Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Rak

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

#21 Roby

Roby

Napisano 18 listopad 2008 - 19:05

Astacus, ładne zdjęcie i ciekawy opis, tak trzymać :clap:

#22 Qelka

Qelka

Napisano 19 listopad 2008 - 13:15

Astacus, a mógłbyś w przyblizeniu podać cechy różnicujące te oba gatunki ?

#23 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów

Napisano 20 listopad 2008 - 15:23

Roby, dzięki ;)
Qelka, pewnie, że opisze tylko jakieś zdjęcia przygotuje, gdzie będą widoczne cechy, o których będę pisał!

#24 Dawid.Klucze

Dawid.Klucze
  • Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 21 listopad 2008 - 01:05

Astacus świetne fotki. Pozdrawiam
Dawid Oruba
www.oruba.pl

#25 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów

Napisano 22 listopad 2008 - 23:54

Qelka, na prośbę podaję kilka cech różniące te dwa gatunki... mam nadzieję że komuś pomogą w rozróżnieniu tych gatunków. Acha no i wybaczcie mi jakość zdjęć - są to zdjęcia dokumentacyjne, no i te podpisy... ale przygotowywałam je również na własne potrzeby, dlatego tak wyglądają, jak wyglądają.

Najważniejsze różnice:
Głowotułów:
Rak szlachetny posiada powierzchnię pancerza głowotułowia niemalże gładką, jedynie wzdłuż bruzdy karkowej mogą znajdować się 1-2 niewielkie kolce. Po naciśnięciu na pancerz raka szlachetnego palcami można wyczuć, że pancerz ten jest wyraźnie twardy. Ma on barwę od jasno brązowy do czarnej, zdarzają się również osobniki niebieskie! Patrz zdjęcie 4.

Głowotułów raka pręgowatego wyposażony jest w liczne kolce biegnące wzdłuż bruzdy karkowej oraz swoiste ich skupienie po bokach części głowowej, na tzw. "policzkach". Jego amerykańska nazwa brzmi spiny-cheek crayfish czyli rak kolcopoliczkowy i dobrze wskazuje typową dla tego gatunku cechę systematyczną. Cechą charakterystyczna tego gatunku jest występowanie na segmentach odwłoka czerwono-brązowych podłużnych plam (pręg), od których pochodzi polska nazwa tego gatunku. Zdjęcie 5. Często jednak mogą być one słabo widoczne i cecha ta może umknąć niewprawnemu obserwatorowi.
4.
Dołączona grafika

5.
Dołączona grafika

#26 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów

Napisano 23 listopad 2008 - 00:11

Kierowanie się barwą w celu oznaczenia gatunku raka nie jest do końca trafnym sposobem oznaczania. Uzasadnione jest natomiast kierowanie się kolorem spodniej części szczypiec – moim zdaniem ta cecha jest najłatwiej wskaże nam czy mamy do czynienia z rakiem szlachetnym, czy z pręgowatym. Rak szlachetny spodnią stronę szczypiec ma w kolorze czerwonym, wiśniowym lub ciemnobordowym. Podobny kolor ma spód szczypiec raka sygnałowego i raka luizjańskiego – pierwszy znany jest tylko z kilku stanowisk w Polsce, a drugi na szczęście dla szewca i raka błotnego nie jest obserwowany w wodach otwartych naszego kraju! Rak błotny natomiast ma tą część szczypiec w kolorze kremowym. U raka pręgowatego barwa ta jest zbliżona do barwy raka błotnego czyli jest biaława, lub kremowa. Barwę spodniej strony szczypiec raka pręgowatego widać na zdjęciu 6. Natomiast raka szlachetnego na zdjęciu 7.
Sprawdzenie tych cech wiąże się najczęściej z przymusowym wyłowieniem raka, czego nie polecam, ze względu na ochronę naszych krajowych raków, a co za tym idzie możliwością otrzymania mandatu!
Po za tym Szczypce raków różnią się u poszczególnych gatunków także budową. Rak szlachetny ma szczypce krótkie i grube, które nie zamykają się szczelnie. Między „palcami” szczypiec jest wyraźna szpara, która wraz z wiekiem staje się coraz szersza. Szczypce raka pręgowatego są znacznie mniejsze od raka szlachetnego. Charakterystyczne jest dla tego gatunku występowanie żółtopomarańczowych końcówek „palców” szczypiec, z czarną obwódką zarówno z wierzchniej jak i spodniej strony szczypiec. Na zdjęciu nr. 7 widać również największą różnicę między samcem a samica raka szlachetnego (u raka pręgowatego wygląda to podobnie).
6.
Dołączona grafika

7.
Dołączona grafika

#27 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów

Napisano 23 listopad 2008 - 00:20

Zachowania obronne:
Oprócz charakterystycznych cech morfologicznych, pewną podpowiedzią przy oznaczaniu poszczególnych gatunków raków może być ich specyficzne zachowanie obronne ujawniające się w chwili ich schwytania. Bez względu na gatunek wszystkie raki usiłują się bronić. Raki rodzime szeroko rozchylają swoje szczypce, próbując się natychmiast oswobodzić, poruszając przy tym energicznie odwłokiem. Jeżeli jednak chwycimy je pewnie za głowotułów ich starania stają się zupełnie niegroźne. Rak pręgowaty broni się nieco inaczej. Zaraz po wyjęciu go z wody opuszcza on skrzyżowane z przodu ciała kleszcze i silnie podwija odwłok. W tej pozycji może dość długo trwać nie ruchomy. Rak pręgowaty podczas ucieczki w wodzie, pływa do tyłu jak inne raki, jednak czynni to znacznie gorzej niż gatunki rodzime. Po pierwszym gwałtownym odskoku i podwinięciu odwłoka zazwyczaj traci on równowagę, przewraca się grzbietem w dół i ostatecznie opada na dno.

Na zdjęciu 8 widać jak wygląda grupka raków szlachetnych, jak i amerykańskich porównanych do siebie. W ten sposób widać wyraźną różnicę między nimi. W terenie gdy nie można bezpośrednio porównać ze sobą tych dwóch gatunków oznaczenie obserwowanego raka może okazać się jednak bardzo kłopotliwe!
8.
Dołączona grafika

Mam nadzieję że pomogłem wskazać różnice między tymi gatunkami, no i że moderatorzy docenią moje starania i nie usuną zdjęć bo trochę pracy to kosztowało... Pozdrawiam!

#28 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów

Napisano 23 listopad 2008 - 00:22

Zdjęcie nr 8 nie jest w tej samej skali, dlatego proszę nie porównywać wielkości! W rzeczywistości dorosły Orconectes limosus jest znacznie mniejszy niż Astacus astacus.

#29 Roby

Roby

Napisano 23 listopad 2008 - 20:24

Temat znacznie przybliżony.Dzięki :-)

#30 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów

Napisano 23 listopad 2008 - 20:45

Dzięki Roby, cieszę się bardzo! :mrgreen:

#31 tomek_80 (Tomasz)

tomek_80
  • Użytkownik
  • 210 postów

Napisano 23 listopad 2008 - 21:52

Astacus, świetnie to napisałeś. Przeczytałem jednym tchem... Dzięki
Tomek

#32 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów

Napisano 23 listopad 2008 - 23:18

tomek_80, Ja również dziękuję za miłe słowa! Pozdrawiam :-D

#33 Qelka

Qelka

Napisano 24 listopad 2008 - 09:22

Astacus, dzięki wielkie, przy takich postach miło posiedzieć.

#34 Elvie

Elvie
  • Moderator
  • 717 postów

Napisano 25 listopad 2008 - 13:39

Dobra robota Astacus :thumbsup:
POZDRAWIAM

#35 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów

Napisano 25 listopad 2008 - 17:32

Qelka, Elvie, Cieszę się, że mogę podzielić sie informacjami :-P

#36 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów

Napisano 06 grudzień 2008 - 18:08

A tak wyglądają młode raczki noszone pod odwłokiem ;)
9.
Dołączona grafika

#37 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów

Napisano 06 grudzień 2008 - 18:35

Niecodzienna fotka!
Ciekawe ile mają długości te szkraby.
Trochę to przypomina gęstą zupę z raczków :-D
A może tak fotka pojedynczego maluszka. Jakby się któryś odkleił to warto by było go sfocić.

Canon SX10 + Raynox DCR-250 + dyfuzor

#38 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów

Napisano 06 grudzień 2008 - 18:58

ricosz, one mają jakieś 3-4mm całe... tu widać ich główki które są odpowiednio mniejsze ;) to stara fotka, mam tez pojedyncze jak znajdę to wrzucę!

#39 Mikouak

Mikouak

Napisano 06 grudzień 2008 - 19:09

Astacus, Genialne ujęcie! W życiu bym nie wymyślił, że tak to może wyglądać. Wspaniałą wiedzą się z nami dzielisz, chwała Ci za to. :thumbsup:
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#40 Norbius

Norbius
  • Użytkownik
  • 2121 postów

Napisano 06 grudzień 2008 - 21:09

Nie wiedziałem że raki noszą młode pod odwłokiem. Myślałem, że tak jak u krewetek (przynajmniej tych w moim akwarium) noszą jajka z których wykluwają się młode wprost do wody. Tylko te jajeczka u moich krewetek mają po 1mm srednicy :-)

Ciekawe ujęcie "zupy krewetkowe"