Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Cierniczek - Pungitius pungitius


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 miszak

miszak

Napisano 21 sierpień 2009 - 09:01

Cierniczek to mała rybka dorastająca do 6 cm długości. Zamieszkuje zbiorniki wodne z wodą stojącą, zatoczki rzeczne z małym prądem jak również małe kanały, rowy melioracyjne i inne tego typu miejsca o dnie mulistym. W wodach słonych występuje rzadko. Żyje przy brzegu i na płyciznach. W okresie tarła gardło i podbrzusze u samca stają się czarne.
Cierniczka można hodować w akwarium pamiętając, że temp. wody nie może przekraczać 22 stopni. Dobrym miejsce na hodowlę cierniczków, jak również innych rodzimych gatunków ryb, jest nieogrzewana piwnica. Osobiście hodowałem w akwarium cierniki. Cierniczki rozmnażają się podobnie ale są dużo łagodniejsze więc hodowla również stwarza mniej problemów. Najczęściej pobierają wyłącznie pokarm żywy.
Na zdjęciu jest cierniczek w dość mało komfortowej sytuacji, ale jest to chyba dość typowy sposób, w jaki cierniczki oglądają nadwodny świat. Zdjęcie ryby zrobiłem z zasiadki a dokładnie zza siatki ;-)

1.
Dołączona grafika

#2 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 21 sierpień 2009 - 09:09

:smiech: wymiękłem..
Dawno się tak nie uśmiałem. Gratki złapania zimka, tzn. cierniczka :mrgreen:
Pomysł na zaprezentowanie gatunku mistrzowski :thumbsup:
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#3 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 21 sierpień 2009 - 09:20

Inne podejście do tematu: :clap:
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#4 grabeer

grabeer

Napisano 21 sierpień 2009 - 10:57

miszak, pamiętam jak takie rybki łapało się rękami :)
nietypowa prezentacja tematu ;)
pozdr

#5 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 21 sierpień 2009 - 14:26

miszak, można się od Ciebie uczyć. Brawo !

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#6 comatus (Piotr Kendzierski)

comatus
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 21 sierpień 2009 - 18:01

miszak, fajny ten cierniczek :)
A od siebie dodam, że w wodach słonawych (bałtyckich) występuje dość często - poparte badaniami własnymi do magisterki ;-)

#7 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów
  • Lokalizacja:
    Łuków

Napisano 21 sierpień 2009 - 19:32

W czasach dzieciństwa łapało się te cierniki w słoiki, a i rękami nierzadko. Sporo tego było bo i sporo rowów z wodą było. Niestety już dawno cierniczków nie widziałem. Miło powspominać.
Fotka nieostra dzięki czemu wygląda bardziej jak obraz niż zdjęcie. Ale rzeczywiście świetny pomysł z prezentacją gatunku. Duży plus.

Canon SX10 + Raynox DCR-250 + dyfuzor


#8 adriano210

adriano210
  • Małomówny
  • 12 postów
  • Lokalizacja:
    Dublin/Myślibórz

Napisano 21 wrzesień 2009 - 23:43

wymiękłem przy tej focie,
cierniki to bardzo ciekawy gatunek, ja też łowiłem je w ręce w starorzeczu Warty w Gorzowie (kanał ) i super były te rybki, a później próbowałem pozyskać kilka sztuk do celów hodowlanych jednak nie udało mi się ich nigdzie upolować .
super fotka jeszcze raz gratulacje
K20d,E-410,C350d,k200d - mnóstwo gratów

#9 darodd

darodd
  • Użytkownik
  • 398 postów
  • Lokalizacja:
    IRL / W-wa

Napisano 22 wrzesień 2009 - 01:35

ciekawa fota, ciernik nie za bardzo zachwycony :shock:

#10 miszak

miszak

Napisano 23 wrzesień 2009 - 12:19

Z „drucianymi” zimkami wiąże się pewna historia,. Mam kumpla, który ma fajny sprzęt foto. Obiektywy tylko L. Na temat fotografii wie wszystko. Rzuci tylko okiem na moje foty i już od razu wiem, jakie błędy popełniłem. A to za mało przymknąłem, a to za długi czas albo źle się ustawiłem w stosunku do słońca. Jeżeli słyszę, że szum jest za duży to znaczy, że jest to komplement bo zła jest już tylko puszka. Jego zdjęć na razie nie widziałem. Zbiera na większy pokaz ;-) Ale wracając do Zimków na drucie. Pokazałem mu kilka fot a on zaniemówił. To do niego niepodobne. Patrzy, patrzy i w końcu mówi:
- Super…- o kurcze, czyżby tak mu się jakieś moje zdjęcie spodobało?
- Super, sam zobacz jakie super druty mają. Niby cały czas nad wodą z zero rdzy na nich :mrgreen:

 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych