Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Dasz bór - czyli wyprawy kulinarne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
78 odpowiedzi w tym temacie

#21 nebari (Piotr)

nebari
  • Lokalizacja:
    Nowa Sarzyna

Napisano 18 wrzesień 2009 - 13:48

tym razem August, to będzie akcja po plenerowa :) a tak przy okazji jak drobno mamy porkoić łososia ??

https://www.facebook...s.Piotr.Majder/

|BODY - CANON EOS 450D | CANON EOS 70D | Minolta A-2 |
|SZKŁO - SIGMA 70-300 APO DG Macro | SIGMA 18-50mm F2.8 EX DC MACRO |
|INNE - system Cokin -P, pierścienie pośrednie |


#22 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 18 wrzesień 2009 - 15:22

Mi się udało raczej bez większych problemów wykonać tą rybkę - polecam: pyszności. nebari, ja kroiłem na takie małe kawałki, na oko jakieś 2 x 2 cm. Trochę mi się rozpadły ;-) podczas smażenia.
Takie małe obserwacje: rybka lubi się przepalać - mały ogień i częste mieszanie pomoże.
Za długo nie należy chyba podgrzewać po dodaniu śmietany - może się ściąć (mi się ścięła, nie wiem czy tak ma być :roll: ; sosy nie są moją mocną stroną )
Jeszcze mała modyfikacja: ponieważ nie miałem pod ręką szparagów to z nich zrezygnowałem. Dodałem też kilka moich ulubionych przypraw i jest ok. Mam nadzieję, że nie będziesz mi miał tego za złe August :-P Jak się nie ma wszystkiego to albo się rezygnuje z przepisu albo go się modyfikuje. Byle efekt był zadowalający :mrgreen: W tym wypadku wyszło idealnie...
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#23 Logiełka (Piotr)

Logiełka
  • Lokalizacja:
    Konstancin-Jeziorna

Napisano 18 wrzesień 2009 - 17:13

August, gratulacje !!! Niestety muszę się do Ciebie zgłosić po karnet na siłownię, przez Ciebie znów przytyję ;-) Ja uwielbiam gotować i piec chleb itd. Ale jakoś udokumentować nie mam czasu.

Powodzonka

#24 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 wrzesień 2009 - 20:12

chemik, kuchnia to nie apteka (i pomyśleć, że farmaceuta to napisał :-P ) tutaj TRZEBA eksperymentować, warto znaleźć swój smak. Ale szparagi do potrawy polecam, naprawdę są świetne. Zresztą o szparagach to mógłbym długo, ale teraz nie sezon...wrócimy do tematu w maju jak się pojawią, mam chyba kilkanaście sposobów ich przyrządzania sprawdzonych, szczególnie te zapiekane pod beszamelem z dodatkiem sera i z szynką i młodziutkimi marchewkami są pyszne.....(rozmarzył się :mrgreen: )
Logiełka, zima idzie - energii więcej potrzeba, mądre stworzenia już zapasy tkanki tłuszczowej robią.... :lol:

Cieszę się, że się spodobało, mam nadzieję, że ktoś jeszcze się znajdzie "foto-kucharsko zakręcony"...
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#25 GrzeCh71 (Grzegorz)

GrzeCh71
  • Użytkownik
  • 81 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowsze

Napisano 19 wrzesień 2009 - 21:42

August, rybka przetestowana ;o) palce lizać ... dzięki za przepis

GT

#26 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 25 wrzesień 2009 - 09:02

tak myslałem, że samotnie ten wątek przyjdzie ciągnąć....jakoś tak niewiele osób się gotowaniem pasjonuje...
Ale nie marudzę...dziś coś dla jaroszy:

Bakłażan w pomidorach.

Bierzemy trzy rozsądnej wielkości bakłażany (powinny być ciemnofioletowe, z błyszczącą skórką, która powinna lekko ustępować pod naciskiem palca ale zaraz potem wracać do poprzedniej formy) myjemy, odcinamy resztki listków z góry i:
1. Kroimy w 1-1,5 centymetrowe plastry:
Dołączona grafika

Teraz każdą stronę plastra dość intensywnie posypujemy solą. Po około 10 minutach bakłażany wypuszczą :
2. rozkoszny, perlisto-fioletowawy soczek:
Dołączona grafika

Ten soczek z wprawą - zgarniamy nożem i z obrzydzeniem wyrzucamy :shock: :roll:
To bardzo ważna czynność - sok z bakłażanów jest gorzki i "nieodsokowane" bardzo tracą na wartości smakowej. Potem plastry :
3. siekamy w kostkę:
Dołączona grafika

I wrzucamy na patelnię z rozgrzanym olejem. Tutaj trzeba bardzo uważać - bakłażany to istne gąbki i chłoną prawie każdą ilość oleju.
Nie wolno dać się wrobić i dolewać olej w nieskończoność.
Dwie łyżki oleju na kostki z jednego bakłażana muszą wystarczyć. Żeby się nie przypaliły należy je dość regularnie przewracać na patelni.
Po około 5 minutach - jak zrobią się lekko brązowo-złote bakłażany zdejmujemy z patelni. A żeby nie było zbyt tłusto :
4. odsączamy olej na sitku wyłożonym bibułką:
Dołączona grafika

Okej - bakłażany oddają olej a my w tym czasie na większej patelni (może być ta sama) rozgrzewamy łyżkę oleju i na nim podsmażamy czosnek. Tutaj jest dowolność - kto lubi może pokroić nawet kilka ząbków - ja nie uwielbiam więc zwykle sypię małą łyżeczkę granulowanego.

:!: Czosnku NIE WOLNO podsmażać za długo - jak przesadzimy będzie wstrętnie GORZKI. :!:

MSZ wystarczy minuta i możemy dodawać :
5. ok 300 -500 g pomidorków:
Dołączona grafika

Dla pracowitych - pomidory mogą byc surowe, wtedy trzeba je obrać ze skórki, posiekać i dusić z czosnkiem około 10 minut.
Dla wygodnych/leniwych (ja zawsze tak robię :oops: :roll: ) wystarczą pomidory w zalewie z puszki - polecam z dodatkiem bazylii.
Wtedy wystarczą 2-3 minutki i możemy wrzucać na patelnię :

5. odsączone z oleju bakłażanki:
Dołączona grafika

6. wszystko razem mieszamy:
Dołączona grafika

I rzecz najważniejsza :
7. mocno posypać otartym TYMIANKIEM:
Dołączona grafika

Tymianku powinno być sporo - ja daję zwykle 2-3 łyżki.
Teraz tylko dobrze wymieszać, doprawić solą i pieprzem i często (lubią przylgnąć do denka, oj lubią) mieszając dusić pod przykryciem około 10 minut po czym podawać na stół. Najlepsze są ze świeżutką bagietką lub jeszcze lepiej z CIAPATĄ :mrgreen: .
No to smacznego :lol:
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#27 miszak

miszak

Napisano 25 wrzesień 2009 - 09:48

Ale jazda! Drób czy rybka albo warzywka sa świetne napewno ale jak zobaczyłem boczuś to .... Jutro chyba wyślę żonę na zakupy to może coś jej ugotuję ;-)

 


#28 Logiełka (Piotr)

Logiełka
  • Lokalizacja:
    Konstancin-Jeziorna

Napisano 25 wrzesień 2009 - 13:13

August, jedziesz na plener? Może coś na ognisku upichcisz?
Biorę się dziś za łososia, jak nie wyjdzie to chociaż wino wypiję ;-)

Pozdrawiam

#29 GrzeCh71 (Grzegorz)

GrzeCh71
  • Użytkownik
  • 81 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowsze

Napisano 25 wrzesień 2009 - 14:18

... i w ten sposób już wiadomo co dziś na obiad ;o)


Pozdrawiam
Grzesiek

#30 Tomek_K

Tomek_K
  • Użytkownik
  • 3087 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 25 wrzesień 2009 - 16:40

Na tą rybkę chyba się skuszę, mam pytanie czy musowo musi być łosoś,czy może być jakaś inna rybka

#31 toron27

toron27

Napisano 18 październik 2009 - 18:19

August, dopiero przedwczoraj odkryłem ten temat i wczoraj prosto z pracy udałem się po bakłażanki, wykupiłem wszystkie cztery :mrgreen: , które były w sklepie. Zrobiłem i ... były świetne następnym razem chyba skusze się na tego indyka
Nie biadol, że sam musisz ciągnąć ten temat, tylko śmiało dawaj dalej i ciesz się, że chyba jest to najbardziej tu popularny autorski temat, a jezeli jeszcze nie jest to raczej na pewno będzie :-D :-P

#32 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 październik 2009 - 22:36

toron27, dzięki...trochę wątek zaniedbałem ale postaram się jutro nadrobic i coś wrzucę...tylko nie wiem...
łatwe czy trudne
szybkie czy pracochłonne
mięso czy rybka
zupka czy na twardo....

hmm....jakieś sugestie.... :lol:
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#33 reset89

reset89
  • Małomówny
  • 26 postów
  • Lokalizacja:
    Rudna

Napisano 19 październik 2009 - 14:35

Może coś szybkiego i taniego dla studenta:D
Nikon D70s/ Tamron 70-210 1:4-5.6/Nikon 28-100 1:3,5-5,6/Sigma 135-400 1:4.-5.6

#34 hddk

hddk
  • Małomówny
  • 38 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    Opatów

Napisano 20 październik 2009 - 11:02

Hmm szybkie i tanie i do tego dla studenta to zupki w proszku :)
A tak na poważnie to też lubię od czasu do czasu coś przyrządzić i czekam na coś łatwego i szybkiego jak kolega wyżej.
D300 + N50/18 + 20-35/2.8 + 300/2,8 + Goldphoto YH324

#35 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 20 październik 2009 - 18:40

no top danie bardzo szybkie...ale niestety niekoniecznie tanie....

KREWETKI KRÓLEWSKIE W SOSIE Z BRANDY.
1. Oto moje ofiary:
Dołączona grafika

2. I jeszcze jedno ujęcie:
Dołączona grafika

Krewetki myjemy i bardzo dobrze osuszamy. Na patelni rozgrzewamy masło połączone z oliwą i podsmażamy na nim czosnek (ilość ograniczona wytrzymałością i tolerancyjnością rodziny i przyjaciół :mrgreen: ). Na tak rozgrzany tłuszczyk

3. Wrzucamy krewetki
Dołączona grafika
i podsmażamy na mocnym ogniu po około 1,5 - 2 minuty z każdej strony.
Potem dolewamy dobre pół szklaneczki brandy - uwaga bo strasznie pryska :!: i podsypujemy :

4. Natkę pietruszki:
Dołączona grafika
Potem tylko posolić, popieprzyć i

5. Wyłożyć na talerzyk:
Dołączona grafika
teraz tylko

6. Przybrać cytrynką:
Dołączona grafika

I łamać, wyciskać, wysysać, oblizywać, ciamkać, mlaskać zbierać świeżutką bułeczką sosik i oczywiście palce lizać. Nie muszę mówić, że w parę minut z dania :

7. Pozostały tylko skorupki:
Dołączona grafika

Kocham te robale :!: :!: :!: :lol: :mrgreen:

8.Dołączona grafika

Norbius wybacz..... :przepraszam:
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#36 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 20 październik 2009 - 19:50

Ja też. Zwłaszcza jako dodatek do pizzy. Taka mała uwaga: krewetki nie powinno się długo smażyć, bo dużo tracą.
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#37 reset89

reset89
  • Małomówny
  • 26 postów
  • Lokalizacja:
    Rudna

Napisano 22 październik 2009 - 18:03

hddk, co do zupek to 100% racja :mrgreen: tania zupka nie jest zła 8-)
Nikon D70s/ Tamron 70-210 1:4-5.6/Nikon 28-100 1:3,5-5,6/Sigma 135-400 1:4.-5.6

#38 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 22 październik 2009 - 18:26

chemik, święta racja...jutro postaram się jakieś "mięsko" ciekawe zapodać, będziecie mogli się w weekend wykazać....
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#39 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 23 październik 2009 - 18:04

Wspomniałem niedawno o pizzy. Czemu by się nie podzielić sprawdzonym przepisem :?: :-P

Pizza z...

- czas: około 90 min
- stopień trudności: łatwy

ciasto:
- 1/2 szklanki mleka;
- 1/4 kostki drożdży;
- 2 szklanki mąki pszennej, typ 450 lub 500 - tzw. tortowa;
- 1 łyżka oleju;
- 1 łyżeczka cukru;
- szczypta soli;
- 1 jajko (nie jest konieczne, ale wg mnie ciasto nabiera lepszego smaku)

W pierwszej kolejności podgrzewamy mleko, tak aby było letnie. Nie może być zbyt ciepłe bo drożdże się sparzą. W mleku rozpuszczamy cukier, dodajemy drożdże i 1 łyżeczkę mąki. Musimy teraz to dokładnie wymieszać, tak by równomiernie rozprowadzić drożdże. Następnie odstawiamy je na około 15-20 min w spokoju.
Uwaga: czasem drożdże potrafią dość gwałtownie namnażać i mogą zacząć uciekać nam ze szklanki. Czekamy ,aż pojawi się dość osobliwa górka ;-) :

Ja tam wole nie ryzykować, że coś mi ucieknie na blat :mrgreen:
Dołączona grafika

Do tak wyrośniętych drożdży dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto na dość zbitą kulę. ciasto musi odchodzić od rąk. W razie potrzeby dodajemy ostrożnie odrobinę więcej mąki.
Dołączona grafika

Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe, a zarazem spokojne miejsce na około 30 min. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość:
Dołączona grafika

Na początku napisałem pizza z i po tym nastąpił znak wielokropka. Już tłumaczę dlaczego:
prawdę mówiąc rzadko się zastanawiam z czym będzie pizza. Po prostu otwieram lodówkę i komponuję swoje pizze na tzw. żywiole.
Dzisiaj za farsz posłużyły mi:
- pieczarki;
- papryka: 1 czerwona i 1 żółta (będzie bardziej kolorowo :-P );
- ser typu gołda (im więcej tym lepiej);
- odrobina wędliny;

Pieczarki kroimy, a następnie podsmażamy na małej ilości oleju, dodając sól i pieprz do smaku. Ważne jest, by początkowo wydzielający się "sok" odparować:
Dołączona grafika

Wracamy do ciasta. Dzielimy je na 2 części (ja mam 2 formy do pizzy o średnicy 36 cm, ale jeśli jest większa to można nie dzielić), formujemy, a następnie układamy w natłuszczonej formie, zawijając brzegi. Dobrze jest z pomocą widelca po nakłuwać ciasto w kilku-kilkunastu miejscach. Ciasto smarujemy mała ilością koncentratu pomidorowego albo jeszcze lepiej gotowym sosem pomidorowym (idę na łatwiznę i kupuje gotowy sos :lol: ), a na to dajemy wędlinkę, paprykę, pieczarki.
Dołączona grafika

Posypujemy startym na tarce serem i wstawiamy na 20 min do gorącego piekarnika (190 C)
Dołączona grafika

Po tym czasie nasza pizza wygląda tak:

Dołączona grafika

Smacznego :!:
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#40 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 23 październik 2009 - 18:09

Panowie jestem pod wrażeniem, a jeszcze pod większym jest moja żona.
A tak na marginesie uwielbiam pizze.
Wojtek





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych