Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

jaki obiektyw/zestaw dodatkow z obiektywem do supermakro


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 k1974

k1974
  • Małomówny
  • 1 postów

Napisano 10 maj 2009 - 08:58

witam,

no wlasnie jakw temacie.....

zeby nie bylo niejasnosci chdzi mi o takie super makro, co w kropli wody sie cos odbija albo widac wloski na glowie owada..., albo siateczke na oczach owada, czyli wiecej niz 1:1 na pewno (2:1,3:1 itd)

kazdy z moich znajomych ma inne zdanie i gdzie czytem kazdy ma swoje typy, a ja jestem troszeczeke swiezonka i makro to do tej pory olympusem 60 robilam....

generalnie bede pstrykala, (w zamysle) supermakro przyrody,pewnie zaczne od kropelek, ale zeby ostrze na robale....

opcje moje jednak sa takie:

1. tamron 90
2. tamron 90 plus soczewki close up - i teraz nie wiem czy jesli mam nikonad300 lub dostep do nikona d90 to te soczewki, jesli zamontuje tamrona kupic do nikona czy do tamrona? (logika podpowiada do tamrona ,bo na tamrona bede zakladac, ale

http://plfoto.com/1767313/zdjecie.html

z tego ewidentnie wynika ze ma chyba soczewki do nikona, wiec sie troche zdezorientowalam, bo na ebayu widzialam takie i takie, to czy one sa uniwersalne do odbu obiektywow?

co jeszcze mozna podlaczyc do tamrona 90 i jak, zeby bylo supermakro?

3. tania wersja - Helios m58 na M42 i zwykłe pierścienie na M42 z przelotką - tak gdzies madrze wyczytalam - czy mozna by bylo jednak poprosic, lopatologicznie (bo ja blondynka jestem) jakie elementy sa potrzebne w tym zestawie (do nikonad90)

4. chcialam tez wykorzystac w jakis sposob nikkor 50/1.4 g czy mozna cos z niego wycisnac w polaczeniu z pierscieniami kenko lub marumi?

5.czy jesli bym wymienila nikkor 50/1.4 g na 50/1.4 d z pierscieniami kenko/marumi mialabym wiecej pozytku?

6. inne opcje?

#2 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 10 maj 2009 - 12:33

k1974, zasadniczo w olbrzymich powiększeniach spisują się nieźle odwracane obiektywy szersze niż 50mm - im krótsza ogniskowa tym większe powiększenie po odwróceniu ale i mniejsze światło - 35, 30 czy 28 to chyba granica, choć nie kombinowałem nigdy z czymś szerszym niż 35mm - nie robiłem pomiarów ale na oko odwrócone 35mm daje jakieś 2-3:1.

Poza soczewkami do obiektywów można podłączać także inne odwrócone obiektywy - znów im krótsza ogniskowa tym większe powiększenie, ale chyba jednak lepsze rozwiązanie da ci soczewka ( mniej szkła, mniej przejść powietrze/szkło ). Można ew. zamontować i soczewkę i pierścienie pośrednie. Z pierścieniami jest tak że znowu - im krótsza ogniskowa tym dają większe powiększenie; z kolei soczewki lepiej się spisują na dłuższych ogniskowych.

W tak wielkich powiększeniach musisz pomyśleć o lampie błyskowej, najlepiej zewnętrznej bo będzie ciemno...

:ninja:


#3 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 10 maj 2009 - 15:26

Hahahaha no światło to podstawa, beż dodatkowego światełka nie ma mowy o super macro :mrgreen:.
Do tego oczywiście pozostaje sprawa dystansu od fotografowanego obiektu im bliżej tym gorzej ze światłem, im bliżej tym więcej szczegółów, a tu trzeba zakupić specjalny flesh, kartonowy dyfuzor w niczym tu nie pomoże.
Szkło 1:1 do tego telekonwerter, albo pierścienie,lub mieszek w przypadku dwóch pierwszych elektronika działa w przypadku mieszka nie i trzeba wszystko ustawiać ręcznie.
Dodatkowe szkło na obiektywie może powodować utratę jakości.
Nie jest prostą sprawą fotografia macro trzeba sporo doświadczenia, aby uzyskać dobre zdjęcia.
Wojtek

#4 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów
  • Lokalizacja:
    Orzesze

Napisano 02 czerwiec 2009 - 15:42

k1974, wracając do podanego przez Ciebie linka to do zestawu musisz doliczyć jeszcze trzy lampy błyskowe które Tosi używa przy tych zbliżeniach...

#5 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 03 czerwiec 2009 - 07:36

Zdecydowanie odradzam soczewki typu close-up. Tylko pogardzają jakość obrazu. Chociaż ludzie robią bardzo dobre foty z raynoxa dcr-250 a to też jakiś układ soczewek.
Najlepsze będą pierścienie pośrednie (te z przeniesieniem automatyki) no i mieszek. No i tutaj muszę się nie zgodzić z ostapowicz'em. Jak ktoś pomajstruje to elektronika będzie działać: http://www.stopa.cso...hnika/mieszekef
No i podpiszę się pod tym co powiedzieli poprzednicy: światło to podstawa. W Lampe trzeba będzie zainwestować:)





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych