Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Jak przeżyć zimę w czatowni?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#21 McMorris (Michał)

McMorris
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 wrzesień 2009 - 20:52

Przemasl, ubranie lekko śmierdzi i tyle ;-)
Tak jak pisze robkiz- podstawa to odpowiednie ubranie, począwszy od bielizny a skończywszy na warstwie zewnętrznej. Zdarzały mi się biwaki przy -20 i wspominam je miło, między innymi właśnie dzięki porządnym ciuchom i innym sprzętom biwakowym :-)
Tak mi przyszło do głowy... gdybym budował budę do czatowania zimą, pokombinowałbym nad "ociepleniem" ścian za pomocą folii NRC - swego czasu z kumplami spędziłem w Tatrach przymusowy biwak w jaskini, gdzie panują "najkorzystniejsze" warunki do wychłodzenia organizmu czyli +3 i duża wilgotność - właśnie NRC'tka uratowała nam tyłki - każdy zawinął się w swoją, odpalił świeczkę i było ciepło jak przy ognisku... noc przetrwaliśmy a z rana zostaliśmy klientami firmy TOPR :mrgreen: Odpowiedź na pytanie, jak do tego doszło jest prosta - rozgarnięty kolega zapomniał zabrać karbid do lamp na kaskach [a to akurat była jego działka wedle ustaleń przed wyjściem], baterie w czołówkach padły migiem błyskiem i zostało nam czekać, aż się zaczną o nas dziewczyny martwić :mrgreen:

#22 sebaok

sebaok

Napisano 28 wrzesień 2009 - 22:18

Mam w jednej budzie ocieploną podłogę: styropian a na nim deski.
Całe lato tam nie byłem, pewnie szczury mi go zezarły:)

#23 widz

widz

Napisano 29 wrzesień 2009 - 19:44

nie mam dużego doświadczenia w zimie.ale jedno pamiętam z zeszłego roku.tak jak pisze sebaok, nie zapomnij o podłodze.chyba najlepszy jest styropian i lekki w transporcie ale łatwo łamliwy

#24 buteo

buteo

Napisano 29 wrzesień 2009 - 21:07

Całe lato tam nie byłem, pewnie szczury mi go zezarły:)

Masz to jak w banku :lol:

#25 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 03 październik 2009 - 20:34

A co powiecie o czymś takim:

http://www.inter-wid... ... 1fbed646c3

W sklepie doradzono mi, że to najpewniejsza rzecz na mrozy, koszt (nie wiem, czy to akurat ten sam) 350zł

#26 robkiz

robkiz

Napisano 03 październik 2009 - 22:28

Ja mam cos takiego. W czatowni nie używałem. Ale biwaczki przy -10/-15 w lekkiej bluzie i tym śpiworku nie sa problemem :mrgreen:.
Przy ocenie śpiwora zwróć uwagę na wypełnienie (rodzaj i sposób ułożenia) oraz materiał zewnętrzny. Jeśli planujesz używać tylko do czatowni to waga traci na znaczeniu.
Robert

#27 kociu

kociu
  • Użytkownik
  • 48 postów
  • Lokalizacja:
    Śląsk

Napisano 03 październik 2009 - 22:31

Kasprzyk właśnie coś takiego mam uszytego ze śpiwora.

#28 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 04 październik 2009 - 08:05

Dzięki panowie, myślę nad tym śpiworem. Jego użycie może tylko ograniczyć wielkość czatowni - na to trzeba zwrócić uwagę.

pzdr

#29 skubi

skubi
  • Użytkownik
  • 102 postów
  • Lokalizacja:
    Szczecin

Napisano 04 październik 2009 - 08:48

kasprzyk, Zobacz też orginalnych śpiworów Bundeswery - mają rozpinane spody, więc nogi będziesz miał wolne :)) do kupienia w sklepach z demobilem...
SONY ALFA 350 :)

#30 marcinm

marcinm
  • Użytkownik
  • 851 postów
  • Lokalizacja:
    Gorzów Wlkp.

Napisano 04 październik 2009 - 09:05

ja w tamtym sezonie miałem od wewnątrz obita czatownie gąbką i zdarzało sie że siedziałem w rozpiętej kurtce,bez czapki i rekawic
Olympus E-510 Sigma 135-400mm Fotografia to zabawa

#31 Gutek

Gutek

Napisano 04 październik 2009 - 11:01

marcinm, A jak ze sprzętem? Niezaparował?

#32 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 04 październik 2009 - 15:15

Czytam sobie ten wątek i tak myślę...ile to ludzi "czatuje". Wątków o czatowniach jest dużo mniej, wydawało by się, że niewielu buduje kryjówki na myszaka, a w tym ruch jak w ulu ;-)

#33 marcinm

marcinm
  • Użytkownik
  • 851 postów
  • Lokalizacja:
    Gorzów Wlkp.

Napisano 04 październik 2009 - 19:35

A jak ze sprzętem? Niezaparował?

nie zdarzyło mi sie no chyba że dmuchłem w wizjer :mrgreen:

niemara ty jak w tym sezonie cos stawiasz??
Olympus E-510 Sigma 135-400mm Fotografia to zabawa

#34 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 04 październik 2009 - 19:40

iemara ty jak w tym sezonie cos stawiasz??


Ma się rozumieć ;-) Ale tu jestem przesądny, wolę się chwalić jak już coś się dokona, bo ilekroć powiem przed czasem, to coś się pokićka.

#35 slonkaap

slonkaap
  • Użytkownik
  • 77 postów
  • Lokalizacja:
    Chodziez

Napisano 12 październik 2009 - 20:30

Witam serdecznnie.Jezeli koledzy pozwola to podziele sie :-/ kilkoma uwagami.Kiedys bardzo marzly mi nogi/chodz oczywiscie o zime/Byla to moja prawdziwa bolaczka,ktora powodowala ze po 2-3 godz siedzenia na ambonie przy temp.-15 stoipni,jechalem do domu.Na nogach mialem gumofilce.Po zmianie na obuwie z gore tex-em w tej samej temp.czesto siedzialem po 6 i wiecej godz.Fakt ze takie buty troche kosztuja ale zdrowie przede wszystkim.Jezeli chodzi o wyscielanie czatowni to proponuje stare wykaldziny dywanowe,odpowiednio zabezpieczone przed deszczem.Sa bardzo cieple i trwale.Na sama mysl o zastosowaniu styropianu,przechodza mnie ciarki.Bardzo nie estetyczne i nietrwale.Spedzalem godziny w zimowe noce na polowaniach wlasnie w ambonach ocieplanych wykladzinami i wierzcie mi sa ciche i cieple.Moze na poczatek tyle.Pozdrawiam :cry:
1DMkII,Canon 400/5.6L+c.70-200/2.8L +C.17-40/4 L+c.1.4x + c.2x +Sonnar 180/2.8 ,Manfrotto 055 Prob+M.486RC2+Jobu Jr Gimbal Haed,Lowepro 3AW,5AW+Lowepro Mini Trekker

#36 Psion

Psion
  • Użytkownik
  • 256 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 14 listopad 2009 - 23:12

Witam serdecznnie.Jezeli koledzy pozwola to podziele sie :-/ kilkoma uwagami.Kiedys bardzo marzly mi nogi/chodz oczywiscie o zime/Byla to moja prawdziwa bolaczka,ktora powodowala ze po 2-3 godz siedzenia na ambonie przy temp.-15 stoipni,jechalem do domu.Na nogach mialem gumofilce.Po zmianie na obuwie z gore tex-em w tej samej temp.czesto siedzialem po 6 i wiecej godz.Fakt ze takie buty troche kosztuja ale zdrowie przede wszystkim.Jezeli chodzi o wyscielanie czatowni to proponuje stare wykaldziny dywanowe,odpowiednio zabezpieczone przed deszczem.Sa bardzo cieple i trwale.Na sama mysl o zastosowaniu styropianu,przechodza mnie ciarki.Bardzo nie estetyczne i nietrwale.Spedzalem godziny w zimowe noce na polowaniach wlasnie w ambonach ocieplanych wykladzinami i wierzcie mi sa ciche i cieple.Moze na poczatek tyle.Pozdrawiam :cry:


W goretexach te zmarazna.
Widzaielm w sklepie alpinistycznym "sakrpety puchowe", ale raczej nie do wkladania w buty

#37 TOMeS

TOMeS
  • Użytkownik
  • 1129 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 listopad 2009 - 23:22

Polecam władki chemiczne do butów typu: http://www.allegro.p... ... _2szt.html
Więcej później leki kosztują. Jak widomo dużo ciepła ucieka przez nogi i głowę.
Można kupić na różne części ciała, są m.in przylepiane w okolicach mostka.
Najważniejszy komfort pracy w czatowni, a jak kostnieją paluchy to nie da się myśleć o dobrych kadrach.

pozdrawiam,

TOMeS

 

Zapraszam na mój profil na FB:  http://www.facebook....ynskiFotografia  ;) 


#38 Psion

Psion
  • Użytkownik
  • 256 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 15 listopad 2009 - 10:05

Polecam władki chemiczne do butów typu: http://www.allegro.p... ... _2szt.html
Więcej później leki kosztują. Jak widomo dużo ciepła ucieka przez nogi i głowę.
Można kupić na różne części ciała, są m.in przylepiane w okolicach mostka.
Najważniejszy komfort pracy w czatowni, a jak kostnieją paluchy to nie da się myśleć o dobrych kadrach.


Uzywales tego?

#39 TOMeS

TOMeS
  • Użytkownik
  • 1129 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 15 listopad 2009 - 11:15

Mój znajomy używa.

pozdrawiam,

TOMeS

 

Zapraszam na mój profil na FB:  http://www.facebook....ynskiFotografia  ;) 


#40 Psion

Psion
  • Użytkownik
  • 256 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 15 listopad 2009 - 20:56

Mój znajomy używa.


I jak?





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych