Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Kózkowate (Cerambycidae)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
222 odpowiedzi w tym temacie

#201 MichalR

MichalR

Napisano 26 czerwiec 2018 - 11:23

112. Rzemlik osinowiec

29034903728_c0512903a4_b.jpg

#202 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 18 lipiec 2018 - 19:36

113.

42776063444_6a61cec79b_b.jpgSummer time ;-) by Przemysław Zięba

#203 asfoto (Andrzej Smoliński)

asfoto

Napisano 21 lipiec 2018 - 13:34

@MichalR, @PREM ładne kadry Panowie!

114.
28658872157_e19e1c8704_o.jpg

Użytkownik asfoto edytował ten post 21 lipiec 2018 - 13:34

Nikon D500 T17-50 VC, S 150 OS, Samyang 8mm
Facebook

#204 pekka

pekka
  • Małomówny
  • 31 postów

Napisano 22 lipiec 2018 - 09:25

Piękne kadry

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#205 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 25 lipiec 2018 - 20:25

@asfoto  :clap:

moje eksperymentalne w deszczu Xylotrechus rusticus

115.

42733976155_5cbac43c71_b.jpgXylotrechus rusticus Bieszczady Mts. by Przemysław Zięba

#206 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 16 lipiec 2019 - 16:37

116.

48299499616_a13e1dba74_h.jpgMeadow tales 23 by Przemysław Zięba

#207 Ptaszku

Ptaszku
  • Małomówny
  • 36 postów

Napisano 21 lipiec 2019 - 19:49

@PREM Przyjemnie się ogląda twoje foty. Nr 99 jest mega , a nr 107 bardzo fajny. :) 

#208 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 22 lipiec 2019 - 12:52

dzięki :-)

#209 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 14 wrzesień 2019 - 19:51

dzisiejsze

Rhagum mordax

117.

48733085062_6d6b4afe6a_h.jpgForest tales by Przemysław Zięba

#210 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 06 czerwiec 2020 - 18:47

Sciga fioletowa

118.

49977260488_c7f18f64b4_b.jpgBrave beetle ;-) by Przemysław Zięba

#211 MichalR

MichalR

Napisano 06 czerwiec 2020 - 21:20

Na ostatnich dwóch niestety nie widać tego co u chrząszczy jest najciekawsze, czyli ubarwienia i wzorów.

#212 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 4 tygodni temu

Z założenia miałem taki plan by pokazac tylko głowę chrząszcza. Pokazywanie kolorowych pokryw dla mnie jest nieciekawe, zwłaszcza w projekcji grzbietowej.

#213 MichalR

MichalR

Napisano 4 tygodni temu

Trochę mała skala odwzorowania jak głównym tematem zdjęcia miała być głowa.

#214 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 4 tygodni temu

Gdybym chciał wypełnic głowa cały kadr przy pełnej klatce musiałbym chyba robic stacki, czego nie lubię i mam więcej niż negatywny stosunek do nich. Pza zdjęciami spod mikroskopu.

#215 MichalR

MichalR

Napisano 4 tygodni temu

Nie do końca z tą głową jest jak mówisz się zostawmy to. Do stacków też wciąż nie mam przekonania ale je robię ostatnio coraz częściej. Niestety nawet f13 często nie starcza żeby zmieścić w głębi to co bym chciał zmieścić więc stack jest tutaj przydatny. To tylko technika, nie gryzie.

#216 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 4 tygodni temu

Nie do końca z tą głową jest jak mówisz się zostawmy to. Do stacków też wciąż nie mam przekonania ale je robię ostatnio coraz częściej. Niestety nawet f13 często nie starcza żeby zmieścić w głębi to co bym chciał zmieścić więc stack jest tutaj przydatny. To tylko technika, nie gryzie.

Może i nie gryzie ale eliminuje w znacznym stopniu możliwość swobodnego działania i fotografowania w terenie. Narzuca konieczność poruszania się po terenie z balastem sprzętu.
Nie używam w zasadzie statywu, nie biwakuję w jednym miejscu z całym studiem fotograficznym, blendami, tłami, statywami sankami do makro. Za szybko przemieszczam się w terenie by się koncentrować na stackach. Technika może nie gryźć ale niekoniecznie musi być lubiana. Jeżeli jeszcze rzeczywiście jest wykonywana w warunkach naturalnych to pal sześć. W 90% to warunki studyjne, a techniki polegające na przemieszczaniu zwierzęcia poza środowisko, stosowaniu różnych jak to nazywasz technik tylko po to by zrobić zdjęcie bez względu na to co się stanie ze zwierzęciem to wybacz ale to nie tędy droga.
Zresztą co widać wiele zdjęć aczkolwiek technicznie bardzo czystych jest wykonywane poza środowiskiem naturalnym. Albo przynajmniej jest pozowana, stąd zdarzają się zdjęcia owadów na roślinach na których nigdy nie siadają, na liściach na których nie przebywają tylko są ,,sadzane" do zdjęcia. Techniki stackowe są właśnie technikami tej kategorii, którą ja osobiście omijam szerokim łukiem. To tak na podsumowanie, technika techniką a etyka etyką.

#217 MichalR

MichalR

Napisano 4 tygodni temu

Wyciągasz pochopne i zupełnie nieuprawnione wnioski. Obecnie nie trzeba nic ze sobą targać prócz statywu, ja np do stacków używam minimalnej ilości sprzętu. Dodatkowo spora grupa fotografów przesiadła się na aparaty Olympus, które stackowanie mają jako jedną z opcji. Można spokojnie robić w terenie bez złego wpływu na fotografowany obiekt.

#218 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 4 tygodni temu

Wyciągasz pochopne i zupełnie nieuprawnione wnioski. Obecnie nie trzeba nic ze sobą targać prócz statywu, ja np do stacków używam minimalnej ilości sprzętu. Dodatkowo spora grupa fotografów przesiadła się na aparaty Olympus, które stackowanie mają jako jedną z opcji. Można spokojnie robić w terenie bez złego wpływu na fotografowany obiekt.

Z pewnością sporo ludzi robi stacki, bo to widać na pierwszy rzut oka, że zdjęcia są nienaturalne, przynajmniej w większości przypadków. Dodatkowo zakłada jedynie że obiekt się nie porusza zupełnie. Jako, że w obszarze moich zainteresowań leżą głównie mrówki to choćbym nawet chciał to wykonanie takiego zdjęcia żywej poruszającej się mrówki ta techniką jest po prostu niemożliwe. Co do innych owadów owszem, zakładając specjalne warunki takie jak bezwietrzna pogoda, okres porannego odrętwienia. Ogranicza to bardzo możliwości sensownego podejścia do makro, przynajmniej dla mnie. Może jestem zbyt konserwatywnie nastawiony, ale po prostu ta technika mi nie leży. Dla mnie jest nieprzydatna. A zmiana aparatu na taki, który wykonuje stacki..no cóż można oczywiście i tak ale czy koniecznie trzeba?

#219 MichalR

MichalR

Napisano 4 tygodni temu

Pytanie co chcesz pokazać i w jaki sposób. Fotografia owadzia rządzi się swoimi prawami i niestety żeby dobrze pokazać anatomię to trzeba się dostosować do panujących warunków zarówno w terenie jak i w technologii. Z mojego punktu widzenia zdjęcia owadów na których głębia jest bardzo płytka albo obiekt zajmuje zbyt małą powierzchnię całego kadru nie mają sensu. W końcu makro ma pełnić przede wszystkim funkcję poznawczą, a żeby tę funkcję mogło pełnić to musi być coś widać na zdjęciu. Im więcej widać tym lepiej, dlatego warto czasem nagiąć swoje konserwatywne podejście. Też kiedyś tak podchodziłem do tematu ale stwierdziłem że póki się nie pokaże porządnie owada z dobrym światłem i dużą głębią to ta zabawa mija się z celem. Wciąż stosuję minimum sprzętu ale staram się jednak pokazać jak najwięcej się da.

#220 PREM (Przemek Zięba)

PREM

Napisano 4 tygodni temu

Ja znowuż mam podejście mniej anatomiczne a bardziej staram się nadać jakieś aspekty ( z różnym skutkiem) artystyczne. Detale mniej mnie interesują. Bo to znowuż zahacza o fotografię własnie stackową. Zależy do jakiego celu chcesz sxwoje fotografie wykorzystać. Do celów naukowych, naukowo-poznawczych, to faktycznie stack to podstawa. Wszyscy tak robią i większość perfekcyjnych zdjęć o profilu morfologicznym jest w taki sposób robiona. Sam korzystałem i czasami korzystam przy zdjęciach mikroskopowych z tej techniki. Ale jak masz ochotę pokazać trochę rozmyć i takie zdjęcia cieszą i ciebie i innych to czemu ulegać trendom stackowym i na siłę brnąć jak ktoś tego nie lubi i nie uważa takich zdjęć za fajne? Trend to trend, mówimy o dwóch rożnych podejściach do makrofotografii. Trzeba robić to co cieszy, jak Cie cieszą stacki to ich robisz mnie to nie cieszy to ich nie robię a trendy? Nie robię zdjęć by ich sprzedawać, ale w konkursach foto startowałem, nawet z powodzeniem swego czasu, w kategorii makro. Zdjęcia się podobały, każdy rodzaj zdjęć znajdzie swojego odbiorcę.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych