Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Operacja: "Frutti di mare"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Soviet

Soviet
  • Użytkownik
  • 100 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 grudzień 2009 - 11:51

Ostatnio bardzo mało czasu mam na zdjęcia. Wczoraj nadarzyła się okazja abym mógł usłyszeć klapnięcie migawki w swoim aparacie. Postanowiłem wybrać się do Arkadii. Niestety nic ciekawego nie zastałem. W pewnym momencie zauważyłem łyskę siedzącą w krzakach przy brzegu. Jakaś dziwna mi się wydawała. Rzuciłem jej kawałek pieczywa - bez reakcji. Inne ptaki żywo reagowały na dokarmianie a ona nie... Kiedy odwróciła do mnie dziób zobaczyłem że coś w nim ma. Na początku myślałem że jest to liść, który się nadział na jej dolną część dzioba. Jednak po chwili wpatrywania się okazało się że jest to małża, która trzyma się za dziób... Postanowiłem podejść do niej bliżej. Zacząłem przedzierać się przez krzaki robiąc dużo hałasu. Na łysce nie robiło to większego wrażenia. W końcu w pozycji kucznej udało mi się przybliżyć do niej na pół metra. Niestety brzeg był stromy, bałem się, że jak spróbuje ją złapać to polecę do wody. Postanowiłem powoli wyciągnąć lewą nogę przed siebie aby móc w razie czego się nią asekurować. Łyska przez cały ten czas wydawała się osłabiona. Od czasu do czasu próbowała zrzucić ciężar z dzioba. Po wyciągnięciu nogi mój but był od niej oddalony o kilkadziesiąt cm... Niestety w pewnym momencie zrobiłem gwałtowny ruch i ptak zaczął dreptać w stronę wody. Stanęła na lodzie. Zacząłem się znowu przysuwać wiedząc, że szanse na złapanie są minimalne a prawdopodobieństwo kontaktu z wodą duże. Po pewnej chwili łyska zeszłą z lodu do wody i dziarsko odpłynęła... Zły na siebie wgramoliłem się na górę zobaczyć gdzie popłynęła. Po jakimś czasie wyszła znowu na brzeg tym razem mniej stromy a woda dodatkowo porośnięta trzciną.

Dołączona grafika


Niestety podczas podchodzenia spłoszyłem całe ptactwo. Myślę, że to wina mojego ubioru. Zauważyłem kilka razy, że ludzie normalnie ubrani mniej płoszą niż ja...
Na szczęście po kilku chwilach łyska z małżą wyszła znowu na brzeg.

Dołączona grafika


Pomyślałem, że teraz albo nigdy. Powoli zacząłem ją podchodzić. Zdjąłem plecak. Jednak będąc już blisko łyska zaczęła tuptać w stronę trzciny... Na szczęście okazało się, że nie chce uciekać tylko poszła się schować. Usiadła na lodzie. Mając ją na wyciągnięcie ręki poczekałem na chwile kiedy zajmie się zrzucaniem małży. Po chwili w myślach powiedziałem sobie "To ta chwila" :-) . Rzuciłem się na nią. Pod dłońmi poczułem łyskę. Jednocześnie pod moim ciężarem lód popękał i moje lewe kolano, łokieć i dłoń znalazła się w wodzie. Łyska próbowała się wyrywać na szczęście bezskutecznie. Powoli wróciłem na brzeg. Czarną kulkę położyłem na kolanach obejmując ją dłońmi i lekko ją przygniatając swoim torsem. Okazało się że małża w tej temperaturze była zamarznięta a dziób najzwyczajniej w świecie się zaklinował. Postanowiłem spróbować zdjąć mięczaka. Niestety okazało się, że muszla przez obcieranie podcięła jej trochę gardło. Wolałem nie ryzykować. Zadzwoniłem (nie będę pisał szczegółowo jak kilka min. zdejmowałem mokrą rękawiczkę aby móc zadzwonić) do koleżanki Agnieszki aby zadzwoniła po "Eko patrol". W końcu aby było sprawniej Agnieszka podała mi tel. do straży. Miłej Pani powiedziałem co i jak. Na koniec poinformowała mnie, że do 30 min. zajmie przyjechanie "Eko patrolowi". Ja ze zdziwieniem skomentowałem - "Dopiero?!" Wtedy Pani przestała już być miła i uświadomiła mnie, że może to być i 10 min. ale maksymalnie 30. I faktycznie... przyjechali po godzinie.

Dołączona grafika


W między czasie trochę podmarzłem a łysce udało się pozbyć ciężaru ocierając dziób o moje udo.
Pani i Pan z patrolu byli sympatyczni. Zapakowaliśmy kulkę do koszyka.
Kilka godzin później zadzwoniłem do Azylu. Powiedziano mi, że łyska jest w dobrym stanie. Rana dzioba jest stara... (Nie wiem jak może być stara skoro widać było żywe ciało nie mówiąc już o tym że małża cały czas ją obcierała). Zostanie odrobaczona i w przyszłym tygodniu wypuszczona.
Małże zabrałem ze sobą na "kolację" a muszla zostanie mi na pamiątkę :-)
Dziękuje Agnieszce ( http://www.agnieszkaczarnocka.pl/ ) za pomoc, wsparcie na miejscu i po całej akcji :-)
Zapraszam www.ozminfoto.pl

#2 Apacz

Apacz
  • Użytkownik
  • 105 postów
  • Lokalizacja:
    Tychy

Napisano 17 grudzień 2009 - 12:09

Gratulacje za wytrwałość i upór w ratowaniu łyski.
Canon 400D + szkiełka

#3 comatus (Piotr Kendzierski)

comatus
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 17 grudzień 2009 - 12:31

Soviet, miejmy nadzieję, że w przyszłości łysol odwdzięczy Ci się pięknymi kadrami :)
Gratuluję akcji ratunkowej!

#4 robkiz

robkiz

Napisano 17 grudzień 2009 - 12:55

Soviet Jarun i Perepłut od dzis patrzec będą z życzliwościa na twoje poczynania. Ptactwo i zwierzeta przestana uciekac a krok twoj stanie sie cichy i lekki, autofocus pewny i szybki a skóra twoja niewrazliwa na zimno ;)
Robert

#5 ŁukaszZ (Łukasz Ziewacz)

ŁukaszZ
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 17 grudzień 2009 - 13:02

dobrze ze sa takie osoby ja Ty i zdaja sobie sprawe ze lysce grozi niebezpieczenstwo w takiej sytuacji i pomogles jej :) gratuluje

Facebook.com/ZiewaczLukaszFotografiaPrzyrodnicza
www.ziewaczlukasz.pl


#6 Wojtek_sl

Wojtek_sl
  • Lokalizacja:
    Siemianice

Napisano 17 grudzień 2009 - 13:28

Brawo :clap:

#7 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 17 grudzień 2009 - 14:00

Our hero :clap: :thumbsup: :clap:

#8 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 17 grudzień 2009 - 14:11

Wielkie brawa. Oby więcej takich ludzi...
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#9 Rybka

Rybka
  • Użytkownik
  • 512 postów

Napisano 17 grudzień 2009 - 14:31

Na szczęście to była historia z happy endem - brawa za wytrwałość :clap:

#10 patryk pstryk22

patryk pstryk22
  • Użytkownik
  • 180 postów
  • Lokalizacja:
    okolice sosnowicy

Napisano 17 grudzień 2009 - 15:26

gratulacje!!!!

#11 max

max
  • Lokalizacja:
    Tychy

Napisano 17 grudzień 2009 - 15:29

Soviet, jesteś wielki, gratuluję udanej akcji :bow: :clap:

#12 niemek

niemek
  • Lokalizacja:
    Kazimierz Bisk./P-ń

Napisano 17 grudzień 2009 - 20:02

Gratuluję udanej akcji :bow: .

Krzysztof Niemczewski C7D, C 100-300 4.5-5.6 USM, C 400 5.6L,


#13 Logiełka (Piotr)

Logiełka
  • Lokalizacja:
    Konstancin-Jeziorna

Napisano 17 grudzień 2009 - 20:30

Nie wiedziała Łyska
Jak jeść świerze mule
I spotkało nieszczęście
Czarniutką bidulę
Zakleszczony dzióbek
Muszla tkwi na dziobie
Dobrze, że nasz Soviet
Tam przechodził sobie
Ruszył jej na pomoc
Uratował ptaszka
Brawo dzielny Soviet
I skończona fraszka.

Jeszcze morał krótki
Bo mi dziś się nudzi:
Kto kocha zwierzęta
Ten kocha i ludzi !!!



Soviet :bow: :clap: :bow:

#14 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 17 grudzień 2009 - 20:38

Logiełka, - Ty to jestes ale As:D, zamawiam Twoj tomik poezji rymowanej!!
Soviet, - oczywiscie moje uznanie :)
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#15 pol

pol
  • Lokalizacja:
    dolnośląskie

Napisano 17 grudzień 2009 - 20:38

Soviet, Logiełka :clap: :clap: :clap:

#16 Soviet

Soviet
  • Użytkownik
  • 100 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 grudzień 2009 - 10:01

Dziękuje Wam wszystkim za ciepłe komentarze! :-) Mam ogromną satysfakcję, że pomogłem kulce :-) Zamieszczam jeszcze jedno zdjęcie (Agnieszki) oraz jego kadr aby pokazać uszkodzony dziób.

Dołączona grafika


Dołączona grafika


Pozdrawiam :-)
Zapraszam www.ozminfoto.pl

#17 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 24 grudzień 2009 - 09:26

Bravo !
fotki robię: Olympus E3 i ZD 70-300
strona: www.fotochodziez.pl




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych