Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Wizjer kątowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ataman

Ataman
  • Użytkownik
  • 592 postów
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 28 grudzień 2008 - 17:43

Jakiś czas temu dzisiejsza Jubilatka (Wszystkiego Naj, naj!! z okazji 18 (z małym + ;-) ) urodzin) zadała pytanie o wizjer kątowy, a ja przyznałem się, że właśnie takowy zamówiłem.
Jest to niewątpliwie ustrojstwo które może pomóc nam w uzyskaniu fajnych efektów. Dziś zrobiłem mały teścik w terenie.. i to moje pierwsze wrażenia:

Jest to wizjer SEAGULL 1x-2,5x co znaczy, że można mieć podgląd normalny (1x) lub powiększony 2,5x. W tym drugim wypadku w wizjerze nie widzimy całego kadru, ale jego wycinek, tak na moje oko jakieś 2/3 kadru. Ma to zapewne (jeszcze nie sprawdziłem) zaletę przy ostrzeniu manualnym-powiększony obraz. Wizjer jest obrotowy w płaszczyźnie aparatu. Zawsze musimy w niego patrzeć pod kątem prostym do wizjera, natomiast niekoniecznie prostopadle z góry do płaszczyzny aparatu, ale np z boku aparatu czy od spodu. Nie można (ktoś gdzieś o to pytał) odgiąć swobodnie wizjera od aparatu i patrzeć pod kątem. Wizjer z aparatem zawsze tworzy kąt prosty.
Wizjer jest uniwersalny, w zestawie są przejściówki do mocowania na każdą chyba lustrzankę.
1.
Dołączona grafika
Obsługa:
wizjer ma moim zdaniem zbyt płynną, zbyt łatwą regulację +- dioptrii, tzn ustawienia ostrości na wizjerze aparatu. Łatwo przypadkowym ruchem czy dotknięciem "rozjechać" wcześniej ustawioną ostrość na wizjer aparatu. Nie ma to większego znaczenia przy autofokusie, ale gdy ostrzymy ręcznie, to poprostu widzimy że obraz jest zamazany, mniej zamazany, jeszcze mniej zamazany..i znów zamazany.. bo przekręciliśmy pokrętło ostrości na obiektywie za daleko. Gdy działa potwierdzenie ostrości, to gdy się ono pojawi, dostrajamy wizjer kątowy.. i mamy ok na następne zdjęcia, pod warunkiem, że znów przypadkowo nie ruszymy pokrętła wizjera.. :-D Podobnie przy zmianie powiększenia z 1x na 2,5x i zuruck - trzeba na nowo dokręcić ostrość wizjera kątowego na wizjer aparatu. Ta przypadłość jest niewątpliwie wadą przy stosowaniu tego wynalazku.... może to być trochę upier....
Występuje też problem z wypoziomowaniem kadru, odruchowo prostujemy takimi ruchami jak patrząc zwyczajnie w wizjer aparatu.. a tu nam się jeszcze mocniej krzywi obraz.. :-D
Kadruje się tym tak jak kiedyś startem 66 (kto pamięta? ;-) ) trzeba przesuwać cały aparat w płaszczyznach a nie tylko skręcać.. też na początku będzie dość upier...

A co do efektów: dziś nad stawkiem sfociłem kontrolnie rodzinkę łabędzi. Byłem na skarpie maksymalnie nisko, tuż przy krawędzi lodu, i z pozycji kucająco-klęczącej, najniżej jak mogłem się schylić zdjęcie bez wizjera ma taką perspektywę.
2.
Dołączona grafika
A zdjęcie z tego samego miejsca, z użyciem wizjera ma taką perspektywę... Moim zdaniem fotki nad stawem warto robić z takim ustrojstwem..
3.
Dołączona grafika

#2 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 28 grudzień 2008 - 18:41

Ataman, fajnie, że opisałeś to urządzenie właśnie noszę się z zamiarem zakupienia takiego.
Mam zamiar wykorzystać go w zdjęciach macro, strasznie upierdliwe jest zaglądanie w wizjer aparatu ustawionego w niskiej perspektywie i do tego to powiększenie powinno się sprawdzić szczególnie, że ja mam lampy montowane na obiektywie i wtedy AF strasznie ciężko chodzi więc używam manualu, bywa nieraz, że ostrość ustawiam sankami macro.
Taki wizjer będzie chyba dobrym zakupem do fotografii macro.
Co do twoich zdjęć 3 wygląda o niebo lepiej niż 2.
Wojtek

#3 fotosc

fotosc

Napisano 28 grudzień 2008 - 18:48

swietna sprawa :mrgreen:

#4 Ataman

Ataman
  • Użytkownik
  • 592 postów
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 28 grudzień 2008 - 18:57

Ataman, fajnie, że opisałeś to urządzenie


obiecałem to Qelce ;-)

Mam zamiar wykorzystać go w zdjęciach macro, strasznie upierdliwe jest zaglądanie w wizjer aparatu ustawionego w niskiej perspektywie i do tego to powiększenie powinno się sprawdzić .....,
Taki wizjer będzie chyba dobrym zakupem do fotografii macro.


Myślę, że się sprawdzi. Co najwyżej będą dwa problemy: jeden to to, że w kadrze będziesz widział mniej niż się w rzeczywistości się zapisze, a więc takie kadrowanie na oko. Nie da się bowiem bezproblemowo zmienić powiększenia z 2,5x na 1x, - trzeba dodatkowo szukać ostrości na wizjerze a wtedy może się rozjechać ostrość na aparacie.. :-D . A drugi problem przy manualnym ostrzeniu to ten "luźny" pierścień ostrości wizjera, wydłuży to trochę pracę, bo zawsze będziesz się musiał upewnić, czy ostrość wizjera kątowego jest dobrze ustawiona na wizjer aparatu, czy się przypadkiem ciut nie rozjechało.

Co do twoich zdjęć 3 wygląda o niebo lepiej niż 2.


No wg mnie też, więc mimo tych paru utrudnień związanych z jego obsługą, jestem zadowolony, że go mam. Pokazywane w wątku kwietniowym albo majowym zauszniki fociłem w ten sposób, że statyw rozłożony był na maxa, a ja leżałem na skarpie, głową w dół, nogi wyżej :-D . Teraz w takiej sytuacji - statywu rozłożonego na maxa będę mógł sobie siedzieć.. i wszystko widzieć :mrgreen:

#5 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 28 grudzień 2008 - 19:21

Ja tez sobie sprawie wizjer, to jest dobra rzecz.

#6 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 28 grudzień 2008 - 20:39

Ataman, piękne dzięki za wspaniały prezent na urodziny ;-)

Udowodniłeś, że warto zapłacić dwie stówki za ten dodatek. Perspektywa nieporównywalnie lepsza a i wygoda w użytkowaniu. Z tymi nogami do góry mnie rozśmieszyłeś, ale każdy z nas pewnie nie raz kombinował jakby tu zejść niżej i niżej.

Brawa za rzeczowe podejście do tematu i podzielenie się z nami wrażeniami.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#7 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 28 grudzień 2008 - 20:52

Podpisuję się pod wszystkimi spostrzeżeniami Atamana Używam tego ustrojstwa od dłuższego czasu. Do nurkowania w zielsku ;-) idealna rzecz, robactwo człowieka nie obłazi a przede wszystkim poszerzają się możliwości kadrowania.

#8 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 24 styczeń 2009 - 18:45

No i kupiłem wizjerek pierwsze wrażenie raczej sceptyczne może dlatego, że przesyłka była marnie zapakowana sam wizjer pomimo, że plastik to wygląda na dość solidny podłączyłem do nikosia no i się okazuje, że trzeba nauczyć się tym kadrować obraz widziany przez wizjer kątowy jest mniejszy od tego widzianego przez wizjer aparatu, co przy manualnym ostrzeniu w macro może sprawiać mały problem co prawda jest opcja x2 ale wtedy nie widać całego kadru można wykadrować a potem ustawić ostrość przy opcji x2 ale pod warunkiem, że nic się nie rusza (np. macro typu grzyby, rośliny bo z owadami może być problem) potestujemy wiosną to się zobaczy.
Wojtek

#9 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 24 styczeń 2009 - 22:06

ostapowicz, a jak z jasnością obrazu mocno spada, z tego co piszesz to daje się ręcznie ostrzyć. Kupiłeś coś oryginalnego nikona, czy jakiś zamiennik? I jeszcze jedno pytanie przenosi chyba obraz z matówki, czyli podświetlenie punktu AF byłoby przez niego widać?

#10 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 25 styczeń 2009 - 11:50

Roby, jasność spada i obawiam się że przy ostrzeniu manualnym może być problem z celnym ostrzeniem, kupiłem zamiennik 179 zł, podświetlenie AF widać i wszystkie informacje wyświetlane w wizjerze, ale pod warunkiem, że powiększenie jest x1 bo przy x2 to wiadomo co.
Wojtek

#11 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 25 styczeń 2009 - 22:06

ostapowicz, dzięki, jak przetestujesz w terenie to dopisz jeszcze swoje spostrzeżenia z pleneru.

#12 buteo

buteo

Napisano 02 czerwiec 2010 - 10:14

Panie i panowie,chce się dowiedzieć jak Wam się taki wizjer sprawuje,chodzi mi właśnie o zamiennik,nie o orginał,bo cena takiego jest odpychająca.
Pytanie,czy po tym czasie co go macie jest to urządzenie nadal przez Was chętnie używane i czy nadal sprawne,może coś się niedobrego dzieje z przegubem,lustrami itp. ???
Leżąc na klacie jednocześnie zaglądając we wizjer aparatu,który musi być jak najniżej,to bardzo stresująca sprawa,dziwne miny,wytrzeszcz oczu,ból karku i lędzwi,to mnie wykończy :mrgreen: - dlatego muszę mieć wizjer kątowy.
Brać zamiennik,czy to lipne ustrojstwo :?:

#13 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 02 czerwiec 2010 - 10:24

Dołączam się do pytania buteo

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#14 Ataman

Ataman
  • Użytkownik
  • 592 postów
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 02 czerwiec 2010 - 10:56

Jak widać na górze strony, mam go już półtora roku z górą, dość często używam, nic się nie dzieje złego... moim zdaniem warto kupić taki zamiennik - dużo zostaje w kieszeni.. a działa poprawnie

#15 buteo

buteo

Napisano 02 czerwiec 2010 - 11:05

Ataman, dziękuje,w takim razie zamawiam :-)

#16 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 02 czerwiec 2010 - 11:38

Ja z canonem używam starego wizjera minolty i wszystko działa bez problemów.
Trzeba sobie tylko odpowiednie odruchy wyćwiczyć przy kadrowaniu ;-)

#17 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 02 czerwiec 2010 - 11:47

Ataman, dziękuje,w takim razie zamawiam :-)


Jaki dokładnie zamawiasz?

#18 buteo

buteo

Napisano 02 czerwiec 2010 - 14:43

Trzeba sobie tylko odpowiednie odruchy wyćwiczyć przy kadrowaniu ;-)

No to będzie pewnie na początku trudne,ale ... ;-)
slawoj, sa z róznymi powiększeniami,ale to akurat dla mnie mało istotne, któryś stąd : http://www.allegro.p... ... nge_view=1

#19 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 02 czerwiec 2010 - 20:08

Też mam jakiś zamiennik. DLa mnie super sprawa. Bardzo wygodny w użyciu. Nic się nie psuje mimo, że wylądował już w wodzie.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#20 siudym

siudym
  • Użytkownik
  • 859 postów
  • Wiek: 43
  • Lokalizacja:
    Iława

Napisano 02 czerwiec 2010 - 20:12

Tez mam zamiennik juz ponad rok. Nie dam tyle kasy za oryginalny element optyczny, ktory nie wplywa na jakosc zdjec. Bez sensu. A dziala pieknie, posiada zoom 2x, ktory czasami potrafi sie przydac. W zestawie zamiennika sa rozne koncowki mocowania, sony, pentax, nikon, canon, wiec do wszystkiego sie przyda.

Canon 300D / 600D






Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych