Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

wschody i zachody słońca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 damian2000 (Damian Bednarz)

damian2000
  • Lokalizacja:
    okolice Krakowa

Napisano 24 maj 2009 - 10:34

Na początku chciałem napisać to w wątku o wschodach słońca, ale po zastanowieniu zdecydowałem się stworzyć nowy wątek. mam nadzieję, że słusznie. Jeśli nie to prosze moderatorów o przeniesienie.

Otóż moja wątpliwość to jak fotografować wschód?

1. To zależy od tego co chcemy uzyskać na fotografi, ale jakiej takiej ogólnej przysłony używacie.

2. Wiadomo o wschodzi są kontrasty np: między ciemnymi drzewami na dole a wschodzącym słońcem u góry. Jak ich unikacie? Program do edycji zdjęć poprawi kontrast i jasność, ale to następny etap. Chodzi mi o ustawienia na miejscu, aby już z aparatu wyszło jak najlepsze zdjęcie. Operujecie czasami naświetlenia czy EV?

3.AV czy M?


Przykład zdjęcia
-oryginał z jedynym wyostrzeniem
Dołączona grafika

-po obróbce
Dołączona grafika

Jak to widać na zdjęciach po obróbce da się uzyskać poprawne zdjęcie, lecz kontrasty już spadły itp. Dlatego pytam się czy da się uzyskać już coś podobnego z aparatu.?

#2 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 24 maj 2009 - 11:45

IMHO oryginał znacznie lepszy... ale jeśli chcesz wyciągnąć szczegóły z dolnej partii należy działać na warstwach: masz dwie warstwy z różnymi ustawieniami ( jedna jasna druga ciemna ) i ustawisz sobie maskę na jednej, a na masce rysujesz szary gradient... i wsio.
Ale w przypadku tego konkretnie zdjęcia ja bym nic nie robił, oryginał jest bardzo ciekawy.

Ja focę w trybie priorytetu przysłony i ew. koryguję ekspozycję jak chcę ( korekta Ev ) tj. tak aby było jak mniej przepałów i cieni...

Operujecie czasami naświetlenia czy EV?

W gruncie rzeczy wychodzi na to samo ;-) Ev - ekspozycja - zależy przecież m.in. od czasu migawki :-)

:ninja:


#3 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 24 maj 2009 - 12:33

damian2000,

1. Dosłownie każdej. Do krajobrazów domykam, żeby miec większą głębię i ostrośc na wielu planach. Do sportu i zwierzaków w słabym świetle nierzadko otwieram, to samo z makro wpadającym w impresję. Z kolei do normalnego makro przymykam na ogół do kilkunastu, nierzadko dwudziestu paru. Kiedy wydłużam celowo ekspozycję to zdarza mi się domknąc tak mocno jak tylko się da. Na dobrą sprawę musiałbym wymienic wszystkie sytuacje, z jakimi miałem do czynienia, ale niestety muszę w tym tygodniu iśc na uczelnię ;-)

2. Różne wartości EV uzyskasz przez zmianę czasu naświetlania albo przysłony. Czyli tak jak pisze Dunadan, często jest to jedno i to samo. Nie do końca rozumiem pytanie.
Pytasz czy ustawiamy ręcznie czas czy korzystamy z kompensacji?
To zależy. Jeśli sytuacja jest na tyle prosta, że aparat sobie poradzi to dorzucam kompensację. Czasami robię zdjęcia w trudniejszych warunkach, na przykład w kompletnej ciemności, wtedy światłomierz i wszelkie kompensacje można sobie podarowac i zostaje tryb M z ustawieniem Bulb i stosownie dobraną przysłoną. To tylko jeden przykład.

3. Jak już wyżej napisałem. Przeważnie Av. M przy najtrudniejszych scenach, w których aparat ma za mało danych żeby dobrac ekspozycję. Także przy pracy z lampą (co zdarza mi się niestety bardzo rzadko, przez co mam dwie lewe ręce do lampy :roll: ), kiedy trzeba zrównoważyc światło zastane i błysk.

#4 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 24 maj 2009 - 14:21

Monastor, z lampą to raczej ciężko się krajobrazy robi :-P

Ale masz rację co do tego że zachód/wschód zachodowi/wschodowi nie równy i trzeba się dostosowywać do warunków... eksperymentować. Po to mamy cyfranki ;-)

:ninja:


#5 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 24 maj 2009 - 14:31

Dunadan, nie doczytałem z tymi wschodami :roll: :-)

#6 damian2000 (Damian Bednarz)

damian2000
  • Lokalizacja:
    okolice Krakowa

Napisano 24 maj 2009 - 16:15

Dunadan, Monastor, dzięki za odpowiedź

#7 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 24 maj 2009 - 16:47

Monastor, z lampą to raczej ciężko się krajobrazy robi


mialem ostatnio w rekach w empiku album, w ktorym do kazdej fotografii dolaczony byl komentarz autrora. Moje uwage przyciagnelo niesamowite zdjecie, na ktorym na pierwszym planie bylo wyschniete drzewo, w tle zas, na niebie, ksiezyc w 4 fazach. W gre wchodzila oczywiscie wielokrotna ekspozycja, do tego drzewo i okolica doswietlone byly lacznie 16 blyskami, z roznych miejsc, z roznymi filtrami na lampie. Efekt nie do opisania... zrobienie tego jednego zdjecia zajelo autorowi 3 godziniy. Na wielkim formacie...
World is a lonely place - you're on your own.

#8 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 24 maj 2009 - 18:20

Mortis, no własne, czyli ciężko się robi :sorry: :hihi:

A tak serio - jak się ma dobry pomysł to zrobić można wszystko :-)

:ninja:


#9 damian2000 (Damian Bednarz)

damian2000
  • Lokalizacja:
    okolice Krakowa

Napisano 24 maj 2009 - 19:22

Żeby nie zaśmiecać bezkrwawych proszę o pomoc w wyborze kadru. Najlepsze dałem do tematycznych. Tu pozostałości. prosze o pomoc w wyborze kadru.

Pierwsza wątpliwość
1
Dołączona grafika

2
Dołączona grafika


Druga wątpliwość:
3
Dołączona grafika

4
Dołączona grafika

Oraz to co zostało:
5
Dołączona grafika

I jeszcze pytanie. Stosował ktoś kiedyś filtr polaryzacyjny o wschodzie? Albo jakiś inny?

#10 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 24 maj 2009 - 19:28

damian2000, polar nie ma sensu bo tam nie ma spolaryzowanego światła, może jakieś odrobinki. Szara połówka natomiast jest niezastąpiona.
Próbowałeś pobawić się na warstwach tak jak ci wspominałem? bo na tych fotkach IMHO góra jest za jasna.

Wydaje mi się że 1 i 5 są najciekawsze. Ale tak naprawdę powinien się tu wypowiedzieć np. Roby albo Pyzik bo to oni są miszczami wschodów :mrgreen:

:ninja:


#11 kubak82

kubak82
  • Małomówny
  • 13 postów
  • Lokalizacja:
    Katowice

Napisano 25 maj 2009 - 07:11

damian2000, polar rzeczywiscie nie ma sensu za to szare polowki (w liczbie czesto wiekszej niz jedna) sa jak najbardziej wskazane.. tu masz maly przyklad - zdjecie zrobilem na poczatku kwietnia:

Dołączona grafika

pracowaly tu 3 szare polowki - 1.2, 0.9, i 0,6 wiec roznica pomiedzy niemem a ziemia to az 9 EV :!: tak wiec szykuj sie na zakupy i z kontrastami potem bedzie wszystko ok :-)

#12 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 25 maj 2009 - 11:17

pracowaly tu 3 szare polowki - 1.2, 0.9, i 0,6 wiec roznica pomiedzy niemem a ziemia to az 9 EV :!: tak wiec szykuj sie na zakupy i z kontrastami potem bedzie wszystko ok


Nie przebarwia Ci sie niebo przy takiej kombinacji? u mnie praktycznie zawsze odcienie tam, gdzie zaciemniaja kadr polowki sa diametralnie rozne od reszty zdjecia. Jakich polowek uzywaasz?
World is a lonely place - you're on your own.

#13 kubak82

kubak82
  • Małomówny
  • 13 postów
  • Lokalizacja:
    Katowice

Napisano 25 maj 2009 - 11:47

robie w rawach wiec ew. drobne zafarby (czasem sie pojawiaja ale to nie jest reguła) usuwam w trakcje edycji.. co do samych filtrow - uzywam hitechow :-)

#14 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 25 maj 2009 - 16:12

u mnie przy hitechu 0.6 zalozonym z hitechem 0.9 nie ma opcji zeby nie bylo na przyklad rozowego nieba w srodku dnia :)
World is a lonely place - you're on your own.

#15 kubak82

kubak82
  • Małomówny
  • 13 postów
  • Lokalizacja:
    Katowice

Napisano 25 maj 2009 - 19:16

u mnie czasem tez lekki zafarb sie pojawi ale wtedy jeden suwaczek i po problemie :-) .. za to fiolet prawie za kazdym razem pojawia sie w pelnym szarym filtrze nd 1,2.. czasem daje fajny efekt ale w 95% przypadkow trzeba to poprawiac recznie.. nie wiem na ile to wina filtrow czy matryc i elektroniki w cyfrówkach ?! stawiam jednak na filtry bo kiedy zakladam hoye ndx400 takich problemów nie ma..

#16 toron27

toron27

Napisano 25 maj 2009 - 19:56

ja mam szarą połówkę Cokina i na razie chyba nie mam zafarbów, więc polecam

#17 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 25 maj 2009 - 20:45

toron27, ja też mam szarą połówkę Cokina i delikatny zafarb jest. Coś między czerwienią i fioletem.

#18 kubak82

kubak82
  • Małomówny
  • 13 postów
  • Lokalizacja:
    Katowice

Napisano 26 maj 2009 - 07:16

tak wyglada zafarb z szarego hitecha 1,2

Dołączona grafika

dopiero switalo ale takich buraczkowych kolorow w rzeczywistosci nie bylo :mrgreen:

#19 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 26 maj 2009 - 07:18

... za to fiolet prawie za kazdym razem pojawia sie w pelnym szarym filtrze nd 1,2.. czasem daje fajny efekt ale w 95% przypadkow trzeba to poprawiac recznie.. nie wiem na ile to wina filtrow czy matryc i elektroniki w cyfrówkach ?! stawiam jednak na filtry...


tak wyglada zafarb z szarego hitecha 1,2...


Uff, a już myślałem, że tylko jak tak mam:) Poszukam moich fioletów i też wrzucę. Porównamy.

#20 McMorris (Michał)

McMorris
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 maj 2009 - 09:13

Jak już zeszło na filtry, to spytam - czy ktoś z Was miał okazję używać filtrów firmy LEE? Oferują całkiem ciekawe zestawy, jak np.:

STRIPE SET
zestaw 3 filtrów, każdy z poziomym paskiem koloru. Używane do zaznaczenia lub rozgraniczenia specyficznych obszarów w kadrze, wytłumienia kontrastu
lub podkreślenia kolorem zimnym lub ciepłym np. linii horyzontu. Doskonale nadają się również do łączenia i uzupełnienie efektu wielu innych filtrów.
W zestawie: Cyan Stripe, Pink Stripe, Yellow Stripe

lub też

SUNRISE SET
komplet 3 filtrów do tworzenia efektu wschodu słońca. Mahogany 1 – ocieplający połówkowy filtr mahoniowy, Straw 2 – połówkowy filtr słomkowy,
Straw Stripe – słomkowy pasek do miejscowego, subtelnego ocieplenia i wytłumienia kontrastu.

I sporo innych... mało ciekawa jest tylko cena - u polskiego dystrybutora 644zł za zestaw 3 filtrów :-? :-> stąd moje wątpliwości czy aby na pewno warto ;-)





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych