Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Leśny pejzaż


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1113 odpowiedzi w tym temacie

#1 carantoni

carantoni
  • Lokalizacja:
    Długosiodło

Napisano 05 lipiec 2008 - 00:03

Nie znalazłem odpowiedniego tematu więc postanowiłem założyc nowy.
Chodzi generalnie o las jako taki, raczej ogólnie niż szczegółowo, zarówno naturalny jak i zagospodarowany.
Zapraszam do zamieszczania zdjęc.

1.
Dołączona grafika

2.
Dołączona grafika
NIKON d70s + COŚ od siebie
http://www.carantoni.com/

#2 ŁukaszMarkowski

ŁukaszMarkowski
  • Użytkownik
  • 72 postów
  • Lokalizacja:
    Działdowo

Napisano 05 lipiec 2008 - 03:32

2 bardzo ciekawie wyszla ;-)
SONY alpha 200 +18-70mm i 75-300mm

#3 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 05 lipiec 2008 - 07:03

2 bardzo fajna , ale bym skadrował bliżej drzewa - było by ciekawiej ;-)

#4 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 lipiec 2008 - 08:54

Fajne zdjęcia.

Fotki przedstawiają tzw zrąb zupełny - sosna najlepiej się odnawia właśnie w taki sposób - ścinamy wszystko ( prawie, co widać na fotkach ) i sadzimy nowe drzewka. Jest jednak zasada pozostawiania tzw. "biogrup" - widać ją na pierwszym planie na fotce nr1. Ale, hehe na drugim zdjęciu leśnik chyba nie zajarzył idei biogrupy :hihi: i zostawił po prostu kilka drzew na zrębie...

:ninja:


#5 carantoni

carantoni
  • Lokalizacja:
    Długosiodło

Napisano 05 lipiec 2008 - 09:15

Dla ścisłości to nie biogrupy, ale kępy (które notabene mogą tworzyc biogrupy). Wg zasad hodowli lasu na zrębach zupełnych należy pozostawic 5% takich kęp, w których nie prowadzi się żadnych zabiegów - czekają po prostu na naturalną śmierc.

PS Skąd Dunadan u ciebie taka wiedza?
NIKON d70s + COŚ od siebie
http://www.carantoni.com/

#6 Anna_W

Anna_W
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 05 lipiec 2008 - 09:51

Bardzo ciekawy temat. :-D
2. Bardziej mi się podoba, chyba głównie z uwagi na tą chmurę, która się ładnie wkomponowała. ;-)
Zapraszam na moją skromną stronę :) http://www.annaw.pl | E-3 + szkła różne

#7 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 lipiec 2008 - 09:58

carantoni, jasne, ale to nie ma być grupka drzew tylko sensownie wybrany obszar o odpowiednie zróżnicowanej strukturze... chodzi o zostawienie ostoi dla mniejszych organizmów ;-) studiuję leśnictwo.

:ninja:


#8 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 lipiec 2008 - 10:17

Ciekawy temat i ładne zdjęcia.

#9 carantoni

carantoni
  • Lokalizacja:
    Długosiodło

Napisano 05 lipiec 2008 - 10:29

tylko sensownie wybrany obszar

Gorzej jak rośnie tylko sosna a w podszycie jałowiec. A wybrac kępy (przeważnie dwie) i sensownie je rozlokowc nie jest łatwo. Ja "kiedyś studiowałem", teraz działam w terenie.

PS WL w Wawie jak mniemam?
NIKON d70s + COŚ od siebie
http://www.carantoni.com/

#10 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 lipiec 2008 - 10:33

carantoni, aha. No właśnie... na razie to ja się uczę i wiedzy terenowej nie mam niemal żadnej. Zostawiania kęp ma zadanie "biocenotyczne". Kilka drzew w skupisk bez podszytu itp nie może tego spełnić w żaden sposób. Jaki jest więc sens zostawiania takich grup na uboższych wariantach borów? czy w terenie faktycznie zostawia się takie grupki? IMO to kompletnie mija się z celem...

:ninja:


#11 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 05 lipiec 2008 - 10:46

Popieram Dunadana
Ja na szczęście nie muszę zostawiać, kęp, biogrup bo całe leśnictwo jest objęte "blokiem upraw pochodnych". Za to mam inne uniedogodnienia ;-)

#12 carantoni

carantoni
  • Lokalizacja:
    Długosiodło

Napisano 05 lipiec 2008 - 10:50

Ja myślę że pewien sens jest, choc też mam pewne wątpliwości.
Kiedyś pozostawiano dosłownie po kilka drzew, z których do dziś nie dożyło żadne, ewentualnie stoją uschnięte - taka była moda. Ale trendy się zmieniają, w tym przypadku na szczęście, i pozostawiamy kępy większe tj przy zrębie 3 ha najczęściej będą dwie po około 8 arów, wszystko oczywiście zależy od stanu faktycznego w terenie.
Na słabszych siedliskach ich sens można wytłumaczyc tym że są dobrym środowiskiem dla życia np entomofauny, bo ssaki to schronienia tam raczej nie znajdą. Poza tym powstaje pewna mozaikowośc krajobrazu, i nie można pominąc kwestii naturalnego wysiewu nasion.
Koniec ględzenia, pokażcie coś ładnego.
NIKON d70s + COŚ od siebie
http://www.carantoni.com/

