Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Jesienny las


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
201 odpowiedzi w tym temacie

#41 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 październik 2008 - 22:40

MarcinP, ale zdjęcie całkiem ładne ;-)

#42 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 październik 2008 - 23:57

MarcinP, to one są jadalne?! :shock:

:ninja:


#43 MarcinP

MarcinP
  • Lokalizacja:
    Siewierz

Napisano 31 październik 2008 - 11:53

Jeśli to ta odmiana, o której myślę, to są jadalne. I całkiem smaczne. Ponoć konfitury można z nich robić. Ale nie próbowałem. :-D A w ogóle dzięki za rozpoznanie drzewka.

Roby, dzięki za opinię.

#44 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 31 październik 2008 - 13:05

Pozwole sobie wtrącić:

"Używa się owoców świeżych, suszonych lub konserwowanych. Zawartość witamin w owocach suszonych jest nawet wyższa. Z owoców robi się przede wszystkim soki, kompoty, pasty i marmolady. Świeże lub suszone owoce stanowią pikantny dodatek do sosów i dziczyzny, zwłaszcza dzikiego ptactwa, oraz do tłustych pieczeni. Jest to szczególnie popularna przyprawa w kuchni skandynawskiej. W Alzacji pędzi się z owoców odmiany słodkiej bardzo aromatyczną wódkę. Można też sporządzać z nich leczniczy likier. " ...

"Owoce są bogate w witaminę C, zawierają także karoten, około 14% sorbitolu, liczne kwasy organiczne, jak jabłkowy, sorbowy i parasorbo-wy, garbniki, gorycze, pektyny i inne substancje. Owoce działają lekko przeczyszczające, żółcio- i moczopędnie oraz przyspieszają trawienie. Nadają się szczególnie na dodatek do ciężko strawnych potraw."...


"Jadalne są również owoce jarzębu brekini [Sorbus torminalis (L.) Crantz.], jarzębu mącznego [Sorbus aria (L.) Crantz] i jarzębu domowego (Sorbus domestica L.), jak również smaczne, czarne, kuliste owoce jarzębu czarnego [Sorbus melanocarpa (Micheaux) Heynhold]."

żródło: http://www.ppr.pl

#45 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 31 październik 2008 - 13:30

qelka, na pewno jarząb szwedzki? wole się upewnić :mrgreen:

:ninja:


#46 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 31 październik 2008 - 22:26

Dunadan właśnie dla pewności nawet sięgnęłam po książkę, żeby sie upewnić i musze Ci pogratulować, bo dobrze rozpoznałeś gatunek z "marnego do rozpoznawania" zdjęcia. Na 99 % to ww. gatunek.
Liście eliptyczne lub jajowate, płytko klapowane (5 do 7 klap - liczyłam na zdjęciu zgadza się) o blaszce na brzegach nieregularnie piłkowanej. Dolna strona liścia pokryta gęstym kutnerem (o tym by nam musiał autor powiedzieć). Latem intensywnie zielone na jesień intensywnie przebarwiające się w odcieniach od żółci do ognistej czerwieni.

Jako ciekawostkę jeszcze dodam, że w Polsce na Pomorzu znajduje się południowa granica występowania tego drzewa (pochodzi ze Skandynawii). I jest ono u nas objęte ochroną gatunkową.

#47 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 01 listopad 2008 - 01:45

qelka, dzięki za info o owocach

Jako ciekawostkę jeszcze dodam, że w Polsce na Pomorzu znajduje się południowa granica występowania tego drzewa (pochodzi ze Skandynawii). I jest ono u nas objęte ochroną gatunkową.

ale tylko na obszarze "naturalnego" występowania, choć to pojęcie powoli traci sens, bo jarząb szwedzki wprowadzany jest w lasach w sumie w całej Polsce, jako "domieszka biocenotyczna" - czyli taki mały dodatek, coby ptaszki miały co jeść w zimę :mrgreen: koncepcja zacna w sumie.
A jarząby szwedzkie często można spotkać w większych miastach, na Ursynowie w Wawie pełno tego, więc ciężko nie rozpoznać.

:ninja:


#48 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 01 listopad 2008 - 07:26

A jarząby szwedzkie często można spotkać w większych miastach, na Ursynowie w Wawie pełno tego, więc ciężko nie rozpoznać.


Coraz częściej w nasadzeniach miejskich wykorzystuje się ciekawe gatunki. Pamiętam jak na zajęciach z dendro musieliśmy rozpoznać pokazany gatunek. Wszyscy zastanawiali się, który to klon a tym czasem okazało się , że to jarząb brekinia (spotykany głównie we wschodnio-południowej Polsce gdzie też końcy swoją granicę występowania). Jakim zdziwieniem było jak różne to drzewo od popularnej u nas "jarzębinki". Nomen omen bardzo ciekawe drzewo.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#49 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 listopad 2008 - 17:32

No to teraz ja spróbuję... po dłuuugiej, dwutygodniowej przerwie niemal...

Lasek który codziennie przemierzam w drodze na uczelnię...
13
Dołączona grafika

14
Dołączona grafika

:ninja:


#50 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 listopad 2008 - 21:32

Dunadan, 14 podoba mi się ten jesienny klimacik.

#51 carantoni

carantoni
  • Lokalizacja:
    Długosiodło

Napisano 03 listopad 2008 - 21:52

Też wg mnie 14 lepiej oddaje jesienny klimacik. Zazdroszczę taki buczyn, bo u mnie sosna i sosna a ona jak wiadomo ma w nosie jesienne przebarwienia.
Co do jarzębu szwedzkiego to nie spotkałem się z wprowadzaniem go na ogniska biocenotyczne czy podszyty. Ale może to tylko u mnie?
Choc gdyby tak było to czy nie nastąpiłaby deprecjacja tego jakże rzadkiego gatunku. I z czerwonej księgi trzeba by go wykreślic ;-)
Bo różni maniacy się znajdą - ostatnio jakiś patriota lokalny wpadł na pomysł żeby wyplemic całkowicie dąb czerwony z tego tylko powodu że nierodzimy. A walory estetyczne gdzie?
NIKON d70s + COŚ od siebie
http://www.carantoni.com/

#52 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 listopad 2008 - 22:18

carantoni, z tym dębem to chodzi chyba o raczej sadzenia jako gatunek główny, do podszytu chyba nadal można. Zresztą nie dziwię się że chcą zabronić - walory estetyczne? chyba wystarczy podac przykład czeremchy amerykańskiej? ;-) albo robinii?

:ninja:


#53 carantoni

carantoni
  • Lokalizacja:
    Długosiodło

Napisano 03 listopad 2008 - 22:50

Dębu czerwonego nie sadzi się w jakimkolwiek celu już od kilku dobrych lat. Prócz walorów estetycznych to gatunek o bardzo niskich wymaganiach. Urośnie prawie wszędzie nawet na słabych siedliskach borowych. I pewnie mógłby odegrac dużo większą rolę w biocenozie niż wspomniane wyżej jarzęby. A jego jedynym przewinnieniem jest to że nie rodzimy.
Problem czeremchy czy akacji to wg mnie coś innego - gatunki te mają charakter dośc ekspansywny, łatwo się rozmnażają i mają niekorzystny wpływ na gatunki docelowe. A dąb czerwony jest jak inny dąb tyle że niegdy gatunkiem głównym nie będzie. Ale na podszyty na słabych glebach jak znalazł.
NIKON d70s + COŚ od siebie
http://www.carantoni.com/

#54 marzucha

marzucha
  • Małomówny
  • 16 postów
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 04 listopad 2008 - 00:58

Dunadan 14 super :super2: uwielbiam takie nostalgiczne jesienne mgiełki

#55 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 listopad 2008 - 01:15

carantoni, dąb czerwony o ile mi wiadomo tez jest dość mocno ekspansywny - sam widziałem samosiejki które po prostu rosły na CAŁEJ powierzchni wydzielenia ( co innego że to Rogów był... ale dąb nie pozwolił rosnąć niczemu innemu )

marzucha, dzięki, od dóch tak już u mnie jest... pięknie.

:ninja:


#56 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 04 listopad 2008 - 11:19

14 zdecydowanie lepsza , na 13 za dużo nieba może dlatego gorsze

moje jesienne leśne klimaty

15.
Dołączona grafika

16.
Dołączona grafika

#57 fotosc

fotosc

Napisano 04 listopad 2008 - 11:26

17
ja tez cos mam :) tym bardziej ze to jest moja ullubiona pora roku :)

Dołączona grafika

#58 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 listopad 2008 - 11:42

fotosc, kompresja nieco zjadla jakosc i zrobil sie maly "misz-masz".
thebleeding, 16 fajne, widac tam porzadek, w przeciwienstwie do 15 gdzie jest wiecej chaosu :mrgreen:

:ninja:


#59 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 04 listopad 2008 - 11:44

thebleeding, wg mnie 16 zdecydowanie lepsze od 15. Piękne światło miałeś.
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#60 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 06 listopad 2008 - 13:48

thebleeding, 16 ciekawsze, nie rozprasza nic w tle, tylko przydałby się chyba cały liść w GO.





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych