Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Padalec zwyczajny - Anguis fragilis

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
163 odpowiedzi w tym temacie

#21 foto-amator8514

foto-amator8514
  • Użytkownik
  • 74 postów

Napisano 04 maj 2009 - 15:57

9
Dołączona grafika

#22 biedronka

biedronka
  • Małomówny
  • 4 postów

Napisano 10 maj 2009 - 10:04

piękne fotki padalca :-) Ja też troszkę czytałam ostatnio o padalcach, z racji tego ,że udało mi się wczoraj sfotografować niecodzienną scenę ;-) . Jak widać na fotografii mogą te dwie odmiany padalców się krzyżować.
I jak to jest właściwie z tym "padalcem turkusowym" ? Można go spotkać w Polsce , czy nie ?
PS. A czy ktoś z Was potrafi mi powiedzieć , który to samiec , a która samiczka ?
10
Dołączona grafika
pozdrawiam biedronka :-)

#23 foto-amator8514

foto-amator8514
  • Użytkownik
  • 74 postów

Napisano 10 maj 2009 - 10:45

Jak widać na fotografii mogą te dwie odmiany padalców się krzyżować.

nobo to jeden gatunek, czyli to nawet nie jest krzyzowanie się ;-) no chyba, ze krzyzowanie sie jednej odmiany barwnej z droga, ale tak samo ma sie sprawa ze zwinkami- (rdzawa i szara), żmijami (brązowa i srebrzysta) itd...

I jak to jest właściwie z tym "padalcem turkusowym" ?

Tego padalca turkusowego co jest powyzej na zdjeciach sfotografowalem tydzien temu w Polsce.

#24 biedronka

biedronka
  • Małomówny
  • 4 postów

Napisano 10 maj 2009 - 21:43

Czyli występuje w Polsce :-) w ogóle to piękne zdjęcia :-) gratuluję :-) Zresztą jak widać, on jest zupełnie inaczej ubarwiony. Grzbiet ma zielonkawy (turkusowy) , więc to mylnie niektórzy nazywają tą odmianę padalca zwyczajnego z niebieskimi plamkami - turkusową .

#25 mkw

mkw
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 11 maj 2009 - 06:28

Rozumiem, że to też jest odmiana turkusowa padalca zwyczajnego?
11.
Dołączona grafika

Fotka z wczoraj z Polski.

#26 siudym

siudym
  • Użytkownik
  • 856 postów

Napisano 11 maj 2009 - 11:48

I jak to jest właściwie z tym "padalcem turkusowym" ? Można go spotkać w Polsce , czy nie ?

Przeciez kilka postow wyzej wyraznie opisalem jak sie ma sprawa z Padalcem Turkusowym:

OK. Wszystko jasne :)
Sprawa jest taka:
W polsce wystepuje tylko i wylacznie Anguis Fragilis czyli Padalec Zwyczajny. Ma on takze swoja odmiane barwna zwana POTOCZNIE "Turkusowa". Jest to podobnie jak w przypadku Zmiji Zygzakowatej tylko odmiana. Natomiast w necie jest blednie podawana ta odmiana jako Padalec Turkusowy czyli Anguis cephalonnicus, ktory w polsce nie wystepuje i wyglada ZUPELNIE inaczej niz Turkusowa odmiana Padalca Zwyczajnego.

Anguis cephallonica zwany za granica jako SLOW WORM.
http://www.herp.it/S.../AnguiCepha.htm

Tak wiec w necie jest masa blednych info, wiele osob robi fotki turkusowej odmianie padalca zwyczajnego (ten z kropkami na grzbiecie) i podpisuje go blednie jako Anguis cephallonica / Padalec Turkusowy. Sam tak myslalem, bo gogle mi wywalalo fotki takiego samego padalca jak ja spotkalem :D

W polsce NIE MA Padalca Turkusowego (Anguis cephalonnicus) jest tylko Padalec Zwyczajny (Anguis Fragilis) w odmianie turkusowej. Dwie zupelnie inne sprawy.

Biedronka ->
http://img21.imagesh... ... esized.jpg
Ja tu widze dwa samce walczace ze soba :) Oba to dwie inne odmiany (zwykla odmiana i turkusowa)

Canon 300D / 600D

#27 Messenger

Messenger

Napisano 11 maj 2009 - 12:40

Na moje nr 10 (biedronka, dopisz numerki) To akt kopulacji i samcem jest ten z turkusowymi plamkami.
siudym, Dlaczego uważasz że to dwa samce??

#28 siudym

siudym
  • Użytkownik
  • 856 postów

Napisano 11 maj 2009 - 14:02

Bo samce walcza miedzy soba, gryzac sie najczesciej po glowach :) Ale mozliwe, ze to para w trakcie kopulacji (moje niedopatrzenie ;) )

Canon 300D / 600D

#29 Messenger

Messenger

Napisano 11 maj 2009 - 14:11

Podczas kopulacji samiec gruzie samicę w głowę i jej okolice w ten sposób się jej przytrzymuje. Jaszczurki tak właśnie robią
Dla wyjaśnienia ;-)

#30 TaJP

TaJP
  • Użytkownik
  • 155 postów

Napisano 11 maj 2009 - 15:40

mi sie zdaje ze te niebieskie plamki posiada samiec w okresie godowym ;) tak o żeby zwrócic na siebie uwage :D
Pozdrawiam Tajp
www.tajp.digart.pl
www.tajp.ocom.pl
www.trimek.pl
Canon 350D+ EFS 18-55mm + Helios 44M-4 + kilka bajerów :D

#31 foto-amator8514

foto-amator8514
  • Użytkownik
  • 74 postów

Napisano 11 maj 2009 - 18:09

więc to mylnie niektórzy nazywają tą odmianę padalca zwyczajnego z niebieskimi plamkami - turkusową

nikt go mylnie nie nazywa. odmiana z niebieskimi plamami na grzbiecie to padalec turkusowy- (juz ktorys raz z kolei powtarzam "odmiana barwna Anguis Fragilis")

Rozumiem, że to też jest odmiana turkusowa padalca zwyczajnego?

chyba tak, jesli mial plamy to napewno tak. Padalec turkusowy nie zawsze musi miec wyrazne niebieskie plamy. Czasem sa one albo slabo widoczne albo maja inny kolor np. czarny.

W polsce NIE MA Padalca Turkusowego (Anguis cephalonnicus)

ale przeciez cephalonnicus to nie jest padalec turkusowy, no chyba ze niektorzy tak go nazywaja. Ale tak nie wystepuje w Polsce, to odmienny gatunek. Widze ze problem z odmiana barwną padalca zwyczajnego wcale sie nie skonczył/

w ogóle to piękne zdjęcia gratuluję

dzięki;)

#32 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv

Napisano 11 maj 2009 - 20:47

mkw, zmniejsz wagę zdjęcia.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka

#33 biedronka

biedronka
  • Małomówny
  • 4 postów

Napisano 12 maj 2009 - 19:41

no to teraz namieszaliśmy nieźle :-D ... ale ten z ciapkami niebieskimi i ten , którego grzbiet jest cały zielonkawej (turkusowej) barwy inaczej zupełnie wyglądają , więc może rzeczywiście ten zielonkawy jest turkusowy a ten w niebieskie ciapki to odmiana barwna zwyczajnego. :-/

#34 remol71

remol71
  • Użytkownik
  • 240 postów

Napisano 21 maj 2009 - 13:13

Słowacki Raj, piękne miejsce.

12.
Dołączona grafika

13.
Dołączona grafika
Lumix LX3

A3000 A6000 || E 16-50 PZ, 32/1.8 T* || M42 50/2.8 macro || FD 100/4 macro, 200/4 macro

5D || EF 24-70/4 IS USM, 50/1.8 STM

#35 foto-amator8514

foto-amator8514
  • Użytkownik
  • 74 postów

Napisano 21 maj 2009 - 14:27

piękny okaz ;)

#36 Dunadan

Dunadan

Napisano 21 maj 2009 - 14:36

remol71, kompakt kompaktem ale chyba lepiej jednak mieć Lkę w zanadrzu ;-)

:ninja:

#37 remol71

remol71
  • Użytkownik
  • 240 postów

Napisano 21 maj 2009 - 18:46

remol71, kompakt kompaktem ale chyba lepiej jednak mieć Lkę w zanadrzu ;-)

eLka daje wiecej możliwości ale ostatnio coraz mniej chce mi się to wszystko dźwigać. Czekam aż pojawi się puszka w systemie 4/3 z wymiennymi szkłami bez lustra ale z koniecznie odchylanym dobrym wyświetlaczem. Do tego Zuiko 150/2.0 i można pstrykać gady. Żałuję że zmieniłem 400D na 40D właśnie ze względu na wagę apaatu. Szkoda mi tylko AF-a bo bym wrócił :D

A3000 A6000 || E 16-50 PZ, 32/1.8 T* || M42 50/2.8 macro || FD 100/4 macro, 200/4 macro

5D || EF 24-70/4 IS USM, 50/1.8 STM

#38 kucharzewski (Piotr Kucharzewski)

kucharzewski

Napisano 18 sierpień 2009 - 08:30

Witam wszystkich, temat jest troszkę zaległy ale wrzucam fotografię wykonaną chyba na wiosnę tego roku. W mojej okolicy aż się roi od padalców (od żmij też:) ale nigdy nie spotkałem osobnika ubarwionego jak ten powyżej, srebrno-szary w turkusowe plamki. nawet kolorem oczu się różnią. Czy te odminności w obrębie jednego gatunku mogą zależeć od wieku? czy może od środowiska w jakim żyją, wszystkie padalce które widziałem były wybarwione na brąz tak jak ten poniżej.

14.
Dołączona grafika

#39 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv

Napisano 18 sierpień 2009 - 19:26

kucharzewski, proszę Cię, poczytaj temat o wstawianiu i numerowaniu zdjęć na forum.
Zdjęcie ciekawe, gratuluję spotkania.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka

#40 kucharzewski (Piotr Kucharzewski)

kucharzewski

Napisano 18 sierpień 2009 - 21:30

michalv, Bardzo cię przepraszam i obiecuję nadgonić teorię zasad