#13 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 lipiec 2008 - 11:58

Chwilka. Ja mam na mysli że samo zostawianie kęp stanowiących biogrupy ma sesn i to dużo. Ale kilka drzew w grupce to nie biogrupa. Kęoy mają za zadanie częściowo utrzymać klimat wnętrza lasu - takie azurowe grupki na fotce nr 2 tego zdania nie spełniają i nawet dla entomofauny to nie wystarczy...

PS - ze zdziwieniem stwierdzam że brak u mnie pejzaży leśnych :shock:

:ninja:


#14 carantoni

carantoni
  • Lokalizacja:
    Długosiodło

Napisano 05 lipiec 2008 - 15:03

Rozumiem, na fotce nr 2 te kępy mają po 4 ary, a na dziś pozostawiamy gdzieś 2 razy większe. A co do owadów to myślę że się mylisz, jest mnóstwo gatunków światłolubnych, żerujących na żywych, jak i martwych sosnach. Nie żebym się znał, ale jak jesteś ciekawy to zapytaj się na entomach - jest kilku porządnych specjalistów na SGGW.
Zobrazuję:
Kępa kiedyś:
3.
Dołączona grafika

Kępa dziś (pojedyncze drzewa to nasienniki):
4.
Dołączona grafika
NIKON d70s + COŚ od siebie
http://www.carantoni.com/

#15 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 lipiec 2008 - 15:24

carantoni, nie no jasne, ale te gatunki spokojnie sobie będą żyły albo na "ścianie lasu" albo w koronach - tam też jest dużo światła... Spójrz na kępę na 3 - ona nawet nie zacienia gleby ( inny rozkład ściółki itp )

:ninja:


#16 carantoni

carantoni
  • Lokalizacja:
    Długosiodło

Napisano 05 lipiec 2008 - 15:36

Ale ja się z Tobą całkowicie zgadzam. Problem w tym że Lasy Państwowe to firma "państwowa" (z budżetu nie dostaje nic, żeby było śmieszniej) której działalnośc opiera się na pozyskaniu drewna, a gro elementów ekologicznych jest niestety wprowadzana albo na siłę, albo pochopnie bez odpowiednich badań, albo tylko na papierze bo są ważniejsze wydatki. Problem kęp to nie jest wyjątek.
NIKON d70s + COŚ od siebie
http://www.carantoni.com/

#17 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 lipiec 2008 - 15:59

carantoni, ale kępy, stosowane w odpowiedni sposób są faktycznie pomocne - naukowcy nie wzięli sobie tego z nieba. Problem w tym że wykonanie bywa różne :-/

Ehh, się rozgadaliśmy ale wydaje mi się ze to trochę dobrze. Ten wątek może być fajnym sposób na uświadamianie ludzi jak lasy są zagospodarowywane w Polsce... szkoda że nie robiłem fotek lasu podczas terenówek :-/

a jednak coś mam

4. Taka poglądowa fotka...
Dołączona grafika

Uprawa świerkowa - powierzchnia doświadczalna w Rogowie więc prawdziwy las tak nie wygląda. O ile dobrze pamiętam to na tej powierzchni prawie w ogóle nie wycinano świerków - rosło ich bardzo dużo obok siebie - świerki mają to do siebie że jak rosną w zwarciu to są bardzo cienkie i smukłe i łatwo się wywracają pod wpływem wiatru czy śniegu... między innymi ta wolna przestrzeń po lewo była wynikiem takich "wypadów".

:ninja:


#18 krzych

krzych

Napisano 05 lipiec 2008 - 21:33

Ale porządek w Waszych lasach - drzewka tak ładnie rozsadzone, ściółka jednolita, prawie bezbarwna... U mnie panuje wielki balagan, ale jak ja się w nim dobrze czuję :) Dla równowagi w temacie, zarzucam zdjęcia z naturalnego Lasu...
06
Dołączona grafika
07
Dołączona grafika

#19 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 05 lipiec 2008 - 22:05

Puszcza, to jest to!
Fotki z rezerwatu ścisłego?

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#20 krzych

krzych

Napisano 05 lipiec 2008 - 22:17

07 jest ze ścisłego. Ale poza nim można znaleźć identycznie dzikie miejsca (fot.06), jest ich naprawde mnóstwo, trzeba jedynie wiedzieć gdzie szukać ;-)





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych