Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Buduję czatownię


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1393 odpowiedzi w tym temacie

#1321 Natrix (Filip Stefaniak)

Natrix
  • Użytkownik
  • 847 postów

Napisano 22 listopad 2017 - 21:18


Jak wchodzisz po ciemku to nic nie da że jesteś z kimś.
Ich jeszcze nie ma przy czatowni. One przylatują jak się rozwidnia.

Wiem wiem, piszę o wyjściu  ;)

 


Myszaki były strasznie nieufne, późno siadały, a zanim zleciały to się nadziamoliły co nie miara

Właśnie mam ten problem, pojawiają się ok 10 i siedzą na drzewie i obserwują. Wyraźnie się czegoś boją tylko czy ja wychodząc dwa razy w tygodniu z budy [bo na tyle mam czas] aż tak je płoszę ? Najwyraźniej tak. Chyba, że kluczem będzie podkładanie mięsa po zmroku bo też podkładam w dzień. 



#1322 FotoDam (Damian Kwasek)

FotoDam
  • Lokalizacja:
    Siemień

Napisano 22 listopad 2017 - 21:28

Słuchajcie koledzy dużo ale to bardzo dużo zależy od miejscówki. Mam kilka czatowni w różnych biotopach i mogę powiedzieć coś na ten temat a mianowicie jedna z moich bud jest przy rozlewisku na terenie typowo rolniczym i tam kruki (dam przykład na krukach bo są najinteligentniejsze i najbardziej czujne) siadają bez problemu skoro świt i mimo tego że kręcę obiektywem nie zwracają na to jakiejś szczególnej uwagi spokojnie żerując. Druga buda jest ulokowana w środku lasu przy bagnach na polanie i tam już o jakichkolwiek ruchach można zapomnieć. Przede wszystkim kruki nie siadają od razu a krążą po czym na chwilę siada jeden zwiadowca i skoro po jakiejś dłuższej chwili nie podrywa się bo wszystko jest w porządku reszta dołącza do niego. Miałem w tym miejscu przypadek że użyłem tylko pokrętła od przysłony i po zawodach. Tak samo zachowują się ptaki szponiaste zero ruchów,  obiektyw ustawiony praktycznie w punkt bo inaczej o fotografii można tylko pomarzyć. Pozdrawiam.



#1323 Pele (Maciej Pawlik)

Pele
  • Lokalizacja:
    ND

Napisano 22 listopad 2017 - 21:29

Być może Filip miejsce robi robotę tak jak pisali koledzy wyżej. Tak jak Ty piszesz ja miałem w poprzednim roku. Siedziały i nie chciały zlecieć albo jak zleciały to były strasznie niespokojne.

 

O Damian już napisał co i jak :)


Użytkownik Pele edytował ten post 22 listopad 2017 - 21:30


#1324 Natrix (Filip Stefaniak)

Natrix
  • Użytkownik
  • 847 postów

Napisano 25 listopad 2017 - 15:19

Wczoraj wieczorem oddaliłem mięso o 10 metrów [teraz mam na ok 20]. 

Dzisiaj miałem dwa myszaki, siadają na drzewach ale szybko zlatują i nawet się chwilę prały przed budą. Nie wiem ile ma to wspólnego z odległością mięsa ale wychodzi na to, że dużo. Jutro idę ją jeszcze zamaskować. 

 

Dzięki koledzy  :D



#1325 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 25 listopad 2017 - 17:53

No i spoko! ;)


Wildlife Photography

 

 

 


#1326 FotoDam (Damian Kwasek)

FotoDam
  • Lokalizacja:
    Siemień

Napisano 25 listopad 2017 - 19:16

Odległość nie ma jakiegoś większego znaczenia jeśli w ogóle ma. Najważniejszym czynnikiem jest pogoda i dostępność do naturalnego jadła. Pozdrawiam.



#1327 Natrix (Filip Stefaniak)

Natrix
  • Użytkownik
  • 847 postów

Napisano 25 listopad 2017 - 19:27

Myślę że jednak jakieś znaczenie miała, przynajmniej na początek. Jak się ze mną oswoją to przybliżę. Dużo wygodniej się fotografuje na 20 niż na 10 metrach. Ruch obiektywu ich nie niepokoi i nie reagują na migawkę. 



#1328 FotoDam (Damian Kwasek)

FotoDam
  • Lokalizacja:
    Siemień

Napisano 25 listopad 2017 - 19:43

Zgoda Filip ale jak wiadomo każdy fotograf przyrody posiada w swoim wyposażeniu tele i normalnym jest że nie zrobimy sceny 3-5m od budy bo za blisko a więc reasumując czy jest to 15 czy 20m w tym przypadku nie ma to znaczenia dla ptaków jedynie dla nas na 15m będziesz miał czyściutkie portrety ale akcji już nie złapiesz i odwrotnie. Ja mam przy swoich budach sceny na 20m a fotografuję 400-tką na FX czasami latem przybliżam się na 12m żeby uzyskać ładne portrety bo o tej porze akcja to raczej rzadkość. Pozdrawiam.



#1329 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 25 listopad 2017 - 19:55

A mój pierwszy myszak wylądował przed budą w odległości 5-6 m.

#1330 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 26 styczeń 2018 - 20:26

a o to moja nowa:
2018-01-16_183436-1.jpg

na razie sporo ptaków: 8 myszaków, 20kruków, 2 bieliki, sójki, sikory, nawet jastrząb raz wylądował.
Zobaczymy co jeszcze zima przyniesie :)


<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#1331 kris70 (Krzysiek.)

kris70
  • Lokalizacja:
    Bielsko-Biała

Napisano 26 styczeń 2018 - 20:58

Paweł jak zwykle świetna konstrukcja. Te ostatnie Bieliki to właśnie z niej? Jeśli tak to bardzo oryginalnie podszedłeś do tematu. Możesz pokazać przedpole tej zacnej konstrukcji :)



#1332 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 27 styczeń 2018 - 12:02

@kris70 - tak, bieliki z tej właśnie budy. Nie mam żadnego zdjęcia sceny. To las torfowiskowy, rosną głównie sosny, gdzieniegdzie brzozy, wiele z nich uschniętych jak to na torfowisku. Po za tym pełno "kosodrzewiny", takich mlodych pedow chyba brzoz zgryzionych przez zwierzeta bez przyszlosci na wielkie drzewa :P
Sporo światła jak na las, no i co najważneijsze święty spokój :)


<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#1333 FotoDam (Damian Kwasek)

FotoDam
  • Lokalizacja:
    Siemień

Napisano 27 styczeń 2018 - 12:13


no i co najważneijsze święty spokój

 

Właśnie Paweł to chyba jest jednak najważniejsze. 



#1334 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 27 styczeń 2018 - 12:22

Bardzo fajna buda ;) Powodzenia!


Wildlife Photography

 

 

 


#1335 Andrzej67

Andrzej67
  • Użytkownik
  • 207 postów

Napisano 27 styczeń 2018 - 17:39


Słuchajcie koledzy dużo ale to bardzo dużo zależy od miejscówki. Mam kilka czatowni w różnych biotopach i mogę powiedzieć coś na ten temat a mianowicie jedna z moich bud jest przy rozlewisku na terenie typowo rolniczym i tam kruki (dam przykład na krukach bo są najinteligentniejsze i najbardziej czujne) siadają bez problemu skoro świt i mimo tego że kręcę obiektywem nie zwracają na to jakiejś szczególnej uwagi spokojnie żerując. Druga buda jest ulokowana w środku lasu przy bagnach na polanie i tam już o jakichkolwiek ruchach można zapomnieć.

Ja nie mam takiego doświadczenia jak moi przedmówcy ale coś tam już pstryknąłem. Jeżeli chodzi o miejsce to może być tak, że buda ulokowana w pobliżu pól uprawnych czy odwiedzanych przez człowieka łąk będzie lepiej rokowała niż buda w lesie gdzie człowiek jest rzadkością. Myślę, że w sąsiedztwie roli ptaki oswoiły się z  widokiem człowieka i nie robi to na nich większego wrażenia. Ja za każdym razem jak przychodziłem budować czatownię to zostawiałem dwie lub trzy porcyjki rosołowe. Nigdy nie przychodziłem z pustymi rękami. Myślę, że ptaszyska kojarzyły moją obecność z żarciem. Wchodziłem do czatowni za dnia a one do pół godziny przylatywały. Raz nawet nie minęło piętnaście minut. Teraz mam czatownię w bardziej odludnym miejscu i tylko mnie obserwują z pobliskich drzew. Druga sprawa to brak śniegu i dostatek jedzenia.



#1336 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 05 luty 2018 - 20:40

Sezon w pełni! Duży ruch macie przed budami?


Wildlife Photography

 

 

 


#1337 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 06 luty 2018 - 05:07

@Nieznany - słabo. Pierwszy raz wczoraj lis pojawił się w ciagu dnia, a czekam już 4tyg...
myszołowy, kruki i bieliki przestały siadac. Czasem pojawi się jastrząb. Od 3 dni mroz i zima i nic to nie zminia :P
Ale były chwile kiedy myszaków było po 8 na scenie, po 20 kruków.
 


<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#1338 tomeczz

tomeczz
  • Użytkownik
  • 524 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    pld wlkp

Napisano 06 luty 2018 - 14:41

@kurdeniewiemco - siedzisz w budzie z rygorem od rana do wieczora czy zdarzy Ci sie wyjsc za dnia? probuje wysondowac jak wychodzenie z budy wplywa na odwiedzanie zerowiska przez myszaki. niestety musialem wyjsc z budy pare razy przed poludniem, ptaki odlecialy z pobliskich drzew wystraszone i od sylwestra nie siadł ani jeden...

#1339 FotoDam (Damian Kwasek)

FotoDam
  • Lokalizacja:
    Siemień

Napisano 06 luty 2018 - 17:34


myszołowy, kruki i bieliki przestały siadac

 

Paweł ten rok jest jakiś dziwny u mnie podobnie jest jak u ciebie. W tamtym roku myszaków, kruków i bielików a miałem pod dostatkiem wraz z włochatym a lisów potrafiło wyjść w biały dzień 5-6szt. Fakt co do rudych to grubasy z wąsem przyczynili się że ich nie ma a więc tu się nie dziwię. 



#1340 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 06 luty 2018 - 17:52

A u mnie jest spory ruch przed czatownią. Teraz się ochłodziło i są świetne walki ;)


Wildlife Photography

 

 

 






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych