Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Łeba - wiatr i piasek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bodzio

Bodzio
  • Użytkownik
  • 248 postów
  • Lokalizacja:
    Gorlice

Napisano 30 październik 2008 - 20:41

Mimo że tego lata na polskim wybrzeżu pogoda nie dopisywała, udało mi się spędzić kilka miłych chwil w Słowińskim Parku Narodowym.
Miejsce jest tak urokliwe, że polecam wszystkim którzy tam nie byli do odwiedzenia tego zakątka Polski.
Słowiński Park Narodowy położony jest na mierzei rozdzielającej Bałtyk od jeziora Łebskiego.
Ponieważ jest to część naszego wybrzeża dość daleko wysunięta na północ, występują tam wiatry typowe dla pełnego Bałtyku. Równocześnie prąd morski kieruje duże ilości piasku od strony Kołobrzegu w kierunku Łeby - co powoduje nawiewanie jego dużych ilości na wybrzeże.
Ponieważ jest to unikat w skali całej europy - dla turystów udostępniono bardzo niewiele - ok. 5% całego parku. W sumie nie wiem gdzie sens i logika aby trzymać w tajemnicy to co piękne. A z wandalami zawsze sobie można poradzić.

Na poniższych zdjęciach widać jak wdzierające się wydmy niszczą wszystko na swojej drodze. Z drzew odciętych od powietrza i wody zostają tylko kikuty.
1.
Dołączona grafika

2.
Dołączona grafika

3.
Dołączona grafika

4. Tu widać granicę lasu i nacierającą wydmę.
Dołączona grafika

Miałem ogromnego pecha, ponieważ wyszliśmy na szlak zaraz po deszczu, dlatego nie spotkaliśmy typowych pustynnych baranków. Tylko łachy mokrego i suchego piasku.

5.
Dołączona grafika

6.
Dołączona grafika

7.
Dołączona grafika

8.
Dołączona grafika

Ratunek

Władze parku starają się zatrzymać piasek na miejscu sadząc trawę, krzewy i drzewa. Cały problem w tym, że ziarenka piasku są tak małe, że nie potrafią utrzymać systemu korzeniowego większych roślin. No i podłoże jest tak jałowe, że nic nie chce rosnąć.

9.
Dołączona grafika

10. Te maleńkie sosenki mają około 10 lat
Dołączona grafika

11. a ta większa - 20 lat
Dołączona grafika

12.
Dołączona grafika

Wszystkie powyższe zdjęcia to wydma Łącka - jedyna w całości udostępniona.
Doszliśmy do morza :-)

13.
Dołączona grafika

14.
Dołączona grafika

15. i trawy na wydmie przy plaży - i tu ostrzegam :mrgreen: strażnicy chodzą w strojach plażowych
Dołączona grafika

16.
Dołączona grafika

No to powoli zbliżamy się do końca "wydmowego wątku". Dzisiaj kilka zdjęć pokazujących co wędrujące wydmy robią z "dorosłymi drzewami". Przedtem pokazywałem sosny na wydmach, które miały około 20 lat, a wyglądały jak 5 - letnie krzaczki. Te poniżej mają po 50 lat i zostały z nich same kikuty.

17.
Dołączona grafika

18.
Dołączona grafika

19.
Dołączona grafika

20.
Dołączona grafika

21.
Dołączona grafika

Nie tylko piasek jest zagrożeniem dla lasu. Wszechobecny i mocny wiatr też robi swoje.

22.
Dołączona grafika

23.
Dołączona grafika

24.
Dołączona grafika

25.
Dołączona grafika

I ostatnie zdjęcie. Wprawdzie robione na plaży, ale podłączyłem je do części o wietrze, ponieważ ... kosztowało mnie obiektyw w serwisie i trzeszczące przełączniki w aparacie.
Piasek tnie jak noż do wysokości nawet 30 cm nad ziemią.

26.
Dołączona grafika

Dziękuję bardzo za poświęcone chwile :-)

#2 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 październik 2008 - 21:37

Ciekawa fotorelacja, z przyjemnością przeczytałem i obejrzałem.

#3 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 31 październik 2008 - 10:01

również czytałem i oglądałem z przyjemnością - jedynie na niektórych zdjęciach siatka razi :-|

#4 piotrek72t

piotrek72t
  • Użytkownik
  • 763 postów
  • Lokalizacja:
    Szczecin

Napisano 31 październik 2008 - 11:51

Bodzio mój ulubiony park narodowy, bardzo dawno nie mialem okazji ogladać go od "Łebskiej" strony, relację czytami i oglądam z przyjemnością !
Piotr Talarczyk Canon 5D II + optyka Canon

#5 Bodzio

Bodzio
  • Użytkownik
  • 248 postów
  • Lokalizacja:
    Gorlice

Napisano 31 październik 2008 - 14:05

jedynie na niektórych zdjęciach siatka razi

I to fakt niezaprzeczalny. Chciałem jednak pokazać tak jak jest naprawdę. Niedaleko ode mnie są słowackie parki narodowe, i tam nie ma takiego "grodzenia" :-/
U nas na szlaku przez wydmy można by powiedzieć że jest to puszkowy szlak. Piwo, śmieci .... Na samym początku tego wątku dziwiłem się dlaczego udostępniono tylko 5% parku. W sumie się przestałem dziwić.
Dzięki za miłe komentarze :)





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych