Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Nęcenie DZIKÓW :))


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 skubi

skubi
  • Użytkownik
  • 102 postów
  • Lokalizacja:
    Szczecin

Napisano 02 październik 2009 - 09:01

Serdecznie Witam :)

Po blisko roku podchodów, w końcu udało mi się namierzyć ostoję dzików... zawsze gdy tam zachodzę siedzą w krzakach, buchtują, turlają się, skaczą, taplają w błocie, itd. Teren jest paskudny - wyspa na Odrze. Jedynym "stałym" fragmentem gruntu jest droga leśna biegnąca wzdłuż sieci energetycznej wysokiego napięcia, w dodatku jest to jedyny w okolicy teren otwarty, gdzie można robić zdjęcia, bo resztę stanowi podmokły las z niewyobrażalną ilością krzaczorów. W trakcie cofki na Odrze nawet droga zamienia się w bajoro. Jest tak mokro, że latem próba zejścia z niej to samobójstwo (już raz utopiłem buty w błocie). Zatem podejście dzików od strony lasu jest wykluczone ze względu na grząski grunt, a sfocenie ich w chaszczach niewykonalne, przynajmniej do czasu zimy. Więc wymyśliłem, że na betonowej podstawie słupa zrobie sobie siedzisko, a na drodze poniżej podstawy chciałbym wyłożyć paszę.... no i tu dochodzimy do sedna sprawy..... jakie przysmaki wywabią dziki z krzaczorów wprost pod lufę mojego aparatu??? kukurydza w kolbach, kukurydza w ziarnie, jabłka, ziemniaki, marchew, a może SELER ??? Śmierdzi to niesamowicie... więc powinno mieć dodatkowy pozytywny efekt ....

Co Szanowni Koledzy o tym sądzą ??
SONY ALFA 350 :)

#2 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 02 październik 2009 - 09:06

skubi, wszystko co wymieniłeś wabi dziki, dzik jest wszystkożerny.
Kukurydza jest przysmakiem dziczym bez znaczenia czy samo ziarno czy w kolbach powinna zadziałać.
Można usypać taki szlaczek od babrzyska, aż po miejsce gdzie fotografujesz wtedy trafią bezbłędnie.
Wojtek

#3 skubi

skubi
  • Użytkownik
  • 102 postów
  • Lokalizacja:
    Szczecin

Napisano 02 październik 2009 - 09:39

Dzięki za podpowiedź .... muszę to jeszcze rozwiązać logistycznie, bo samochodem nie dojadę.... słowem czeka mnie 4 kilomertowy "spacer farmera" z paszą dla dzików....
SONY ALFA 350 :)

#4 kamil1234

kamil1234
  • Małomówny
  • 17 postów

Napisano 21 listopad 2009 - 18:32

Witam!
Spacerowałem po lesie z zamiarem obserwacji dzięciołów.
Ale przy samym wejściu do lasu zobaczyłem kilku ludzi i pomyślałem że wszystko mi wypłoszą. Idę dalej i słyszą szuranie liści. W pierwszej chwili pomyślałem że to jedzie jakiś samochód. Po poru sekundach z za góry wyłonił się pędzący wprost na mnie dzik. Ucieszyłem się uklęknąłem i szykowałem aparat. Nagle za nim przyleciało całe stado. Wtedy szybko uciekłem wskakując do rowu. Nawet nie zdążyłem zrobić dobrego zdjęcia. Widok szarżujących 30 dzików mrozi krew. Stado dzików zbiegając z góry taranuje wszystko co napotka, łamie krzaki itd. Nigdy tego nie zapomnę!

#5 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 21 listopad 2009 - 18:45

A co to wnosi do nęcenia dzików? ;-)

#6 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 21 listopad 2009 - 18:59

Bo to było nęcenie na fotografa, tylko fotograf myślał, że dziki będą się nad nim znęcały i dał niecnego dyla.
Wojtek

#7 PatrykGala

PatrykGala
  • Lokalizacja:
    Złotów

Napisano 31 marzec 2010 - 19:33

Hej,
No ja zlokalizowałem ładną ostoję dzików i mam pewne wątpliwości żeby je podejść bo jest ich tam sporo. Kiedy dzik atakuje i jakie jest prawdopodobieństwo? ;-)
Co zrobić gdy już zaatakuje? Największe obawy mam przed wielkim Odyńcem. :mrgreen:
Patryk, Pozdrawiam

#8 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 31 marzec 2010 - 19:39

Jedynie co to locha może Cię pogonić, jak zbliżysz się do warchlaków :-) Tak to raczej chyba nie ma sie czego obawiać. Dzik boi sie pewnie bardziej nas niż my jego. Moim zdaniem stereotypy o dzikach nie są do końca prawdziwe :-)

PS: raz tylko odyniec na mnie fuknął i uciekł w krzaki ;-)

#9 Tomek_K

Tomek_K
  • Użytkownik
  • 3087 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 31 marzec 2010 - 19:39

Lepiej nie mieć takiej okazji :-)




Dzik normalnie powinien się wycofać,chyba ,że jesteś tak blisko ,że poczuje się zagrożony wtedy może szarżować.No i jak są maluchy ,to na pewno NIE PODCHODZIĆ

#10 PatrykGala

PatrykGala
  • Lokalizacja:
    Złotów

Napisano 31 marzec 2010 - 19:49

Tikoś, slawek, dzięki ;-) Wolałem się upewnić jeszcze niż potem wrócić połamany. Co do filmiku to koleś ma pewnie nogi połamane, sądzę że jak by podskoczył, to by mu się nic nie stało. Moje obawy pewnie wypływają z wmawianych od dzieciństwa stereotypów ;-)
Patryk, Pozdrawiam

#11 buteo

buteo

Napisano 31 marzec 2010 - 20:15

Lepiej nie mieć takiej okazji :-)


Takie przyjemności miewają myśliwi pachnący prochem z ujadającymi psami. Nam to nie grozi ;-) (wyjątkiem jest tylko locha z młodymi,ale to też się musimy postarać :-P ).

#12 grabeer

grabeer

Napisano 31 marzec 2010 - 21:50

skubi, dziki lubią ryby ... najlepiej śmierdzące szybciej przyjdą. Powie Ci to każdy kto ma choć trochę do czynienia z lasem ;)
pozdr

#13 buteo

buteo

Napisano 31 marzec 2010 - 22:56

Tak,w czasie świąt bożego narodzenia warto zagadać ze sprzedawcą karpi i wstawić mu beczkę na patroszki i łby ( o ile nikt nas nie uprzedzi ;-) )

#14 kamil3

kamil3
  • Użytkownik
  • 353 postów
  • Lokalizacja:
    obrzeża GPN, konina

Napisano 06 kwiecień 2010 - 10:19

Mi też wszyscy mówią że dziki są groźne ale na ogół tak nie jest :)
chyba...
D90, 18-200mm

#15 strazak23

strazak23
  • Użytkownik
  • 377 postów
  • Lokalizacja:
    Czyżew(PODLASIE)

Napisano 01 listopad 2010 - 15:07

Witam. Czy ktoś stosował którąś z tych zanęt na dzika??
http://allegro.pl/na... ... 22342.html
http://allegro.pl/be... ... 04871.html

P.S
W chwili obecnej nęcę kiszonko z kukurydzy ale to pierwsze dni dopiero.
NIKON D90 + Nikkor18-105 + Sigma 100-300/4F

#16 kalinek123

kalinek123
  • Użytkownik
  • 2041 postów
  • Wiek: 28
  • Lokalizacja:
    Kikół/Toruń

Napisano 01 listopad 2010 - 16:28

skubi, "kukurydza w kolbach, kukurydza w ziarnie, jabłka, ziemniaki, marchew"
Jak najbardziej.Proponował bym również by załatwił Pan sobie od jakiegoś rolnika kiszonkę z kukurydzy.Podobno dobrze wabi dziki.Kilka kilometrów ode mnie kiszonki z kukurydzy ogradzane są kolczastym drutem :D
By dziki się do nich niedostały.
Eos 450D/Sigma 120-400/EF 18-55 mm IS/Canon EF 50 f/1.8 II/Helios/StatywBenro+Głowica Benro

http://piotrkalinowski.manifo.com/

Sprzedam Głowice Manfrotto 700RC2!

#17 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 01 listopad 2010 - 18:17

Witam. Czy ktoś stosował którąś z tych zanęt na dzika??
http://allegro.pl/na... ... 22342.html
http://allegro.pl/be... ... 04871.html

P.S
W chwili obecnej nęcę kiszonko z kukurydzy ale to pierwsze dni dopiero.


Szkoda kasy mimo wszystko na te specyfiki:) lepiej wyjdziesz kupując worek kukurydzy w ziarnie.

#18 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 01 listopad 2010 - 18:26

slawoj, - albo 2 worki jabłek z sadu, ja kupuje 70kg za 10-12zl.
Jabłka znikaja wciągu 1 nocy :P, Dzik się chociaż naje.
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#19 strazak23

strazak23
  • Użytkownik
  • 377 postów
  • Lokalizacja:
    Czyżew(PODLASIE)

Napisano 01 listopad 2010 - 20:37

może i racja, ja teraz kiszonkę nosze i kukurydze w kolbach, ale jeszcze jabłek sobie załatwię :)
Dzięki za podpowiedzi:)
NIKON D90 + Nikkor18-105 + Sigma 100-300/4F

#20 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 02 listopad 2010 - 17:35

właśnie mi kumpel zadzwonił że załatwił mi 100kg ziarna kukurydzy za 60zł.
Narazie ma przywieźć 100kg bo to 2 worki i więcej do auta mu nie wejdzie:P, potem biorę jeszcze kilka worków :)
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych