Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Jaskier - Ranunculus

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#21 August

August

Napisano 17 czerwiec 2010 - 20:46

michalv, chyba wolę 17. W 16 nie mogę się zdecydować, czy mi się te "kółka" podobają...

D7100 N: 10-16-24-50-70-80-85-200-300; S:18-35-100-150-600

#22 Halina

Halina

Napisano 18 czerwiec 2010 - 05:48

michalv, mnie sie oba bardzo podobają. 16 chyba nawet bardziej - to taki ładnie pokazany fragment łąki.

#23 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv

Napisano 18 czerwiec 2010 - 19:57

Bardzo Wam dziękuję za komentarze!
Sprzęt: NIKON D300; D70; 18-70 DX; 80-400 VR; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja galeria na DFV Moja wizytówka

#24 zolta_stopa

zolta_stopa
  • Użytkownik
  • 199 postów

Napisano 31 maj 2011 - 19:33

18. Włosienicznik wodny = jaskier wodny
Dołączona grafika
Pod ochroną ścisłą.

#25 August

August

Napisano 05 czerwiec 2011 - 18:34

gatunek ciekawy, fotograficznie bardzo słabo :-(

#26 zolta_stopa

zolta_stopa
  • Użytkownik
  • 199 postów

Napisano 06 czerwiec 2011 - 12:53

August kogo to dotyczyło?

#27 carrie (Karolina)

carrie

Napisano 06 czerwiec 2011 - 13:22

zolta_stopa domyślam się że chodziło o ostatnie zdjęcie, ale mogę się mylić ;-)

Pentax K200D, Kit 18-55mm + manualna szklarnia

#28 zolta_stopa

zolta_stopa
  • Użytkownik
  • 199 postów

Napisano 06 czerwiec 2011 - 13:44

August pozwól,że przemilczę twój komentarz, bo co niektórzy mogli by się obrazić...

#29 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 1973 postów

Napisano 06 czerwiec 2011 - 14:17

zolta_stopa,
Uwierz, że dzięki szczerym komentarzom możesz bardziej przyłożyć się do wykonywania zdjęć tak aby były lepsze :-) Na początku swojej przygody z fotografią reagowałem podobnie jak Ty "patrząc wstecz" mogę tylko podziękować osobą, które wytykały i wytykają mi moje błędy - dzięki temu staram się jeszcze więcej wyciągać z mojego sprzętu.

Jeżeli masz czas poczytaj sobie książki o kadrowaniu, ekspozycji itp. :-) Pomogą Ci one zrozumieć czemu innym może się mniej podobać zdjęcie niż Tobie.

Zapewne August, nie miał zamiaru nikogo obrażać :-). Pozdrawiam.

http://www.danielwdowiak.pl/

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.

#30 zolta_stopa

zolta_stopa
  • Użytkownik
  • 199 postów

Napisano 06 czerwiec 2011 - 15:07

kulek855 nie będę wchodzić w polemikę, bo to nie ma sensu.

#31 puciu

puciu

Napisano 06 czerwiec 2011 - 15:17

zolta_stopa, też jestem zdania, że zdjęcie jest słabe.
Jeśli uważasz inaczej (a masz takie prawo) staraj się obronić fotkę, napisz dlaczego uważasz że jest dobra.

#32 August

August

Napisano 06 czerwiec 2011 - 19:05

zolta_stopa pozwól że napiszę parę zdań, jeśli uznasz że nie mają sensu to trudno...
Przede wszystkim jednak najpierw sam uderzę się w piersi bo mój komentarz rzeczywiście nie był ani rzeczowy ani konkretny, ani też uprzejmy.
Z tym ostatnim to do końca nie wiem jak wyjdzie co do tych pierwszych to:
1. zdjęcie według mnie ma fatalną perspektywę - ot przechodziłem obok, zobaczyłem z góry kwiatki i sobie pstryknąłem na pamiątkę. Taki widok na kwiatki mamy codziennie i nikogo to nie przyciąga...
2. kadr jest strasznie niestaranny. wiem że nie zawsze da się znaleźć miejsce aby było "czysto" ale te włażące z boku trawy naprawdę przeszkadzają. Akurat z tym sam miałem (i niestety nadal mam) sporo problemów i zwracam na to uwagę. Dodatkowo kilka kwiatków jest poucinanych - można to było przekadrować bądź w naturze bądź na kompie aby tego uniknąć
3. nie wiem jak na innych monitorach ale u mnie biele są lekko przepalone - to jednak rozgrzeszam, bo wobec takich kontrastów sceny nie jest łatwo dobrać ekspozycję. Ale spróbować warto. Przydałby się tu filtr polaryzacyjny żeby zgasić odblaski na wodzie, wtedy byłoby trochę łatwiej zapanować nad kontrastami.

Napisałem co mi się w zdjęciu nie podoba - ale to oczywiście ocena subiektywna i masz prawo uznawać je za bardzo dobre. Chętnie przeczytam jakie argumenty za tym przemawiają, bo mimo wielu lat z aparatem nadal uważam że dużo się jeszcze muszę uczyć i chętnie usłyszę rzeczowe uwagi do swoich zdjęć.

Pozdrawiam

#33 zolta_stopa

zolta_stopa
  • Użytkownik
  • 199 postów

Napisano 06 czerwiec 2011 - 21:08

Uważam,że zdjęcia są zawsze osobiste, zwłaszcza dotyczy to sposobu kadrowania, bo pomijając to,że ktoś może zupełnie nie znać zasad (chcę zauważyć,że to też nie było miłe) kompozycji, to kadr świadczy i sposobie postrzegania danej rzeczy.

Co do mojego zdjęcia jaskra wodnego:
1- być może nie było innego sposoby skadrowania, ograniczenia sprzętowe, zasięg fizyczny rośliny itp.
2- uważam,że zdjęcie może nie jest cudem świata i na konkurs się nie nadaje ale mi się osobiście podoba, nie ważne,że nie jest z dołu, z wody czy w ogóle w jakiś niesamowity sposób przedstawione. Podoba mi się jak ułożone są kwiaty na wodzie, tworzą ciekawy kształt (nieco przypominający znak zapytania etc), gdybym zrobiła go z innego strony (jeżeli to byłoby w ogóle możliwe) lub skadrowała na komputerze to już nie byłoby widać tego kształtu. Trawka choć wcięła się, ciekawie zamyka dół zdjęcia.

Odchodząc od oceny zdjęcia... denerwuje mnie takie zachowanie na forum tym bardziej przyrodnicze, gdzie w pewnym momencie zaczyna panować jakby jakaś konkurencja (przebijanie się na coraz to lepsze zdjęcia) lub kółko adoracji gdzie nie ważne,że ktoś inny prezentuje zdjęcia naprawdę laickie ale mu się kadzi itp. Zaczyna się przywiązywać wagę to przysłowiowych pierdół... a bo panu A tutaj gdzieś kropeczka przepalona się wcięła... a bo szumy wyszły i w ogóle... nie ważne,że liczył się moment, który był unikatowy i nie było czasu chociażby żeby zmienić obiektyw. Kto jak kto ale fotograficy przyrody chyba najbardziej powinni rozumieć, co znaczy ulotność chwili. Chyba,że źle trafiłam...

#34 pinezka

pinezka
  • Użytkownik
  • 74 postów

Napisano 06 czerwiec 2011 - 21:43

Zolta stopo, to chyba ja się wtrącę bo też jestem nowa (nie patrzeć na datę rejestracji), ale pewne spostrzeżenia poczyniłam. Do galerii tematycznych trafiają (powinny) zdjęcia, z których jesteśmy dumni i wiemy, ze warto je pokazać, bo nam coś w kadr nie wlazło, bo jest ładne światło, dobra perspektywa, takie nasze zdjęcia "reprezentacyjne". (i tu się powinni czepiać za plamki, korzonki i trawki, w końcu szkolimy swój warsztat)

A takie "pstryki", bliskie naszemu sercu, bo coś nam się udało ustrzelić, choć niekoniecznie poprawnie a chcemy się tym jednak pochwalić idą generalnie do bezkrwawych łowów, choć nie wiem czy tyczy się to również kwiatków? ;-) (a tu się wspólnie cieszymy z obcowania z przyrodą)

ze strony nowicjusza rzec mogę, że prędzej jednak w oczy rzucają się galerie i to właśnie TAM chcemy zamieszczać nasze zdjęcia, BŁ znalazłam dopiero po czyimś odniesieniu przy kiepskim zdjęciu. Ale się rozpisałam....
Nikon d90 + 55-300 VR

#35 shade

shade

"Poprzednio shadow"

• Użytkownik
  • 101 postów

Napisano 06 czerwiec 2011 - 21:57

Zolta stopo No chyba źle trafiłaś, ale to kwestia Twojego podejścia

na tym forum są pasjonaci fotografii przyrodniczej,
którzy oprócz "uchwycenia chwili" chcą przenieś ją na pewien poziom artystyczny
i nie jest to kółko wzajemne adoracji, ale raczej miejsce dzielenia się doświadczeniem
i dążeniem do stałego poprawiania umiejętności fotograficznych, a przy okazji pokazywania piękna otaczającej nas przyrody

Owszem uzasadniony jest bałagan w kadrze i pewne niedociągnięcia, ale pasują one do fotografii płochliwych zwierząt czy też innych okoliczność, którym towarzyszy ulotność.

Mało tego wchodząca w kadr trawa czy gałęzie podczas wykonywania zdjęcia np dużego byka jelenia czy rzadkiego ptaka nadaje dodatkowo pewnej naturalności zdjęciu, a wręcz możemy czasem poczuć się jak skryty w gąszczu fotograf czatującego dobre godziny na swój obiekt, co jest dodatkową zaletą.

ale do rzeczy

Twoje zdjęcie nie należy do "ulotnych" i jest na nim bałagan, kadr też nieciekawy, typowy od taki pstryk
może Ci się podobać, ale mi jak i poprzednikom się nie podoba

wystarczyć poprzeglądać kilka tematów i komentarzy, żeby zrozumieć jakie zdjęcia w odczuciu osób fotografujących są ciekawe dla oka a jakie nie. A dwa trzeba umieć przyjmować krytykę i chcieć się czegoś nauczyć

#36 zolta_stopa

zolta_stopa
  • Użytkownik
  • 199 postów

Napisano 06 czerwiec 2011 - 22:12

Mogę pokazać kilkadziesiąt przykładów z tego forum które wg mnie są tutaj chyba przypadkowe i pod kategorię artystycznych czy dobrze technicznych ujęć raczej nie należą... ale już dyskutować z tłumem nie będę. Bitwa z wiatrakami.

No cóż... wycofuję się skoro pomyliłam kierunki.

#37 shade

shade

"Poprzednio shadow"

• Użytkownik
  • 101 postów

Napisano 06 czerwiec 2011 - 22:41

Oczywiście, zgadzam się, wiele zdjęć na tym forum (w moim odczuciu) jest przeciętnych
trudno żeby wszystkie były bardzo dobre.
Jednakże jest też wiele na bardzo wysokim poziomie, zdjęcia wymagające cierpliwości, oczekiwania, pomysłu, poświęcenia itd... dzięki temu możemy zobaczyć naprawdę dobre i ciekawe ujęcia

Staraj się zawsze porównywać z do "najlepszych", nie do przeciętnych
robiąc tak zawsze będziesz widziała coś do poprawienia u siebie

tym czasem, nie poddawaj się i wrzuć coś jeszcze

#38 chinol (Tomasz Nowakowski)

chinol

Napisano 01 styczeń 2012 - 21:40

19.
Dołączona grafika

#39 ShedirAchird (Szymon Mic)

ShedirAchird
  • Użytkownik
  • 709 postów

Napisano 02 czerwiec 2012 - 11:01

20
Dołączona grafika

C40D | T17-50 F/2.8 | C85 F/1.8 | S150 F/2.8

www.2obiektywy.pl

#40 emanuel

emanuel
  • Użytkownik
  • 193 postów

Napisano 03 czerwiec 2012 - 11:45

Wrzucałem już to zdjęcie w BŁ, ale ośmielam się je dać do tematycznego. Ostatnio zdałem sobie sprawę, że jaskrów mam dużo fotografii, ale taka mi wyszła tylko jedna.

21. Yellow Submarine
Dołączona grafika

Proszę nie szczędzić krytyki, jestem na etapie przyswajania sobie konstruktywnych opinii.
nikon.pl

Jeśli aparat będzie na pasku, można uniknąć konieczności przeprowadzania napraw.

O SP-600UZ, N d90, N35|1.8G, N50|1.8D, N18-105|3.5-5.6EDVR, S70-300|4-5.6DGMACRO

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych