Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Pojezierze Mazurskie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
336 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mortis

Mortis

Napisano 04 maj 2009 - 19:57

Pojezierze Mazurskie z krainami sąsiednimi obejmuje ziemie położone miedzy dolina dolnej Wisły a granicą Polski na północy i wschodzie; na południu bez wyraźnej granicy przechodzi w rozległą Nizinę Mazowiecką. Obszar ten wynosi (wg danych z 1975 r.) 34,1 tys.km2 (10,8% powierzchni kraju), w tym powierzchni użytków rolnych-2025 tys. hektarów, lasów zaś 894,8 tys. hektarów. Lesistość tego obszaru jest stosunkowo wysoka, stanowi bowiem 26,3%. Pod względem administracyjnym prawie w całości leży ono w województwie warmińsko-mazurskim (kiedyś na obszarze 4 województw; elbląskiego, toruńskiego, olsztyńskiego i suwalskiego).
Niemal pośrodku Pojezierza Mazurskiego leżą wielkie jeziora mazurskie, a wśród nich największe jezioro w Polsce Śniardwy.

Pod względem hydrograficznym Pojezierze Mazurskie należy do najciekawszych regionów naszego kraju. Liczne naturalne szlaki wodne, duże bogactwo jezior i ich zgrupowania, prastare obszary bagien i torfowisk nadają tutejszemu krajobrazowi charakterystyczny wygląd, różnych od pozostałych regionów w Polsce.

Rzeki:

Na szczególną uwagę zasługują 3 działy wodne: dorzecze Wisły z jej prawobrzeżnymi dopływami, dorzecze Pregoły odwadniają odwadniające przez Łynę i Węgorapę oraz rzeki przymorskie z Baudą i Pasłęką.

Jeziora:

Zespół jezior pochodzenia polodowcowego na Pojezierzu Mazurskim liczy ponad 2700 naturalnych zbiorników wodnych o powierzchni 1ha. Największe centralne zgrupowania jezior, tzn. Wielkie Jeziora Mazurskie, jest położone między Węgorzem, Giżyckiem, Dyszem, Piszem, Rucianem, Mikołajkami i Rynem. Drugim znacznie mniejszym zespołem jest zgrupowanie jezior w okolicy Iławy, Starego Dzierzgonia i Ostródy. Poza tym Pojezierze mazurskie jest usiane mnóstwem jezior różnej wielkości.

(Źródło: www.sciaga.pl)

Tym być może przydługim wstępem, chciałbym zapoczątkować wątek, ukazujący piękno regionu jakim jest Pojezierze Mazurskie. Urodziłem się, i wciąż mieszkam w Olsztynie. Tutaj też rozkwitła moja fotograficzna pasja, pierwszymi zaś modelami były okoliczne krajobrazy.. Do dziś są najbliższe memu sercu, chciałbym się nimi podzielić z szerszym gronem.
Stwórzmy razem fotograficzną panoramę krainy wielkich jezior, pokażmy jak urokliwa jest to kraina! Apeluje do wszystkich 'tutejszych' osób, oraz tych, które posiadają w swych fotograficznych zbiorach pamiątki z Warmi, Mazur, o podzielenie się nimi :) Być może będzie to po części szansa wypromowania regionu? Myślę, że jeżeli choć jeden zabłąkany internauta po trafieniu na ten wątek zdecyduje się odwiedzić Pojezierze Mazurskie, będzie to nasz wspólny sukces!

Proponuję, by pod każdym zdjęciem umieszczać krótki opis co do miejsca wykonania fotografii, warunków, okoliczności.

No to zacznę :)

1.

Dołączona grafika
Niestety zupełnie nie pamiętam gdzie zostało wykonane to zdjęcie.. z pewnością było to w promieniu kilkunastu kilometrów od Olsztyna, na plenerze szkolnego kółka fotograficznego. Aura była niesamowita, mimo tego, że było już trochę po wschodzie słońca. Nad jeziorem unosiła się delikatna mgiełka, Atmosfera spokojnego poranka wzbogacana była śpiewem ptaków, i lekkim szelestem drzew :)

2.

Dołączona grafika
Tutaj potrafię podać już dokładną lokalizację. Zdjęcie zostało wykonane w pobliżu malutkiej wioski, Walentynowa, położonej w pobliżu wsi Światki. Zdjęcie pokazuje dosyć charakterystyczny fragment warmińskiego krajobrazu, jakim są uprawne pola, łąki. W Oddali widać budynek dawnego PGRu. Sfotografowałem tą scenę dosłownie na sekundy przed ulewą, chwile później porządnie się rozpadało, nie zdążyłem nawet zamknąć plecaka :)

3.

Dołączona grafika
To z kolei całkiem świeże zdjęcie. Ma około miesiąca :) Cieżko mi jednak podać dokładną lokalizacje, ponieważ w całkowitych ciemnościach (oczywiście wschód słońca), po opuszczeniu samochodu udaliśmy się na przełaj przez las, myśląc, że widzimy jezioro. Okazało się być ono mgłą nad polnym stawem, ale i tak już tam zostaliśmy. W każdym razie są to okolice Dajtek, dzielnicy Olsztyna. To był niesamowicie piękny poranek, jeszcze zimowy, a już wiosenny.. Bardzo zmarzliśmy, ale było warto. Nie potrafie słowami opisać aury tamtego wschodu słońca, zdjęcie też nie oddaje jej w pełni, ale wierzcie mi na słowo, było cudownie :) jeszcze tam wrócę :P

Chętnie odpowiem na wszelkie pytania, zapraszam również do publikowania zdjęć związanych z Pojezierzem Mazurskim.

Pozdrawiam!
World is a lonely place - you're on your own.

#2 Roby

Roby

Napisano 04 maj 2009 - 20:23

Zespół jezior pochodzenia polodowcowego na Pojezierzu Mazurskim liczy ponad 2700 naturalnych zbiorników wodnych o powierzchni 1ha.

Nie myślałem że jest ich tak dużo. Całkiem sporo.
Dobry początek, ładne kadry. Piękna 3.

#3 pazdzioch

pazdzioch

Napisano 06 maj 2009 - 20:04

Mortis, piękne zdjęcia wstawiłeś.

#4 coma_berenices

coma_berenices

Napisano 07 maj 2009 - 12:47

Mortis, trójka jest niesamowita...

#5 max

max

Napisano 07 maj 2009 - 15:16

Mortis, za przedmówcami, zdjęcia bardzo ładne, 3 rzeczywiście imponująca, ale 1 również ciekawie się prezentuje, i oczywiście brawa za interesujący opis tej pięknej krainy :clap:

#6 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding

Napisano 08 maj 2009 - 08:23

Mortis wielkie brawa i za opisy i za zdjęcia. A na mazurach martwi mnie jedno - większość jezior jest w koło zagrodzona - dla zbłąkanego turysty są wtedy niedostępne - szkoda.

#7 Mortis

Mortis

Napisano 11 maj 2009 - 08:08

A na mazurach martwi mnie jedno - większość jezior jest w koło zagrodzona - dla zbłąkanego turysty są wtedy niedostępne - szkoda.

Hm.. szczerze mówiąc, tylko raz w swoim życiu by dostać się nad jezioro zmuszony byłem sforsować, lichej z resztą kondycji bramę. I to dla tego, że był tam jakiś ośrodek wypoczynkowy. Nie wiem jak to wygląda na Mazurach, ale w mojej okolicy jeziora absolutnie nie są ogrodzone. Idziesz dokąd chcesz, którędy chcesz, żadnych ograniczeń :)

No dobra, pora na następne zdjęcie.

4.

Dołączona grafika

8 maja, godzina 5.12
Jeden z najpiękniejszych, najbardziej spektakularnych wschodów słońca jakie widziałem. Jak co dzień sprawdzałem pogodę. Zapowiadało się dosyć kiepsko.. Jednak po krótkiej analizie, stwierdziłem, że jest szansa. Meteorogramy przewidywały chmury o niskiej podstawie, dosyć porywisty wiatr, deszcz. Pomyślałem, że być może wiatr zdoła rozerwać chmury, a to, przy niskim słońcu mogłoby stworzyć na niebie cuda.. Sprawdziło się w 200%! Domy w głębi zdjęcia znajdują się w Klebarku Małym, wsi położonej na obrzeżach Olsztyna.

#8 paoollo

paoollo

Napisano 11 maj 2009 - 10:34

zaczynam żałować, że się wyprowadziłem z Olsztyna ;-)
piękny widoczek
K5D, K10D, S10-20, T17-50, S105, S70-300, DA-35/2.4, FA-50/1.4, AF-540FGZ, Sherpa 450R ...(nadal plany)
http://picasaweb.goo...com/foto.pawelb

#9 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik

Napisano 11 maj 2009 - 10:41

Świetny widoczek. Widać, że słońce zrobiło co do niego należało zrobić ;-)
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/

Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#10 Roby

Roby

Napisano 11 maj 2009 - 12:22

Chmury imponujące, ale ten zafarb na niebie już nie za bardzo. Skąd Ci się to wzięło, bo to nie pierwszy raz na Twoich zdjęciach widzę, szara połówka pewno - jakiej używasz?

#11 Strange69

Strange69
  • Użytkownik
  • 65 postów

Napisano 11 maj 2009 - 15:04

Mortis

Wszystkie Twoje zdjęcia z tej strony są imponujące.
Take me riding wildly with the Wild Hunt now In darkest green you move now With oak and ash and thorn now The cloak that's swathed around you Denies I've finally found you

#12 Mortis

Mortis

Napisano 11 maj 2009 - 19:48

Chmury imponujące, ale ten zafarb na niebie już nie za bardzo. Skąd Ci się to wzięło, bo to nie pierwszy raz na Twoich zdjęciach widzę, szara połówka pewno - jakiej używasz?

posiadam 2 hitechy.. tez zauwazylem, ze daja jakis zafarb, a nie powinny, no ale w zasadzie nie jest on jakis bardzo intensywny. Moze to tez kwestia tego, ze z reguly preferuje cieply zafarb zdjec. Prawie zawsze fotografuje na 'pochmurnym'. Byc moze kiedys bede musial zainwestowac w lepsze polowki, no ale to nie jest priorytet. Byc moze tez cos z monitorem mam nie tak.. Bardzo duzo rzeczy zostalo do poprawienia :)

No ale skoro tam bylo za cieplo, to polecimy w inna strone :D

5.
Dołączona grafika

9 dzień kwietnia, 5.25. Wiedziałem, że to będzie bardzo mglisty, mroczny poranek. Postanowiłem to wykorzystać :) Zdjęcie pokazuje drogę w okolicach jeziora Bartążek.

Ja mam całkiem sporo zdjęć regionu, ale to nie do końca o to chodzi.. Na prawdę nikt nie dorzuci jakiegoś zdjęcia?:)

#13 paoollo

paoollo

Napisano 11 maj 2009 - 19:58

Na prawdę nikt nie dorzuci jakiegoś zdjęcia?

żebyś nie czuł się samotny
Zrobione 2 lata temu - jezioro zwyczajne, znaczy Skanda. Wtedy jeszcze nie byłem taki chętny do dalszych wypraw
6.
Dołączona grafika
K5D, K10D, S10-20, T17-50, S105, S70-300, DA-35/2.4, FA-50/1.4, AF-540FGZ, Sherpa 450R ...(nadal plany)
http://picasaweb.goo...com/foto.pawelb

#14 dynax

dynax
  • Użytkownik
  • 479 postów

Napisano 12 maj 2009 - 22:35

To jest dopiero wątek! Mój ukochany region kraju, w "szczenięcych" latach wprost chłonąłem wszelkie foty z tego rejonu. W 85-tym zobaczyłem mazury na żywo, zenit, dwie rolki ut-21 i czułem się jak w niebie :-) Po 21 latach znalazłem się przejazdem w tych samych miejscach - niesamowite uczucie, tam czas się zatrzymał. Uzbrojony w światłoczułą matrycę wrócę tam na pewno a wówczas...
Mam nadzieję że nie rozbiję wątku wstawiając dwie, dokumentacyjne foty z okolic jeziora Gołdopiwo ;-) Mortis -1,2 i 5 -super klimat, tak właśnie pamiętam Mazury.

Sierpień 1985
Dołączona grafika

Lipiec 2006
Dołączona grafika

#15 Roby

Roby

Napisano 13 maj 2009 - 07:32

5 i 6 bardzo ciekawe.
dynax, fajne porównanie, z lewej słup pozostał, słupy z prawej już nie :-)

#16 dynax

dynax
  • Użytkownik
  • 479 postów

Napisano 13 maj 2009 - 16:30

Ale żeby nie było tylko "kombatancko"
7.
Dołączona grafika
8.

Dołączona grafika

#17 Mortis

Mortis

Napisano 14 maj 2009 - 19:32

paoollo

Ladna ta Skanda, podoba mi sie budowa pierwszego planu, i generalnie harmonia tego zdjecia :) zwlaszcza, ze Skanda to jezioro gdzie spedzilem szczegolnie duzo czasu.

dynax

Super te porownania! Masz tego moze wiecej? W 85 roku to jeszcze nikt, ale to nikt sie mnie nie spodziewal na swiecie, fajnie popatrzec jak wtedy wygladala rzeczywistosc.

co to za miejsca z 7 i 8?

#18 Mortis

Mortis

Napisano 17 maj 2009 - 16:51

powinienem edytowac, ale pozwole sobie napisac nowy post, co by sie pojawilo w 'od ostatniej wizyty'

9.

Dołączona grafika

Zdjęcie zrobione tego samego poranka co poprzednie które tu umieściłem, tj. 9 kwietnia. Przemarzłem, ale było warto. Fotografia wykonana została nad jeziorem Bartążek. Tamtego ranka mieliśmy bardzo gęstą mgłę, ona 'zasponsorowała' ten kadr

#19 Elvie

Elvie
  • Moderator
  • 723 postów

Napisano 17 maj 2009 - 18:22

Mortis, piękne :clap:
POZDRAWIAM

#20 Norbius

Norbius
  • Użytkownik
  • 2121 postów

Napisano 17 maj 2009 - 18:38

Mortis dziewiątka bardzo klimatyczna. Podoba mi się kolorystyka tego zdjęcia.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych