Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Bydgoszcz i oklice - czyli gdzie na zdjęcia?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
252 odpowiedzi w tym temacie

#1 niemar

niemar

Napisano 21 luty 2009 - 18:50

Mam propozycję, ponieważ nie widać chętnych na spotkanie o którym pisałem w temacie "Bydgoszcz i okolice", proponuję w tym wątku wymienić się doświadczeniami o odwiedzonych terenach w okolicach Bydgoszczy.
Czyli gdzie byliście? Co można ciekawego spotkać, zobaczyć? Gdzie warto wyruszyć na łowy? itp.

Mogę zacząć:

1) Odwiedzam nieregularnie, acz często Myślęcinek. Latem (albo lepiej czytaj. kiedy woda jest nie zamarźnięta) jest sporo ptactwa nad stawem, najczęściej kaczki krzyżówki, łabędzie, mewy. Obecnie wokół wody jest dużo gawronów i srok, trafi się też wrona siwa. Idąc w stronę Osielska mamy oczywiście stadninę koni, obok ogród botaniczny, tam ponownie spotkamy kaczki, łabędzie, łyski, jak i oczywiście wiele ciekawych roślin. Idąc w kierunku zachodnim, mijając stok, gdzie oczywiście można pofocić narciarzy, rowerzystów(tych raczej latem), a idąc dalej mamy golfiarzy, kolejkę wąsko-torową (jesli tak ją można nazwać). Dalej idąc w kierunku KUJAWSKO-POMORSKIEGO CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ mijamy po prawej stronie las. Są w nim ścieżki ekologiczne, a przede wszystkim przepiękne leśne widoki, zwłaszcza latem w słoneczne dni. Trzeba jednak uważać, bo od czasu do czasu śmignie nam zapaleniec w kasku, bez hamulców, czyli rowerzysta. Jako, że teren jest tam pagórkowaty, to wierzcie mi, że śmigają nie zawsze z rozsądną prędkością. Ale właśnie w okolicach tego lasu, wiosną spotkałem sarny. Niestety ówczesny sprzęt nie dawał mi wiele możliwości, pozostała jedynie fotka dokumentacyjna.

Po więcej zapraszam na http://www.myslecinek.pl/

2) Drugim miejscem w jakie najczęściej jeżdżę, to okolice Łabiszyna. Piszę okolice, bo bywam dokładnie we wszystkich malutkich miejscowościach do o koła, zgrabnie pomijając sam Łabiszyn. Jeśli ktoś chce poszukać, to mam na myśli tutaj Pszczółczyn, Rzywno, Nowe Dąbie, Augustowo, Oporowo. Każda miejscowość, gdzie tylko spada liczebność zabudowań jest bardzo atrakcyjnym terenem do fotografii. Dlaczego? Po pierwsze - płynie Noteć, więc jest potencjał na wszelkie zwierzaki korzystające z dobrodziejstw rzeki. Właśnie przy niej uwieczniłem na zdjęciu swoją pierwszą i jak dotąd jedyną wydrę. Dziś widziałem też robotę bobrów. Pospolitą sarnę spotkamy w każdym zakątku, tutaj nie rzadko można natknąć się na daniele, dziki, zające, krkuki i inne z rodziny krukowatych, myszołowy i drobniejsze ptaki. Egzotyką mogą być także muflony, które sprowadzone kiedyś w te strony żyją sobie dziko i chyba mają się dobrze. Jest też dużo podmokłych terenów, pewnie bagiennych, ale moja wiedza przyrodnicza nie pozwala mi zbyt dokładnie tego opowiedzieć, bo nigdy nikt mi nie pokazał miejsca i nie powiedział "o widzisz, tak wygląda bagno". Może dla niektórych dziwne. Wady tych terenów? Trzeba wsiąść w samochód i dojechać ok. 24 km, ale ruch też jest stosunkowo mniejszy, mam na myśli tu drogę i tereny do niej przyległe.

Słyszałem, że równie fajne tereny na ptaki są bliżej, przy Brdzie (w kier. Fordonu), przy Wiśle. Ale nie wiem, gdzie dokładnie, może ktoś z Was je zna i miałby ochotę napisać?

#2 Lila2006

Lila2006
  • Użytkownik
  • 111 postów

Napisano 21 luty 2009 - 19:41

To może ja dodam okolice Białych Błot. Las może i zwyczajny, ale parę ładnych miejsc się znajdzie. Też jest ścieżka dydaktyczna, fajne zalane tereny z olchami. Widziałam czaple, słyszałam żurawie, o sarnach, lisach, dzikach nawet nie wspomnę.
http://www.bialeblota.pl/?cid=176

W zeszłym roku przy trasie Warszawa - Szczecin, właśnie pomiędzy Białymi Błotami a Łochowem widziałam łosia. Wiadomość jest potwierdzona przez leśniczego, zresztą dużo później słyszałam z innego źródła, że był widziany też przez grzybiarzy w okolicach Łochowa.

Potencjał jest, szkoda tylko, że jestem babą i troszkę się boję sama z aparatem czatować w lesie, tym bardziej, że jest to blisko siedzib ludzkich i różne typki się kręcą.

#3 niemar

niemar

Napisano 21 luty 2009 - 19:54

No proszę, tak blisko, a nie wiedziałem, że jest tam jakaś ścieżka. możesz coś dokładniej opisać, gdzie się ona znajduje? W tej chwili jest remont krzyżówki Białe Błota - Lisi Ogon, więc nie wiem czy nie ma to wpływu na te ścieżki?

Canon 6DII, 7DII, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, YH324C.

#4 Lila2006

Lila2006
  • Użytkownik
  • 111 postów

Napisano 21 luty 2009 - 20:21

Wydaje mi się, że przebudowa skrzyżowania nie ma wpływu na ścieżkę, choć przyznaję szczerze, że nigdy jej całej nie przeszłam. Zawsze chodziłam własnymi ścieżkami tylko o nią zahaczając.

Tutaj jest trochę o tej ścieżce.
http://wyszogrod.byd... ... awostki2_5

Ona się zaczyna prawie przy moim domu, więc serdecznie zapraszam, można zostawić samochód oraz napić się gorącej herbatki z ciachem. :mrgreen:

#5 niemar

niemar

Napisano 21 luty 2009 - 20:58

Podalaś bardzo przydatnego linka, ciekawa strona, a poza tym można zobaczyć jakie mamy Rezerwaty w pobliżu.

http://wyszogrod.byd... ... zerwaty4_2

#6 darek_ds

darek_ds

Napisano 25 luty 2009 - 14:46

Baaardzo ciekawe informacje podajecie, szczególnie interesuje mnie ten dąb w Białych Błotach (pomnik przyrody). Ukłony się należą :notworthy:

Ja z racji bliskości często odwiedzam okolice Strzelec Dolnych, pas od końca Fordonu do Trzęsacza, po zachodnie stronie Wisły. Właśnie na wysokości Trzęsacza występują stałe rozlewiska Wisły. Teren dość płaski, luźny i ciekawy. Dużo do chodzenia, dużo ptactwa wodnego, sarny itp. W Trzęsaczu asfalt skręca ostro w lewo, a prosto idzie bita droga i po wjechaniu na nią macie po prawej stronie rzeczone tereny. Jednak po w jechaniu na górę (asfaltem) i wejściu na "szczyt" rozciąga się wspaniały widok na całą dolinę Wisły. Właściwie po wyjechaniu z Bydgoszczy ulicą Wyzwolenia cały czas ciągną się po prawej rozlewiska, a po lewej pagórki. Jest kilka dróg, którymi można dojechać nad samą Wisłę, zostawić sam. i połazić. Lubię te miejsca :-D

Bardzo dobry pomysł z tą wymianą informacji, czasami można jechać sam. i nie wiedzieć, że 50 m w bok znajdują się jakieś ciekawe miejsca.

#7 niemar

niemar

Napisano 25 luty 2009 - 15:58

No proszę, nigdy tam nie byłem. Jakieś 10 lat temu przejeżdżałem w kierunku Świecia, ale nie pamiętam okolicy.

Zapomniałem napisać, jednego razu pojechałem z żoną na spacer do Ostromecka. Pospacerowaliśmy po parku obok pałacu i jeśli ktoś pamięta, to właśnie tam pstryknąłem myszołowa o bardzo jasnym upierzeniu (jak albinos). Od parku można także dojść do Wisły, jest ptactwo (to tam dorwałem swojego drugiego rodzynka - dzięcioła zielonego) i widok na drugą stronę (tam nie dotarłem), widać ambony przy polu, więc pewnie i popstrykać co by było .

#8 Lila2006

Lila2006
  • Użytkownik
  • 111 postów

Napisano 25 luty 2009 - 21:12

Potwierdzam piękne widoki w Trzęsaczu. Wprawdzie bardzo dawno tam nie byłam ale pamiętam jeszcze śpiew słowików nad Wisłą i łąki z niesamowitymi spróchniałymi wierzbami.

A w okolicach Ostromecka spotkałam kiedyś czarnego bociana.

#9 DarekP

DarekP
  • Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 02 marzec 2009 - 13:47

Też tam bywam :) jest ok
Efekty wizyt w tej okolicy wstawiajcie do wątku Wisła.

Ciekawych regionów w okolicy Bydgoszczy jest trochę jednak zależność - im dalej od dużego miasta tym ciekawiej i tu się sprawdza.
Dolina Noteci/ Gopło/ Lasy Gostyninsko-Włocławskie/ Poj. Krajeńskie / Poj. Brodnickie/ Bory Tucholskie
- Wszędzie spore bogactwo przyrody ale wszędzie koło 100 km dojazdu.
Coś tam foce albo przynajmniej się staram

#10 WildRoses

WildRoses

Napisano 15 marzec 2009 - 14:59

Polecam okolice Sępólna, a dokładniej Nadleśnictwo Lutówko i dalej na zachód - trochę cierpliwości i bez większych problemów można wypatrzyć jelenie, daniele czy dziki. Poza tym sporo tu bobrów - nawet zaczynają się głosy, że za dużo ich bo szkody wyrządzają. Z ptaków bociany - w każdej wsi prawie po kilka gniazd, żurawie, a jak ma się wielkie szczęście to podobno i bielika można zobaczyć. Mały problem jest latem bo trzeba uważać na żmije ;-)
Nikon i klamoty

#11 niemar

niemar

Napisano 15 marzec 2009 - 16:44

WildRoses, to dla mnie bardzo cenna informacja, usilnie chcę spotkać jelenia, o fotce nie wspomnę, a jak dotąd nie miałem okazji. Na pewno zajrzę na "Twoje" tereny. Muszę tylko trochę poszperać w googlach, gdzie to dokładnie jest. Już piłuję ząbki :vivalabamba:

#12 WildRoses

WildRoses

Napisano 15 marzec 2009 - 19:01

Niemar, być może tym razem Ci się uda. Ja miałam szczęście spotkać jelenia w dość niespodziewanych okolicznościach, a mianowicie w drodze do pracy, parę minut po siódmej. Stał sobie spokojnie na środku szosy, kilka kilometrów za miejscowością o nazwie Lutówko i pilnował przechodzącego stada łań. Pierwszy raz widziałam jak dzikie zwierzę ma pierwszeństwo na drodze ;-)
Co do ciekawych terenów "łowieckich" to w Puszczy Bydgoskiej żyje wataha wilków, ale wypatrzyć je jest pewnie znacznie trudniej niż trafić w totka.
Nikon i klamoty

#13 niemar

niemar

Napisano 15 marzec 2009 - 19:06

Od jakiegoś czasu fragment tej puszczy (z Bydgoszczy w stronę Inorocławia) przy trasie nr 5 (jeśli dobrze pamiętam) odgrodzono od szosy płotem. Od tej pory nigdy nic nie lata po drodze, co za tym idzie nic nie widziałem, ale ze względu na blisość do miasta się tam nie zapuszczałem. Może źle robię? Kto wie?

#14 WildRoses

WildRoses

Napisano 15 marzec 2009 - 19:29

Szczerze mówiąc nie wiem jak to jest z tą bliskością miasta bo ja raczej "z lasów" ;-)
W Puszczy natomiast, pomiędzy Przyłubiem i Cierpicami jeszcze w ubiegłym roku żył sobie bielik - nie wiem jak jest teraz. W tym samym rejonie też równy rok temu znajomy słyszal wycie wilka - zobaczyć niestety nie zobaczył, ale jak opowiadał, na sam dźwięk włosy dęba stanęły.
Nikon i klamoty

#15 Lila2006

Lila2006
  • Użytkownik
  • 111 postów

Napisano 15 marzec 2009 - 19:33

Też słyszałam o obecności wilków w tamtych rejonach. Uwielbiam je i z przyjemnością posłuchałabym ich wycia, choć przyznaję, że włosy rzeczywiście mogą stanąć dęba.

#16 niemar

niemar

Napisano 15 marzec 2009 - 19:38

Cierpice? Wiem gdzie to, bo byłem kilka razy "służbowo". To prawie w Toruniu. Bielika też spotkałem, ale pod Łabiszynem (pisałem w Bezkrwawych). Być może przelotem, nie wiem, spotkałem go tylko 1 raz, ale takie spotkanie się pamięta !

P.S. Bardzo się cieszę, że wątek zaczyna tętnić życiem!

#17 DarekP

DarekP
  • Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 16 marzec 2009 - 21:15

Z wilkiem nie tak łatwo bo się trzyma poligonu - a tam nie bardzo wstęp swobodny ;)
A co do Puszczy Bydgoskiej to parę lat temu widziałem tam nawet rysia. No i niemar właśnie tam najbliżej z bydzi do Jeleni

Szczerze mówiąc nie wiem jak to jest z tą bliskością miasta bo ja raczej "z lasów" ;-)
W Puszczy natomiast, pomiędzy Przyłubiem i Cierpicami jeszcze w ubiegłym roku żył sobie bielik - nie wiem jak jest teraz.

Czy to aluzja do ostatniego znaleziska w tamtych okolicach ??
http://gniewkowo.tor... ... 07#ak29287

Bielika nad Wisłą w bród - zimują najwięcej bo się ptactwo inne zbiera a lubią sobie łabędzia osłabionego pomęczyć bo to mięsa sporo ;) a od czasu do czasu przekąsić krzyżówkę albo łyskę. Ale mamy już inną porę powoli to i behawior się zmienia - czas na toki i robienie młodych.

Ale niemar z twojej strony tez go nie brakuje - Pradolina Noteci - żerują na łąkach wzdłuż Kanału Bydgoskiego; w okolicach Zielonczyna i Łochowic coś w końcu powinieneś wypatrzeć (albo zwabić ;-)

WildRoses okolice masz fajne - dobrze wspominam Krajnę "Messy" "J. Juchacz" "J. Pęperzyńskie" Rezerwaty "Buczynę" "Dęby Krajeńskie" i inne
- czekamy na fotki z tej pięknej KRA(I/J)NY w odpowiednich wątkach ;)
- Nie kręcą się tam koło Ciebie jakieś liczniejsze stada Gęsi ???

#18 niemar

niemar

Napisano 16 marzec 2009 - 21:32

Bielika nad Wisłą w bród

Możesz podać dokładniej okolicę? Za Fordonem?

Ale niemar z twojej strony tez go nie brakuje - Pradolina Noteci - żerują na łąkach wzdłuż Kanału Bydgoskiego

No i niemar właśnie tam najbliżej z bydzi do Jeleni

Mówisz o Bieliku, czy jeleniu? Wstyd się przyznać, że rodowity bydgoszczak, ale też nie wiem gdzie to dokładnie? Napisz proszę, bo gdzieś się w sobotę wybiorę ;-) Mam nadzieje.

EDIT: Ot, co znalazłem, może coś pomoże nam w ustaleniu miejsca ;-)

http://solec.pttk.pl/mapa.html

#19 DarekP

DarekP
  • Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 17 marzec 2009 - 10:03

Dokładniej okolicy na Bielika nie da rady podać
-Zimą to Cała Wisła ;) Na odcinku od Torunia do Świecia naliczyłem kilkanaście osobników.
Rewiry się zazębiają -Miałem już nad głowa 3 sztuki na raz a często latają parami bo łatwiej im coś upolować albo ograbić ze zdobyczy innego ptaka.

Gdzie byś nie usiadł nad brzegiem z lornetką (albo tele) to go zobaczysz - będzie przelatywał bo spokojnie lata kilka km w jedną i w druga stronę często wzdłuż brzegów. Przeloty najczęściej obserwowałem rano koło 8 - 10 w jedną stronę i 14-16 z powrotem.

W zależności od pogody i od tego co go spotka w drodze - małe polowanko albo grabież padlinka.

Mówisz o Bieliku, czy jeleniu?

Jeleń - Puszcza Bydgoska

Bielik - Łąki wzdłuż Kanału Bydgoskiego

#20 WildRoses

WildRoses

Napisano 18 marzec 2009 - 19:07

No tak, poligon to rzeczywiście problem ;-) Chociaż jakby się troszkę postarać .... ;)

Jeśli chodzi o podtoruńskiego bielika to żyje i ma się dobrze - nadal pomieszkuje na terenie nadleśnictwa Cierpiszewo - wiadomość potwierdzona 5 minut temu :)

DarekP, widzę, że nieźle znasz moje rodzinne strony. Większych stad gęsi nie miałam okazji zauważyć, raczej pojedyncze sztuki w czasie przelotów. Kilka lat temu była nawet taka sytuacja, że jedna jesienią zamieszkała na stawie hodowlanym, a jak się nieco oswoiła to dołączyła do stadka typowo gospodarskich gąsek.

Liczniejsze stada tworzą natomiast żurawie - rano słychać je prawie na każdym kroku ;)
Nikon i klamoty