Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Miodunka ćma - Pulmonaria obscura


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#1 Boguslaw

Boguslaw
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    Puławy

Napisano 05 kwiecień 2009 - 13:04

W moich okolicach w pełni kwitnienia

1
Dołączona grafika

2
Dołączona grafika

#2 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 kwiecień 2009 - 15:06

Boguslaw, piękna roślina! kiedyś ją nawet fociłem - każdy kwiatek w innym kolorze, cudo!

:ninja:


#3 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 05 kwiecień 2009 - 21:00

Boguslaw, nie panujesz nad tłem. A jest tak samo ważne jak motyw główny.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#4 Boguslaw

Boguslaw
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    Puławy

Napisano 05 kwiecień 2009 - 21:31

michalv, zgadzam się jak najbardziej z tym, że tło jest równie ważne jak sam fotografowany obiekt.

Aparat to Konca-Minolta z20 i nawet przy super macro 1 cm głębia jest b. duża i zgadzam się, że w tym przypadku trzeba wykazac dużo staranności i zachodu w doborze tła (np. na foto 1 ten liśc w LG) :oops:

Zadowaląjące rozmycie (bez specjalnych starań) uzyskuję dopiero po zastosowaniu Heliosa, soczewek nasadkowych czy innego "ustrojstwa" domowej roboty z rzutnika, kserokopiarki itp.

Dzięki za zwrócenie cennej uwagi, ale ciągle wygrywa w moich działaniach wieloletnia "żyłka" dokumentacyjna :-(

Obiecuje poprawę ;-)

#5 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 05 kwiecień 2009 - 21:56

Sposobów na tło jest kilka. Rób zdjęcia najdłuższą dostępną ogniskową. Staraj się być jak najbliżej obiektu fotografowanego. Tło powinno być jak najdalej od obiektu. Posprzątaj wokół kwiatka to, co da się posprzątać - listki, gałązki, igiełki itp. Wiem, że przy kompakcie jest trudniej, ale da się. Pamiętam czasy, gdy chemik fotografował kompaktem. Pamiętam ile musiał się natrudzić, żeby osiągnąć czysty kadr. Dużo serca w to wkładał i efekty miał rewelacyjne :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#6 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 05 kwiecień 2009 - 22:04

michalv, to co piszesz to prawda. Łatwo nie było, ale ile radości jak coś wychodziło. Przy kompakcie trzeba cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości. O tyle łatwiej przy kwiatach, że nie uciekają :-P Ja dość późno doszedłem, że napis i tryb "macro" daje gorszy efekt niż tak jak radzi mój poprzednik. Owszem powiększenie było, tylko GO zdecydowanie za duża.
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#7 Boguslaw

Boguslaw
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    Puławy

Napisano 05 kwiecień 2009 - 22:26

Dzięki :-D

#8 Tadzeu

Tadzeu
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 22 kwiecień 2009 - 07:30

Coś mało tych miodunek. Może dla tego, że nie jest łatwa do fotografowania.

Jeszcze nie zapylona
3
Dołączona grafika

Klasycznie
4
Dołączona grafika

Z przylaszczką w tle
5
Dołączona grafika

#9 max

max
  • Lokalizacja:
    Tychy

Napisano 23 kwiecień 2009 - 16:28

Tadzeu, 3. ciekawy kadr, jednak to 4 moim faworytem, ładna kolorystyka , świetnie się kwiaty prezentują na tym jasnym tle, przyjemnie oglądać takie zdjęcie :clap: 5. mz troszkę za dużo się dzieje w tle ;-)

#10 Tadzeu

Tadzeu
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 06 kwiecień 2010 - 18:09

Coś miodunki nie cieszą się dużą popoularnością.
Moje tegoroczne

6
Dołączona grafika

7
Dołączona grafika

8
Dołączona grafika

#11 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 06 kwiecień 2010 - 23:27

Tadzeu, w gruncie rzeczy nie taka częsta. Ładne kadry, chętnie bym zobaczył cały okaz ;)

:ninja:


#12 Tadzeu

Tadzeu
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 07 kwiecień 2010 - 08:09

Niestety nie mam dobrego zdjęcia całej miodunki. Wiosna w tym roku przyszła szybko i była kapryśna. Kwiaty nie przebiły się wysoko ponad warstwę liści i nie udało mi się zrobić zdjęć z lepszej perspektywy. Mam tylko taki dokumencik

9
Dołączona grafika

#13 szklarz

szklarz
  • Lokalizacja:
    Tarnów

Napisano 07 kwiecień 2010 - 18:43

Wcześniej nie wiedziałem jak nazywają sie te ładne kwiatuszki.
10
Dołączona grafika
11
Dołączona grafika
12
Dołączona grafika

#14 Raszka

Raszka
  • Użytkownik
  • 174 postów
  • Lokalizacja:
    Kaszuby

Napisano 07 kwiecień 2010 - 18:58

szklarz, na 10 miałeś piękne światło, choć zabrakło tu ostrości, a tę sympatyczną ;-) 12 to już gdzieś widziałam, chyba w wątku kwiatkowym, tyle że tamto zdjęcie było w poziomie ;-)

#15 Tadzeu

Tadzeu
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 07 kwiecień 2010 - 20:07

szklarz 10 jest super, pozostałe też całkiem niezłe.

#16 zonk

zonk
  • Użytkownik
  • 62 postów
  • Lokalizacja:
    Suchedniów

Napisano 08 kwiecień 2010 - 22:07

w moim lesie też rozną ;-)
13
Dołączona grafika
14
Dołączona grafika

#17 Tadzeu

Tadzeu
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 09 kwiecień 2010 - 17:55

zonk miodunki to trudny temat. Zdjęcia masz w miarę przyzwoite, jednak mogły być dużo lepsze. 13 jest trochę prześwietlona. Zwracaj uwagę, że jak podnosisz iso to spada rozpiętość tonalna. W 14 jest niezbyt ładny bokeh, ale tego niestety jest cecha obiektywu. Generalnie można powiedzieć, że im dłuższa ogniskowa tym ładniejszy bokeh, ale jak zwykle od każdej reguły są wyjątki. Przy małej ogniskowej musisz tak obniżyć perspektywę żeby tło bardziej oddalić od kwiatka.

#18 Gucio_55 (Grzegorz Gust)

Gucio_55
  • Lokalizacja:
    Wieś

Napisano 09 kwiecień 2010 - 18:09

15. Bez lampy
Dołączona grafika

16. Z lampą (do tego źle ustawioną)
Dołączona grafika

Proszę o podpowiedź co robię źle, że praktycznie każde zdjęcie bez lampy wychodzi delikatnie poruszone.
Aparat Nikon D90 +105Nikkor, +70-300Tamron.
Moje nieudolne próby:
http://www.panoramio.com/user/4720981

#19 Tadzeu

Tadzeu
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 09 kwiecień 2010 - 18:56

Gucio_55 Statyw, statyw i jeszcze raz statyw. W zawilcach napisałem Ci jakiego używam. Zobacz jeszcze raz na swoje miodunki. W 15 dzięki mniejszej głębi ostrości wyszło Ci bardzo ładne tło. A nieostre jest dlatego, gdyż przy takim zbliżeniu wystarczy że ręce zadrżą Ci o milimetr i ostrość przesunie się w inny punkt. 16 ma ostre światło, przez co robią się kontrasty i niepotrzebne cienie, a zwiększona głębia ostrości uwypukla niezbyt ciekawe tło.
Taka jest moja skromna opinia. Na tym forum są lepsi specjaliści ode mnie. Może oni jeszcze Ci coś doradzą.

#20 Gucio_55 (Grzegorz Gust)

Gucio_55
  • Lokalizacja:
    Wieś

Napisano 09 kwiecień 2010 - 19:01

Czy dyfuzor pomoże?
Aparat Nikon D90 +105Nikkor, +70-300Tamron.
Moje nieudolne próby:
http://www.panoramio.com/user/4720981




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych