Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Wilk - Canis lupus

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
593 odpowiedzi w tym temacie

#581 Pele (Maciej Pawlik)

Pele

Napisano 05 wrzesień 2017 - 09:19

Wczoraj przeżyłem. niesamowite, choć bardzo krótkie spotkanie z wilkiem. O godz 19:30(normalnie o tej porze już ryczały byki, a tym razem była kompletna cisza) wstałem żeby założyć kurtkę bo straciłem nadzieję, że może coś wyjść, odwróciłem się, a tu skubaniec się pojawił. Być może usłyszał jak się gramoliłem, prawdopodobnie siedział na łączce obok, nie widziałem go bo część łąki była zasłonięta przez krzewy.

Udało mi się zrobić jedno zdjęcie i nagrać krótki film. W miejscu w którym mi wyszedł siedziałem już dobrych kilka razy. Ostatnio na miejscówce zrobiło się jakoś cicho, nic nie wychodziło. Przy pierwszych zasiadkach pokazywał się lisek, łanie z młodymi leżały kilkanaście metrów od nas, młode byki również przechadzały się po tej łączce (w video łowach zamieściłem kilka filmów na których widać, że działo się coś na łączkach). Jednakże od kilku wyjść nie było żadnego ruchu. Raz przebiegł byk jakby go ktoś mocno przestraszył innym razem dziamoliły koziołki, ale nawet na myśl mi nie przyszło, że gdzieś może kręcić się wilczek. Nie wiem czy cała ta sytuacja, którą opisuje ma sens i czy faktycznie mogły tam się zacząć kręcić wilki i to jest powodem mniejszej aktywności zwierzyny w tym miejscu. Poniżej zdjęcie, które udało mi się zrobić, warunki były słabe, ale nie narzekam bo to spotkanie zostanie w mojej pamięci na długo :)

105. iso 10000 | f/6,3 | 1/60 | 600mm

36630910080_867f3faf60_b.jpg

#582 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv

Napisano 05 wrzesień 2017 - 17:28

Zazdroszczę i gratuuję! Zdjęcie bardzo fajne :clap2:

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka

#583 Benio

Benio
  • Małomówny
  • 49 postów

Napisano 05 wrzesień 2017 - 18:37

Super, przy tym ISO to bylo juz prawie ciemno...

#584 Roby

Roby

Napisano 05 wrzesień 2017 - 18:51

Jak na te warunki to super fota.

#585 Pele (Maciej Pawlik)

Pele

Napisano 05 wrzesień 2017 - 21:57

Dziękuję :) Cieszę się, że się podoba.

#586 kacperro

kacperro
  • Użytkownik
  • 263 postów

Napisano 07 wrzesień 2017 - 05:38

@Pele ekstra!!! gratulacje

#587 asfoto (Andrzej Smoliński)

asfoto

Napisano 07 wrzesień 2017 - 07:59

@Pele jak na te warunki to na prawdę zrobiłeś co tylko można. Gratulacje !

Nikon D500 T17-50 VC, S 150 OS, Samyang 8mm
A to moja galeria

#588 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes

Napisano 07 wrzesień 2017 - 08:58

@Pele świetne. Przy tym gatunku wciąż nie patrzy się na ISO. ;-)

Pentaxy dwa i kupa szkła ;)
www.marekskruch.pl

#589 Pele (Maciej Pawlik)

Pele

Napisano 07 wrzesień 2017 - 09:34

Dziękuję jeszcze raz :)

#590 Adriann

Adriann
  • Nowa postać
  • 4 postów

Napisano 13 wrzesień 2017 - 09:58

wyszło mega.

#591 Benio

Benio
  • Małomówny
  • 49 postów

Napisano 15 wrzesień 2017 - 16:50

Jak juz jestesmy przy wysokim ISO to chcialbym dwa zdjecia z Bieszczad jeszcze pokazac,

ISO 16000

106

]37101112751_a7ec5dca07_b.jpg

ISO 40000 :-)

107

]37243794485_67b8e9d719_b.jpg

Użytkownik Benio edytował ten post 15 wrzesień 2017 - 16:52

#592 MilanND

MilanND
  • Użytkownik
  • 247 postów

Napisano Tydzień temu

Tej zimy postanowiłem nie stawiać drapolowej czatowni i wszystkie siły skupić na wilkach. Mało wyjść w teren, a w zasadzie można powiedzieć wcale w ostatnim czasie zrodziło sporo kosmatych myśli po tym co prezentuje @Pele w wątkach ,,drapolowych".   No ale nadszedł czas, że łaskawą pogodę udało się zgrać z wolnym terminem. Dzień wcześniej spadł pierwszy śnieg, który utrzymał się i dawał nadzieje na małe tropienie. Wilki są w okolicy, to było pewne, więc szansa jest tym bardziej znając ich chyba ulubioną miejscówkę spoczynkową (moim zdaniem). Ruszyłem z samego rana w znanym kierunku, było pięknie, zima zawitała na dobre, cudowne klimatyczne widoki. Zimo na reszcie jesteś! Załadunek drewna w okolicy wilczego terenu nieco zahamował mój entuzjazm jednak ruszyłem wzdłuż kanału, by po 30 metrach zweryfikować to coś... Przeczucie? Znak? Coś kazało mi iść w druga stronę. Tak więc ruszyłem nieśpiesznie drogą w stronę poligonu.  Bardzo szybko przekonałem się, że to właściwy ruch. Przejściu 200 metrów i ciągłym lustrowaniu terenu to w lewo,w prawo, w przód i w tył ... odwracam się po raz kolejny aby sprawdzić czy ,,nic" mnie nie śledzi jednak było pusto. Nic idę dalej, odwracam się i widzę w ułamku sekundy jak 50 metrów ode mnie znajoma sylwetka kończy przechodzić drogę. Zniknął momentalnie widziałem tylko tułów i ogon znikający w przydrożnym rowie... ułamek sekundy, jedno spojrzenie. Już wiedziałem, że spaprałem sprawę wyszedł akurat jak na 3 sekundy odwróciłem się za siebie :( adrenalina podskoczyła, ciało zaczęło drgać w myślach gorzkie słówka... jak mogłem go nie widzieć, że idzie bardziej otwartego lasu nie ma w tej okolicy. Przykucnąłem na chwilę próbując odnaleźć wilczą sylwetkę w trawach - bez skutecznie.  Wstaję i kiedy chce zrobić pierwszy krok daleko przede mną ruch na drodze coś wyłazi. Byłem pewny, że to wilki, ale ile razy miałem to przeczucie i musiałem potem ze smutkiem zweryfikować, że to tylko sarna lub inne zwierzęta. Natychmiastowo przykładam aparat do oka, max zoom i tak jak stałem poszedł strzał w postacie ... Euforia, ciało się gotuje od emocji. Fotograficzny orgazm. Szybko klękam w międzyczasie rozkładając nogi statywu, przełączam na filmowanie. Ciemno... no pewnie ISO 800, dopiero co ledwo się rozwidniło, szybka zmiana parametru na 6400, ostrzenie w punkt...     

Nie ma nic, pusta droga. Czekam chwilę ale nic się już nie dzieje. Sprawdzam kadr coś jest, nie trafiłem wilki rozmyte ale widać że to one coś tam jest. I smutek, z niewykorzystanej okazji i wielkie szczęście tego dnia, euforia z kolejnego spotkania i tego kiepskiego dokumentu.  Idę w miejsce gdzie były wilki mimo śniegu nie znajduję tropów musiały iść zmarzniętą drogą. Kiedy szukam tropów wychodzi sarenka i płoszy się dorodny byk. Śladów nie ma gdzieś przepadły, już wiem Duch lasu nie zostawia śladów :P mając w pamięci opis Wajrakowego spotkania z wilkami zaczynam wyć. Raz ... za chwilę drugi... wilki poszły w sobie tylko znanym kierunku. Obszedłem cały oddział dookoła. Nic nie wskazywało na to aby wyszły z oddziału, po drodze trafiam na dziki przechodzące przez drogę. Wracam do miejsca gdzie przechodził samotny wilk piszę do Maćka (@Pele) co się wydarzyło , że ledwo niewyraźny kadr który oglądałem kilkukrotnie na zbliżeniu. Skoro w aparacie jest tak kiepsko to co będzie na kompie? Ruszyłem tropem samotnego wilka, doprowadził mnie do sporej chmary byków, znalazłem miejsce gdzie wilki się złączyły, by po chwili zgubić trop w plątaninie powalonych sosen i mnogości jelenich racic. Plus taki, że trafiłem gniazdo strefowe (czarnego boćka zapewne) oraz innego jeszcze drapola, ale tu było już za dużo niewiadomych.

W aucie przeglądam co się udało dziś sfocić i kolejny raz uśmiech wita na mojej twarzy. Cały dzień byłem przekonany, że mam 1 zdjęcie wilków, są dwa!!! Pierwsze znacznie lepsze ale szału nie robi, gdyby to nie były wilki... Odległość ok 250 metrów, ciężkie warunki i fakt, że wszystko trwało pewnie ze 3 sek. zrobiło swoje. Gdyby to nie były pieski z gatunku Canis lupus foto poszłoby do kosza a tak pomęczyłem się trochę w PSie.  

Co powiecie na szerszy kadr środowiskowy? Powiedzcie czy ta fota tutaj pasuje czy wrzucić do BŁ. Pzdr.

108.

38829634812_1b002ce872_b.jpg

Użytkownik MilanND edytował ten post Tydzień temu

Uwaga!!! AMATOR!!!

#593 Leśne Oko

Leśne Oko
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano Tydzień temu

Już dla samego opisu chyba tak :clap:.

#594 kacperro

kacperro
  • Użytkownik
  • 263 postów

Napisano Tydzień temu

@MilanND Pasi pasi ta fota - nie zawsze musi być zbliżenie - tu masz klimat, napięcie wisi w powietrzu - no i dwa wilki, ergo: bardzo fajne zdjęcie