Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

zmniejszanie zdjęć do wstawiania na forum


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 zabolus69

zabolus69
  • Małomówny
  • 7 postów
  • Lokalizacja:
    okolice Wadowic

Napisano 17 styczeń 2009 - 11:38

witam wszystkich ponownie!
mam pytanie techniczne, mianowicie w jakim programie można zmniejszyć zdjęcia w taki sposób aby miały regulaminowy rozmiar (orginalnie mają ponad 3 mb) i zeby nie tracic za bardzo na ich jakości, próbowałem w fastone image viewer i po zładowaniu do posta jakość jest katastrofalna, mam kilka zdjęć które chciałbym wam pokazać ale w takiej jakości to nie ma sensu....
co radzicie?

#2 damian2000 (Damian Bednarz)

damian2000
  • Lokalizacja:
    okolice Krakowa

Napisano 17 styczeń 2009 - 11:52

Zależy jaki masz format
Ja pliki RAW obrabiam w Digital Photo Professional a potem wagę pliku jpg zmniejszam już w PhotoFiltre
Może nie jest to jakaś profesjonalna obróbka ale piszę tak jak ja robię.

#3 zabolus69

zabolus69
  • Małomówny
  • 7 postów
  • Lokalizacja:
    okolice Wadowic

Napisano 17 styczeń 2009 - 12:14

mam jpegi, próbowałem w kilku programach i lipa.....

#4 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 17 styczeń 2009 - 12:19

jest taki darmowy Easy Thumbnails jak nie znajdziesz daj znać to ci wyślę na priva.
Wojtek

#5 robkiz

robkiz

Napisano 17 styczeń 2009 - 14:31

A ja mam Faststonea i nie zauwazylem "katastrofalnego" spadku jakosci. Moze masz cos w ustawieniach skopane Zabolusie
Robert

#6 beny

beny
  • Użytkownik
  • 91 postów

Napisano 17 styczeń 2009 - 22:33

Podłączę się z pytaniem do postu kolegi. Mam ten sam problem.
kilka fotek mam pod tym linkiem, jakość może nie jest powalająca,
ale po zmniejszeniu do 800 pix wychodzi masakra
http://www.dfv.pl/ga...rs/_BENEK_.html

#7 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 styczeń 2009 - 13:42

zabolus69, beny - heh, polecam wam pouczyć się nieco obróbki zdjęć, inaczej nikt nie będzie chciał ich zbytnio oglądać :roll: na początek polecam darmowy program GIMP. Jest tam opcja zmniejszania i wielu innych...

:ninja:


#8 toron27

toron27

Napisano 23 styczeń 2009 - 18:07

Ja po prostu jpga wrzucam do imageshacka i sam mi dostosowuje. nie wiem czy dobrze robię, jeśli nie to piszcie

#9 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 23 styczeń 2009 - 18:14

toron27, to nie jest najlepsze rozwiązanie bo nie masz ŻADNEJ kontroli nad jakością zdjęcia...
Kurcze, jeśli szanujecie swoje zdjęcia, poświęćcie im kilkadziesiąt sekund w jakimkolwiek programie graficznym, to nie boli...

:ninja:


#10 toron27

toron27

Napisano 23 styczeń 2009 - 18:37

ok ale jak np. dowysłania mailem zmniejszam w corel photo paint (chyba tak to się nazywa) zmieniając po prostu procentowo ze 100 do 30 % to nie tracę jakości?? Dunadan, poradź bo ja w tych komputerowych tematach to wiem które to myszka, a które monitor :mrgreen:
Z góry dziękuję

#11 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 23 styczeń 2009 - 18:58

toron27, to zmniejszaj od razu do takiej rozdzielczości jaka obowiązuje na forum wtedy nie będziesz się musiał o nic przejmować... w coralu można też na pewno ustawić jakośc kompresji jpg tak aby nie przekroczyć regulaminowych 250KB a jednocześnie nie stracić na jakości zdjęcia ( bo cały szkopuł leży przede wszystkim w kompresji ). Nie pamietam juz gdzie bo Corela nie uzywam od jakiś 3-4 lat...

:ninja:


#12 toron27

toron27

Napisano 23 styczeń 2009 - 22:26

No właśnie ja też nie bardzo wiem ale poszukam,

#13 Boguslaw

Boguslaw
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    Puławy

Napisano 24 styczeń 2009 - 09:00

W Corel Photo-Paint 11 (w starszych wersjach podobnie):

Rozdzielczość
Na górnym pasku wybieramy "Obrazek", po rozwinięciu "Zmień rozmiar/rozdzielczość". Po prawej wybieramy jednostkę, Klikamy na "piksele". W zależności od potrzeb używamy lub nie "Zachowaj proporcje" i wypisujemy pożądaną wielkość w pikselach

Oryginalnie po załadowaniu programu stałą domyślną wielkością są mm, aby mieć na stałe piksele wracamy do górnego paska (tam gdzie był "Obrazek"), klikamy na "Narzędzia" i kolejno "Dostosowywanie", Obszar roboczy", "Ogólne", czwarta pozycja od góry "Jednostki", odznaczamy "Piksele", "OK"

Kompresja
Po ew. zmianach, poprawkach itp. na górnym pasku "Plik", "Zapisz jako", oczywiście określamy umiejscowienie, nazwa pliku jego rozszerzenie ( w tym wypadku: "JPG-mapy bitowe JPEG" - są jeszcze 2 rozszerzenia JP2, też z kompresją - tych nigdy nie używałem).

Klikamy "Zapisz". Pokazuje się okno "Eksport do formatu JPEG". Górny suwak to kompresja. Osobiście (jeżeli to możliwe) staram się nie używać kompresji ;-) , z mojej oceny laika w tej materii, wartość kompresji powyżej 20 zaczyna w miarę widocznie pogarszać jakość fotografii.

Ten mój opis jest trochę nadto rozbudowany, jednak w praktyce wszystko odbywa się "prawie w mgnieniu oka" :mrgreen:

Toron27 używanie procentowego zmniejszania jest trochę mniej wygodne, no chyba, że efektem zmiany ma być oczekiwane przez nas np. 30% zmniejszenie rozdzielczości

#14 Kuba1997

Kuba1997
  • Użytkownik
  • 199 postów
  • Lokalizacja:
    Kielce

Napisano 25 luty 2009 - 12:41

corel photo paint (chyba tak to się nazywa)

Właściwie to nazywa się to "Corel Paint Shop Pro Photo" ;-)

#15 laszlo111 (Szymon Bartosz)

laszlo111
  • Lokalizacja:
    Bieszczady

Napisano 21 grudzień 2010 - 21:51

spróbuję tego GIMPa bo też mam jakieś problemy ze zdjeciami, które zamieszczam

#16 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 21 grudzień 2010 - 21:59

laszlo111, - ściągasz FSviewer, potem w nim otwierasz plik jpg(czyli to zdjęcie o które Ci chodzi).
Wciskasz: ctrl+L i w ten sposob wyostrzasz fote przed zmniejszeniem, nastepnie wciszkasz ctrl+R i zmniejszasz fotę, nadajesz tam w oknie wartość np. 900pix na dłuższy bok i potem zapisujesz fotę jako osobny plik(o osobnej nazwie, nie takiej samej jak orginal bo Ci zamieni orginal na taka małą miniaturke!, a tego nie chcemy). Przy zapisie masz jeszcze suwak ktorym regulujesz wagę pliku.
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#17 pol

pol
  • Lokalizacja:
    dolnośląskie

Napisano 21 grudzień 2010 - 22:08

w ten sposob wyostrzasz fote przed zmniejszeniem

??

#18 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 21 grudzień 2010 - 22:10

pol, - w tym co zacytowałeś nie da się już bardziej nic rozwinąć, chyba że definicje słów: w ten, sposób, wyostrzać, fotę, przed, zmniejszyć.
nie wyostrzasz fot przed/po zmniejszeniu?
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#19 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 21 grudzień 2010 - 22:12

kurdeniewiemco, chyba polowi chodziło czemu przed a nie po :->

#20 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 21 grudzień 2010 - 22:13

slawoj, - jeśli tak to zły fragment zacytował, mógł pogrubić "przed".
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych