Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Prośba o pomoc w ocenie jakości obiektywu (Nikkor macro 105)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 GreGo

GreGo
  • Małomówny
  • 3 postów

Napisano 17 lipiec 2009 - 11:09

Witam,
Na początku chciałbym się przywitać z wszystkimi. To mój pierwszy post tutaj na forum.

Niezbyt dawno zakupiłem obiektyw Nikkor 105 VR macro. Nie miałem zbyt wiele czasu aby go potestować, dopiero niedawno zrobiłem trochę fotek.
Przykładowe zdjęcia wrzuciłem tutaj .
Nie jestem ekspertem od macro, ani zawodowym fotografem i możliwe, że popełniam błędy. Nie jestem jednak zadowolony z jakości tych zdjęć, a konkretnie z ostrości. Przy większym powiększeniu (ponad 200%) krawędzie są nieostre. Porównywałem zdjęcia zrobione zwykłym kitem 18-55 i wydają się zdecydowanie ostrzejsze. Zdjęcia porównywałem programem Irfan View. Czy ktoś mógłby mi coś doradzić? W końcu od takiej 105 VR macro chyba należałoby wymagać lepszej jakości i ostrości niż od zwykłych obiektywów?
Mieszkam w Łodzi, gdyby ktoś miał ochotę przetestować mój obiektyw to będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam,
Grzegorz

#2 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 17 lipiec 2009 - 12:37

Obiektyw jest ostry tylko głębia ostrości mała :-D
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#3 robkiz

robkiz

Napisano 17 lipiec 2009 - 12:43

Co prawda jestem canoniarzem ale lubię wiedzieć ze obiektyw spełnia moje wymaganie wiec kontroluje jakość fotek. Ale żeby oglądać i porównywać fotki powiększone 200% i więcej... Nie przyszło mi to go głowy.
A zapytam tylko czy kolega używał statywu? bo na przykład 2253 (1/200s) otworzone na szybko wydaje mi sie ostrzejsze niz 2787 i 2793 (oba 1/60s) oraz 2714 (1/30s). Notabene do ostrości większości tych fotek chyba bym sie nie przyczepił.
Robert

#4 dziedzwiedz

dziedzwiedz
  • Małomówny
  • 18 postów
  • Lokalizacja:
    lodz

Napisano 17 lipiec 2009 - 13:13

Przy większym powiększeniu (ponad 200%) krawędzie są nieostre. Porównywałem zdjęcia zrobione zwykłym kitem 18-55 i wydają się zdecydowanie ostrzejsze.

porownywales na tych samych czasach/przyslonach? w jakich warunkach je robiles (statyw/z reki?).w exifach tych fotek widze tu i owdzie 1/30sek, przyznam szczerze ze przy podobnej ogniskowej (uzywam tamrona 90) czesto mam poruszone zdjecia i byc moze tu jest podobnie
poza tym jesli chcesz sprawdzic szklo zrob np. pare fotek testowych gazety /druku, z aparatem na statywie /stole (by wykluczyc poruszenia/z wylaczonym vr jesli to ta wersja i z tego korzystasz)/.przy tym samym motywie, najpierw na pelnej dziurze, potem przymykajac przyslone - powinno byc wyraznie widac rosnaca glebie, ale i ostrosc.
pozdrawiam
kp

#5 GreGo

GreGo
  • Małomówny
  • 3 postów

Napisano 17 lipiec 2009 - 22:26

Witam,
Dziękuję za odpowiedzi. Wszystkie zdjęcia były robione z ręki, bez statywu, chyba wszystkie z włączonym VR. A co do sprawdzania przy powiększeniu 200% i więcej to czy to faktycznie nie ma sensu? A co gdybym robił na filmie? Przecież nie robi się zdjęć formatu klatki 24x36 tylko większe powiększenia? Klatka filmu może być ostra, ale po zrobieniu odbitki większego formatu wyjdą wszystkie nieostrości.
Pozdrawiam,
Grzegorz

#6 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 18 lipiec 2009 - 06:03

GreGo, jeśli oglądasz na monitorze fotkę w powiększeniu 200% to tak jakbyś oglądał odbitkę wielkości drzwi od stodoły. ;-) Ostrość na ekranie monitora można bez trudu ocenić powiększając zdjęcie np. do 25-50%.
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#7 rafiboj

rafiboj
  • Lokalizacja:
    Bogatynia

Napisano 18 lipiec 2009 - 11:11

GreGo co Ty chcesz od jakości tych zdjęć, jak dla mnie ostrość i jakość jest ok
1
Dołączona grafika
2
Dołączona grafika
3
Dołączona grafika





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych