu nie trafiłem z ostrością czy czas był zły.

#2 karol102

karol102
  • Użytkownik
  • 439 postów

Napisano 07 październik 2010 - 15:51

Ja próbowałbym raczej przy lądowaniu niż przy stracie, ustawiłbym gałązkę z bardzo dalekim tłem i czekał na mocne światło słoneczne, żeby czasy przy nieco domkniętej dziurze były krótkie. Domknięta dziura w celu zwiększenia prawdopodobieństwa umieszczenia ptaka w GO ;) Na pierwszym i czas nie najkrótszy i ostrość optycznie troszkę poleciała. Ja fotografowałbym na m f , mając ustawiony obiektyw w konkretne miejsce które często odwiedzają sikorki ;-)

#3 michalwolowik

michalwolowik
  • Użytkownik
  • 266 postów

Napisano 07 październik 2010 - 16:00

Poza tym, sikora nie jest łatwa do fotografowania w locie. Są pospolite, pewnie. Ale są też małe i cholernie ruchliwe, dlatego ciężko jest im zrobić dobre zdjęcie w locie.
EOS 350D Sigma 70-300 Makro, Canon 400mm f/5.6L

Taka galeria http://picasaweb.goo.../michalwolowik/

#4 Monastor

Monastor

Napisano 07 październik 2010 - 16:02

ryba, mnie to wygląda na zbyt długi czas. Jak nie da się skrócić to pozostanie próbować z lampą.

#5 kalinek123

kalinek123
  • Użytkownik
  • 2041 postów

Napisano 07 październik 2010 - 18:45

http://www.photoblog... ... 5528/ptaki

http://www.photoblog... ... aszka.html
Model:Canon EOS 50D
Migawka:1/2500 sec
Przesłona: f 5
Ogniskowa: 235 mm
Flash: No Flash
ISO: 400
http://www.photoblog... ... aniol.html
Model:Canon EOS 50D
Migawka:1/2500 sec
Przesłona: f 5
Ogniskowa: 130 mm
Flash: No Flash
ISO: 500
http://www.photoblog... ... atuje.html
Model: Canon EOS 50D
Migawka: 1/4000 sec
Przesłona: f 6,3
Ogniskowa: 285 mm
Flash:No Flash
ISO: 500
Eos 450D/Sigma 120-400/EF 18-55 mm IS/Canon EF 50 f/1.8 II/Helios/StatywBenro+Głowica Benro

http://piotrkalinowski.manifo.com/

Sprzedam Głowice Manfrotto 700RC2!

#6 UDILEK (Jarek)

UDILEK
  • Użytkownik
  • 1696 postów

Napisano 07 październik 2010 - 19:40

ryba, popytaj miszaka on też z sikorkami kombinował w locie: http://www.fotoprzyr... ... 9,1440.htm
i jeszcze takie, chyba najlepsze: http://img7.imagesha... ... ltered.jpg

mam nadzieję, że miszak się nie obrazi :lol:
PENTAX K10D, K-5, DWA KITOWE SZKIEŁKA:18-55 i 50-200 + SIGMA 50-500 mm f/4-6.3 DG EX APO RF i TROCHĘ ZABAWEK NA M42. NOKIA N8 :-) MOJE VIDEO

#7 ryba

ryba

Napisano 07 październik 2010 - 19:55

Widzę, że z czasem rzędu 1/1000 nie ma co startować.
Troszkę mi rozjaśniliście. Jutro popróbuje i zobaczymy. Dzięki za rady

#8 Bushman

Bushman
  • Użytkownik
  • 111 postów

Napisano 08 październik 2010 - 07:34

kiedyś toczyłem bój z polującymi jaskółkami. Manual, krótkie czasy i mnóstwo cierpliwości. Próbowałem kilka dni, chyba tylko jedna czy dwie fotki nadawały się do czegokolwiek. Może z sikorką będzie nieco łatwiej, jest wolniejsza od jaskólki :roll:

#9 ryba

ryba

Napisano 08 październik 2010 - 13:22

No i popróbowałem trochę lepiej ale cudów nie ma. Poczekam do zimy aż bedą częściej kursować i się zobaczy. Czas faktycznie trzeba zwiększyć.No i zwiększa się iso - było 3200, a czasy wychodziły ok. 1/3000 - 1/5000. Ostatnie odszumione i niestety wszystko cropy.
Nie polecam takich fotek osobom które w fotografii szukają uspokojenia. Brzydkie słowa same cisną się na język jak po raz 20 przeleci sikorka i nic.
3
Dołączona grafika
4
Dołączona grafika
5
Dołączona grafika

#10 Bushman

Bushman
  • Użytkownik
  • 111 postów

Napisano 08 październik 2010 - 13:26

ostatnie najlepsze. I postęp widać. Wytrwałości życzę

#11 ryba

ryba

Napisano 08 październik 2010 - 13:52

Jeszcze jedno wrzucę bo ciekawie wygląda. Jakby jej ktoś patyk gwizdnął
6
Dołączona grafika

#12 Jarus (Jarosław Waligórski)

Jarus
  • Użytkownik
  • 439 postów

Napisano 2 tygodni temu

Witam!

Na wstępnie SORKI za wykopaliska ale nie chciałem zakładać podobnego tematu.

Czy ktoś z użytkowników Nikona i ptasiarzy może mi podpowiedzieć jak fotografować ptaki z locie aby uzyskać jak największą ilość ostrych fotek? Do tej pory coś tam  próbowałem cyknąć w locie ale nie specjalnie mi zależało. Teraz mam świetną miejscówkę na błotniaki a że szaleją obecnie nad miejscami gniazdowania chciałbym im trochę czasu poświęcić.

Mam Nikosia D7200 i szkło Nikkor 300/f4 afs (wiem że krótko) + oczywiście statyw.

1. Którego trybu fotografowania (AF) powinienem używać? Pojedynczego (Af-s) seriami, ciągłego (Af-c) seriami czy tego śledzenia 3d (nie wiem nawet jak to działa) ?
2. Jakie czasy powinny być minimalne aby nie poruszyć zdjęcia.
3. I jeszcze jedno (być może dziwne) - czy kiedy namierzam ptaka i zaczynam 'szyć' powinienem cały czas ciągnąć aparatem za modelem? Czy w momencie klapnięcia migawki powinienem zatrzymać aparat?    Zastanawiam się po prostu czy sam tych zdjęć nie poruszam próbując niejako 'panoramować'.

Pozdrawiam!

Jarosław 'Jarus' Waligórski

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nikon D7200, 18-105kit + 300/4 AF-S, Manfrotto 190XProB+496RC2 + kompletny brak czasu :(

#13 miszak

miszak

Napisano Tydzień temu

AF ciągły na pewno a 3d nie wiem bo mam C. Manual jeśli fotografuje szkole znany punkt przestrzeni.
Im krótszy tym lepszy. Zależy też od ogniskowej. Zależy czy wszystkie części ptaka chcesz zamrozić czy tylko głowę itp. Zależy czy panoramujesz czy nie.

Zależy, zależy, zależy - masz obiekty ćwicz. No i jeśli chodzi o naloty i wałki błotniaków to 300 na cropie jest ok.

Daj znać gdzie to mogę przetestować ogniskowe ;-)
http://bodak.manifo.com
CANON wcześniej Prawdziwe aparaty i szkła

#14 Jarus (Jarosław Waligórski)

Jarus
  • Użytkownik
  • 439 postów

Napisano Tydzień temu

@miszak dzięki za odpowiedź.

Czyli koniecznie ciągły autofokus. OK.

Generalnie nie zależy mi na panoramowaniu (czyli rozmytym tle) tylko na ostrym ptaku. Jak rozumiem powinienem starać się wstrzymywać ruch aparatu ma czas klapnięcia migawki?

Wiem że jest dużo 'zależy' ale chciałbym wyeliminować błędy ze swojej strony bo się obawiam że sam partole sprawę.

Pozdrawiam!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nikon D7200, 18-105kit + 300/4 AF-S, Manfrotto 190XProB+496RC2 + kompletny brak czasu :(

#15 Mel (Mariusz Lewandowski)

Mel
  • Użytkownik
  • 139 postów

Napisano Tydzień temu

Jak rozumiem powinienem starać się wstrzymywać ruch aparatu ma czas klapnięcia migawki?

To Ci się raczej nie uda, przez chwilę tego zatrzymania ptak poleci poza kadr. Krótki czas to podstawa. Jeżeli w obiektywie masz stabilizację, wybierz ustawienie pozwalające na panoramowanie albo w ogóle wyłącz. Gimbal może pomóc. Nie znam systemu N, ale zapewne możesz wybrać w ustawieniach taki myk, by automatyka AF nie szalała w poszukiwaniu ostrości od razu, gdy obiekt wyjdzie poza obszar AF albo wleci na chwilę za drzewo. Jeśli sprzęt na to pozwala, ustaw ogranicznik zakresu AF.

Tak, uczę się tej trudnej sztuki od chyba listopada i jeszcze za wcześnie, by coś pokazywać.

-- M.

#16 Jarus (Jarosław Waligórski)

Jarus
  • Użytkownik
  • 439 postów

Napisano Tydzień temu

To Ci się raczej nie uda, przez chwilę tego zatrzymania ptak poleci poza kadr. /ciach/ 

Dokładnie tu jest problem. Ja pstryknę to muszę go znów gonić. Na razie głowica gimbalowa odpada choć pewnie jak będę chciał kupić kiedyś dłuższe szkoło to i tak ja nabędę.

Muszę podbijać iso by czasy były jak najkrótsze. 

Looknałem do instrukcji i niby wszystko jest opisane (nawet jakich ustawień używać do fotografi ptaków). Muszę posiedzieć kilka godzin na balkonie (mieszkam na 9-tym pietrze) i powalczyć ze śmieszkami. Może coś mi się uda zapamiętać.

Pozdrawiam!

#17 KrOg (Krzysztof)

KrOg
  • Małomówny
  • 13 postów

Napisano Tydzień temu

@Jarus Izochietka pisała kiedyś o ustawieniu ostrzenia spod innego przycisku niż spustowy. Jeśli dobrze zrozumiałem wciskając AF-ON powodujesz ostrzenie a spustem uruchamiasz lustro. Pisała że podpowiedzieli jej to na nikoniarzach. Może podlinkuje ten temat jak przeczyta. Z chęcią sam poczytam mam Nikona

#18 Jarus (Jarosław Waligórski)

Jarus
  • Użytkownik
  • 439 postów

Napisano Tydzień temu

@KrOg Byłoby super. Wszelkie podpowiedzi mile widziane bo ja jestem kompletny 'lajkonik' w tej materii.

Pozdrawiam!

#19 miszak

miszak

Napisano Tydzień temu

@KrOg Byłoby super. Wszelkie podpowiedzi mile widziane bo ja jestem kompletny 'lajkonik' w tej materii.

To chyba w każdym systemie jest możliwe jeśli ktoś tak lubi mówię o uruchamianiu śledzenia AF-ON czy czymś takim. Zanim jednak posłuchacie kogoś kto doradza takie rozwiązanie sprawdźcie jakie zdjęcia robi w ten sposób.

Panowie za daleko poszliście. Nie ma recepty panoramować, zatrzymać itp. Zależy co ptak robi jak nalatuje, czy focimy go jak leci, czy jak ląduje, czy wiemy dokładnie gdzie wyląduje itp. itd. To jest równanie z wieloma niewiadomymi. Panoramowanie nie ma nic do rozmycia tła bo walczysz o jak najkrótszy czas więc i ptak i tło będą zatrzymane. Przy dłuższych czasach można starać się o widoczny efekt panoramowania. Podstawowy problem to jest złapanie ptaka w kadr i utrzymanie go w kadrze i od tego trzeba zacząć bo jak się nie zdaży go złapać w kadr to cała dyskusja nie ma sensu.

http://bodak.manifo.com
CANON wcześniej Prawdziwe aparaty i szkła

#20 MilanND

MilanND
  • Użytkownik
  • 201 postów

Napisano Tydzień temu

Jarus, jadę na d7100 i najlepiej sprawdzało mi się ciągle śledzenie ptaka obiektywem. Ptaka łapiesz w kadr już z daleka i śledzisz go ruchem aparatu. Musisz uważać na to aby w pierwszym momencie nie walnąć zdjęcia tylko dać czas (ten ułamek sekundy) na wyostrzenie na modelu, dopiero potem można walić serię i jeśli masz czasy odpowiednie (im krótsze tym lepsze) to zawsze coś trafisz.  Ja robiłem zdjęcia na AF-C jak i na 3D. Powiem Ci, że nawet bardzo fajnie śmiga ten 3D szczególnie na sójkach bardzo ułatwiał mi utrzymanie ostrości, a są one mega szybkie i zwrotne, często ciężko przewidzieć gdzie poleci. Myślę, że za niedługo zobaczymy fajne fotki błotniaków ;)  Musisz spróbować zarówno 3D jak AF-C aby wybrać co Ci bardziej pasuje. Podstawa to trening i wyciąganie wniosków. Powodzenia.

Uwaga!!! AMATOR!!!