Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

gwiazdy na dziennym niebie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 BartekK

BartekK
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    Pabianice

Napisano 25 listopad 2009 - 23:30

Jak zrobić zdjęcie w dzień, tak aby było widać gwiazdy na niebie?
Zobaczcie filmik na stronie http://timescapes.org/ .

Są to sekwencje zdjęć złożone potem w jeden film.
Nie są to fotomontaże.
Widać zdjęcia nieba w dzień i w nocy. Raz niebo jest błękitne i widać kolory otoczenia a innym razem zdjęcia są robione ewidentnie w nocy.

Na tej stronie jest forum, ale nie znalazłem wątku na temat wykonywania takich zdjęć.

Nie wiem jak osiągnąć podobny efekt za dnia.

Zadałem to pytanie facetowi, który zajmuje się astrofoto. Powiedział, że jego zdaniem wszystkie zdjęcia robione są w nocy, tylko z różnymi parametrami naświetlania.

Sam już nie wiem. Może ktoś z Was ma pomysł. A może ktoś robił takie zdjęcia?
Bartek ----------------------------------------- aparat fotograficzny

#2 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 26 listopad 2009 - 00:48

Zauważ, że na 'dziennych' ujęciach widać tylko najjaśniejsze gwiazdy. To dlatego, że ujęcia te zostały wykonane jak najbardziej w nocy, ale przy świetle odbitym od księżyca. To właśnie dlatego otoczenie jest dobrze widoczne, a mniej jasne gwiazdy giną na niebie.
World is a lonely place - you're on your own.

#3 BartekK

BartekK
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    Pabianice

Napisano 26 listopad 2009 - 12:58

Też skłaniam się do takiej oceny, ale nie wiem jakie parametry naświetlenia dobrać.
Próbowałem coś ale efekty mizerne. Przy pełni księżyca można faktycznie uzyskać błękitne niebo, ale gwiazdy są bardzo słabo widoczne. Przy długim naświetlaniu (takim aby uzyskać kolory terenu) niebo wychodzi bardzo jasne, przepalone. Dochodzą szumy i zdjęcie nadaje się do kosza.

Dlatego myślełem, że może jest jakaś specjalna technika na wykonanie takiego zdjęcia w dzień.

Może ktoś potrafi zrobić taką fotę o jakości porównywalnej z tym co widać na filmie?

Jeśli tak to proszę o przepis, podpowiedzi.
Bartek ----------------------------------------- aparat fotograficzny

#4 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 26 listopad 2009 - 14:29

Myślę, że zastosowano tu technikę HDR. Zajrzałem na forum powiązane z stronę wspomnianą wcześniej i znalazłem taki mały tutorial::link:
Oraz wspomniane forum z działem tutorials: :link:
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#5 BartekK

BartekK
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    Pabianice

Napisano 26 listopad 2009 - 15:03

Ten film nie wygląda jak hdr.

Widziałem tutorial.

Ciężka sprawa, żeby zrobić 1 sek. filmu potrzeba zrobić 25 klatek.
Na potrzeby hdr trzeba to pomnożyć przez 3 albo więcej.
Później jeszcze złożenie tego razem.

Zdjęcia na filmie, o który mi chodzi, wyglądają raczej naturalnie a nie jak hdr.

Tutoriale na tej stronie traktują bardziej o technice robienia filmu timelapse a mnie chodzi o zrobienie pojedynczego ujęcia z gwiazdami na błękitnym niebie.
Bartek ----------------------------------------- aparat fotograficzny

#6 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 26 listopad 2009 - 15:13

Przy pełni księżyca można faktycznie uzyskać błękitne niebo, ale gwiazdy są bardzo słabo widoczne. Przy długim naświetlaniu (takim aby uzyskać kolory terenu) niebo wychodzi bardzo jasne, przepalone. Dochodzą szumy i zdjęcie nadaje się do kosza.


myślę, że mówisz głownie o ujęciu w którym na pierwszym planie jest jakaś skała. Jest ona w miarę jasna, więc do jej naświetlenia potrzeba mniej światła, przez co ratujemy niebo od przepalenia. Może w widoczności pomaga również pora dnia, gdy niebo zaczyna się już rozjaśniać? ciężko powiedzieć. Kiedy pierwszy raz, parę miesięcy temu zobaczyłem ten film, byłem w szoku. Dalej jestem :)
World is a lonely place - you're on your own.

#7 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 26 listopad 2009 - 20:37

Mortis, a ja pierwszy raz zobaczyłem dzisiaj i też jestem w szoku. Od razu skleiłem sobie ruch gwiazd w startrailsie z jakichś starych fotek i widzę, że warto będzie się w to pobawić :-)





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych