Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Bóbr - Castor fiber


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
596 odpowiedzi w tym temacie

#1 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 488 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 18 listopad 2006 - 17:02

W zasadzie to są tu conajmniej 3 różne boberki. Tego na ostatnim zdjęciu widziałem krótko i tylko w kawałku, hihi i nie zdążyłem rozpoznać...

Tegorocznego lata miałem okazję podczas burzy zobaczyć jak rosnące na brzegu rzeki drzewko, z trzaskiem zwala się do wody. Niesamowite wrażenie. Drzewo dryfując, zaklinowało się o inny pień, zwalony dwa lata wcześniej - tym razem przez bobry - nieopodal ich hotelu.
Nic dziwnego, że wkrótce pojawiła się tam "brygada remontowo-budowlana". :-D
Zwierzątka pracowały głównie na nocnej zmianie, ale troszkę rano też się udało podpatrzyć.

Na pierwszym zdjęciu, tłuściutki, starszy osobnik, o charakterystycznej końcówce ogonka. Najlepszy alpinista w grupie, ale czasem i on zsuwał się z pnia, co wyglądało bardzo komicznie. :-D
1
Dołączona grafika

Tu dla odmiany młodzieniec, dość ciemno ubarwiony, choć na tym zdjęciu kiepsko to widać. Regularnie przez trzy dni podpływał najbliżej mnie, przy zadowalającej ilości fotonów światła. ;-) Wynurzał się w tym samym miejscu, ale zawsze tylko na krótko i nie udało mi się zrobić zdjęcia z widocznym noskiem.
2
Dołączona grafika

Na kładce..
3
Dołączona grafika

Prace wykończeniowe..
4
Dołączona grafika

Remont trwał około tygodnia, może półtora.. :-D Potem boberki buszowały już w trzcinach i innym zielsku, co letnią porą lubią robić. Rzadko je było widać, za to słychać, owszem. ;-)

Tradycyjnie przepraszam za złą jakość zdjęć i zbyt długi opis. Chciałem się podzielić wrażeniami i zachęcić do podpatrywania tych sympatycznych zwierzątek, jeśli macie okazję ku temu.

#2 crater

crater
  • Użytkownik
  • 265 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 listopad 2006 - 17:06

Bardzo fajne sympatyczne fotki. Szczere uznanie za podpatrzenie bobrow.Sa bardzo czujne :)
Canon Rebel EOS 300D + Tamron 70-300 + Tamron28-80 + Helios 2/58 +Transcend 2GB x120

http://crater.cr.funpic.org/ moje portfolio

#3 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 listopad 2006 - 17:50

Gratuluję Kostek spotkania. Mi się na zywo w naturze raz tylko udało spotkać bobra i moje zdjęcia tego zwierzaka sa słabe. Fotograficznie najbardziej podoba mi sie ostatnie, naprawdę dobre ujęcie.

#4 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 18 listopad 2006 - 17:54

Czemu uważasz że zbyt długi opis, w trakcie czytania, podparty fotkami staje się jakby moim przeżyciem, bardzo ale to bardzo fajnie, fotki i opis ekstra. :-)

#5 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 18 listopad 2006 - 19:00

kostek-brasil, ubiegłeś mnie, myślałem, że pierwszy umieszczę zdjęcia bobra na forum :wall:

Zdjęcia i opis wzajemnie się uzupełniają, jest dobrze :thumbsup:
Zdjęcia nie powalają na kolana (to chyba wina obiektywu), ale zważywszy na temat są dobre.
Napisz jeszcze jak blisko byłeś, czy się maskowałeś :?:

#6 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 18 listopad 2006 - 19:18

Obejrzałem i przeczytałem z przyjemnością.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#7 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 488 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 18 listopad 2006 - 22:30

Dziękuję. ;-)
Morav, kolejność umieszczania zdjęć nie ma przecież żadnego znaczenia. Ważne, żeby wesołe boberki zamieszkały na forum. :-D
W przypadku tych zdjęć, odległość była różna, od około 10 do 20m. Zdarza się, że bywają znacznie bliżej. Oczywyście boberki starają się być czujne, ale to tylko gryzonie, więc jak szczęście dopisze to nawet niezdarny kostek ma szansę coś pstryknąć. ;-)
Nie było specjalnego maskowania. Najlepiej się podkraść jeszcze nocą i uważać, żeby nie spłoszyć, bo to zwiększa ich czujność i poczucie zagrożenia. Z reguły mają swoje ulubione miejsca, więc idzie to zrobić. Wskazane troszkę rozpoznać okolicę, żeby nie narobić hałasu i nie wpaść do ich norki hihi. Uważać trzeba też na wiatr. Po prostu przyklękłem za takimi wysokimi trawami. W przypadku zdjęcia nr 2 i 4 fotografowałem bez statywu, z pozycji leżącej. Słaba jakość nie jest winą obiektywu, jedynie moją, no i troszkę mgiełki przeszkadzały momentami. :-D

#8 Paweł Cebo

Paweł Cebo
  • Użytkownik
  • 90 postów

Napisano 18 listopad 2006 - 23:35

Pierwsze i ostatnie super !!!

Ja niedaleko od domu ( tzn 14km :) ) mam miejsce na prawie 100% spotknaie z tymi łobuzami. Niestety warunki oświetleniowe koło żeremi nie sa najlepsze - a tam mozna bobry zawsze spotkac. Podlanczam sie z dwoma swoimi trofeami oto one:
5
Dołączona grafika



Mam nadzieje ze tym razem wielkośc zdjęć bedzie ok ( niestety nigdzie nie moge znaleśc jakie są dozwolone rozmiary zdjęć dołanczanych do postów na tym forum - może jakaś dobra dusza mi podpowie :)
6
Dołączona grafika

#9 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 18 listopad 2006 - 23:39

najlepiej 800*800 lub mniej
tu trochę się dowiesz http://www.fotoprzyr... ... m-vt13.htm

#10 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 18 listopad 2006 - 23:41

A bobery bardzo fajne gratuluję :-D

ooo :roll: to teraz trzeba edytować poprzedni post by nie nabijać na licznik :-|
ale dla odświerzania starych można się poświęcic. ;-)

#11 ZYWIEC

ZYWIEC
  • Użytkownik
  • 127 postów

Napisano 19 listopad 2006 - 09:35

Nooo boberki to jest temat który mi chodzi po głowie :)
Mam miejsce tylko nie wiem jak się do nich zabrać
Byłem tam już kilkakrotnie i nie spotkałem ani jednego :(

Fotki baardzo fajne!
Proszę o jeszcze :)
Aaaa no i jakiś krótki kursik jak się do nich dobrać najlepiej :))


Pozdrawiam serdecznie!
Pozdrówka Paweł ! 350de i trochę szkła :)

#12 Paweł Cebo

Paweł Cebo
  • Użytkownik
  • 90 postów

Napisano 19 listopad 2006 - 12:32

Nooo boberki to jest temat który mi chodzi po głowie :)
Mam miejsce tylko nie wiem jak się do nich zabrać
Byłem tam już kilkakrotnie i nie spotkałem ani jednego :(

Fotki baardzo fajne!
Proszę o jeszcze :)
Aaaa no i jakiś krótki kursik jak się do nich dobrać najlepiej :))


Pozdrawiam serdecznie!



Sprawa podstawowa to śiwatło - aktywnośc tych gamoni przypada na okres od zmierzchu do świtu +/- 1 godzina dlatego warto znaleśc takie miejsce gdzie o tej porze światła jest sporo ( niestety żeremia przynajmniej te niedaleko mnie sa zacienione więc przydaje sie kawałek jasnego szkła :idea: Ódnośnie płochliwości i konieczności zaczajania się to nie maiłem z tym jakiś nadzwyczajnych problemów ( zadnych czatowni i tak dalej ) po prostu stałem nieruchomo w szuwarach ubrany w moro przez ... :mrgreen: i czaekałem na szczęście ... powodzenia a ja dzisiaj wieczorem może wybiore się odnowić bobrzaną znajomość.

#13 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 488 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 19 listopad 2006 - 21:05

Bardzo ładne światło, kolorystyka i ostrość. Podoba mi się też sceneria. Krótko mówiąc, Paweł gratuluję bardzo ładnych zdjęć. ;-)

przydaje sie kawałek jasnego szkła..


Jakiego "kawałka" użyłeś, jeśli można zapytać...? :-D

#14 Paweł Cebo

Paweł Cebo
  • Użytkownik
  • 90 postów

Napisano 20 listopad 2006 - 09:01

Wyedy akurat nie za jasnego -Canon 70-200 4,0 w tej chwili przesiadłem się na jaśniejszą wersje 2,8 ( bez IS ) ze światłem jest lepiej ( o niebo ) szczególonie jeśli dołozy się Extender 1,4 ale za to ostrośc przy 200 mm była lepsza u poprzednika. Reasumując ciesze siię z zamiany ale od tamtej pory bobrów nie fotografowałem więc nie wiem jak ta zamiana sprawdzi sie przy żeremiach :-P

#15 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 488 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 20 listopad 2006 - 10:27

Jaśniutkie, ja mam z reguły w najlepszym wypadku 5.6, ale nie będę wymieniał. Już starczy wydatków. :-D
Teraz trzeba po prostu cierpliwie czekać na okazję, a boberkom obecnie nie zakłócam spokoju. Życzę udanych łowów z nowym zestawem. ;-)

#16 KRISTOVAL (Krzysztof)

KRISTOVAL
  • Użytkownik
  • 1132 postów
  • Lokalizacja:
    Tychy, Śląsk

Napisano 04 styczeń 2007 - 17:33

kostek-brasil, witam, Ksstek jestem zdołowany, boberki piękne chyba zaczne rysować :crockett:
Z pozdrowieniami, Krzysiek

#17 Piciu

Piciu
  • Użytkownik
  • 394 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 04 styczeń 2007 - 18:28

Oj kostek-brasil, podziwiam, wiele lat za pstrągami się uganiałem po naszych okolicznych rzeczkach, znasz je przecie, i w niejedną bobrową dziurę wpadłem, ale tylko raz mi dane było poobserwować bobra. Gratulacje. Ale wtedy jeszcze nie fociłem. Teraz już nie łowię, to może zasadze się na bobra, ale potrzebowałbym kilka technicznych uwag.

#18 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 488 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 04 styczeń 2007 - 22:35

KRISTOVAL, Piciu, dzięki. :blush:
KRISTOVAL, jeśli mnie pamięć nie myli, widzieliśmy się na innym forum. Tu jest równie sympatycznie. Sam się przekonasz. ;-)
Piciu, na pewno spotkasz boberka i to niejednego. Tydzień temu znalazłem fajne nowe miejsca koło szosy Zdbice-Golce, przy samej jezdni ( blisko rezerwatu golcowe bagno ). Widzialem też tam jednego młodego ( coś koło godz. 15 ). Jak zatrzymałem auto, to jeszcze siedział, ale gdy opuściłem szybkę, pewno wypatrzył moją kościstą gębulę i spłynął. :-D :-D
Nie wiem o jakie techniczne uwagi ci chodzi, ale jak to mówią, kto pyta nie błądzi...;-)

#19 Piciu

Piciu
  • Użytkownik
  • 394 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 04 styczeń 2007 - 22:41

Kostek-brasil, technicznie chodzi mi o to jakie obiektywy, dla tych trudno,według mnie uchwytnych gadzin, czy czatownię jakąś czynić, ale skoro piszesz, że i z okna samochodu można, no nie wiem? Moje doświadczenia i znajomych wskazują jednak na cierpliwe czatowanie.

#20 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 488 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 04 styczeń 2007 - 23:08

Przy obecnej pogodzie i porze roku ( wietrznie, mało światła ) radzę na razie odpuścić. Ważne, żeby cię nie zwąchały i nie usłyszały. Warto wpierw z daleka poobserwować, jakie mają zwyczaje. Zazwyczaj każda grupa ma swój rytuał, który lubi powtarzać...
Obiektyw, jaki masz, taki użyjesz po prostu. Wypadało by mieć chociaż 200mm, 300mm. Czym jaśniejszy, sprawniejszy autofokus itp. to lepiej, ale boberki nie są takie trudne do sfotografowania. Czatownia niekoniecznie, wzrok mają dużo słabszy niż my, reagują tylko na ruch i bardzo jaskrawe kolorki. Są też dość spokojne, nie tak ruchliwe ( gdy nie spłoszone ), więc ułatwia to sprawę.. ;-)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych