Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Drapieżniki i padlina

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 valdi99

valdi99
  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 07 grudzień 2007 - 12:15

Witajcie,
postanowiłem podzielić się swymi uwagami na temat zimowego dokarmiania drapieżników.
Przede wszystkim dla dobra ptaków, ale Wam też powinno się przydać.

Zima a to najcięższy okres dla skrzydlatych dziennych drapieżników i sów. Śniegi
i mrozy powodują, że wielu tym ptakom nie uda się przetrwać do wiosny i wyprowadzić
lęgu, ale możemy im w tym pomóc! Bez względu na to, czy chcemy je fotografować czy
tylko dokarmiać wykładając im mięso - warto wiedzieć jak to robić, by nie zaszkodzić.

1) Drapieżniki dzienne
Do dokarmiania tych, które zerują zimą na padlinie, najlepsza jest świeża padlina ofiar
komunikacyjnych - np. niedawno zabity przez samochód pies, kot, kura etc. zabrana z
pobocza drogi. Mięso zabitego zimą na drodze zwierzęcia długo zachowuje świeżość w
niskiej temperaturze, ale z pewnością zmarnuje się w rowie, a zabranie go z pobocza do
lasu czy w pola, lub choćby przeniesienie dalej od pędzących pojazdów - uratuje życie
niejednemu drapolowi. Warto w tym celu wozić w bagażniku plastikowy worek i rękawice.

Mogą być także odpady z ubojni, masarni, zakładów mięsnych czy rzeźni etc. które można
dostać za bezcen a nawet darmo. W ostateczności można kupić mięso w markecie
(SUROWE, nie wędliny) z przeznaczeniem na dokarmianie padlinożerców. Nie musi to być
mięso pierwszej świeżości - enzymy trawienne i organizm drapieżnego ptaka świetnie
poradzą sobie nawet z mięsem o wyraźnym "zapaszku". Najlepsza jest w kolejności:
dziczyzna, konina, wołowina, baranina, drób i ewentualnie wieprzowina. Mięso wieprzowe
potrafi zaszkodzić drapieżnym ptakom, dlatego jak już musi być wieprzowina, to lepiej
podroby: wątroba, serca, płucka etc. Generalnie wieprzowina jako pożywienie jest zbyt
toksyczna i zbyt tłusta dla skrzydlatych drapieżników.

Gdy mamy już mięsko, w upatrzonym miejscu odgarniamy śnieg na powierzchni paru
metrów i kładziemy je wprost na ziemi. Wykładamy je zawsze w odludnym miejscu,
koniecznie na odkrytej przestrzeni - na polach, łąkach etc. a jeśli w lesie, to na większej
polanie - ptaki muszą mieć rozległy widok, aby w razie niebezpieczeństwa dostrzec je
zawczasu. W trosce o ptaki, postarajmy się zrobić to jak najdalej od ludzkich siedzib,
uczęszczanych dróg i wałęsających się psów.

Wykładając mięso koniecznie pamiętajmy aby nie wykładać zbyt małych kawałków, tj.
mniejszych od jaja kurzego! Takie połknięte w całości, w stanie zamrożonym, spowodują
zgon ptaka!!! Muszą być to większe kawałki, najlepiej cala tusza, czy półtusza, noga, szyja
etc. aby ptaki mogły rwać sobie kęsy, co gwarantuje ich rozmrożenie w wolu i potem
strawienie.

Przy wyłożonym mięsie pojawiać się będą myszołowy zwyczajne (czasem też włochate)
i bieliki, ale także jastrząb, błotniaki, kruki, wrony, sójki, sroki a nawet sikory, dzięcioły
i czaple. Mogą pojawić się także lisy, kuny i małe drapieżniki łasicowate.

2) Jak "dokarmiać" sowy?
Sowy nie jadają padliny, tylko "własnoręcznie" upolowane gryzonie. Ale można im w tym
pomóc... Odśnieżamy większy kawałek ziemi w pobliżu lasu graniczącego z polami (w odl.
do ok 50m od lasu), wysypujemy tam ziarna zbóż, otręby, płatki owsiane etc. Potem należy
rozłożyć tam słomę, przykrywając nią odśnieżony placyk. Wyłożone ziarno w ciągu paru dni
zwabi gryzonie z najbliższej okolicy, a w kolejnych dniach szeleszczące pod słomą gryzonie
zwabią sowy, które z upodobaniem będą tam na nie polować. Kiedyś, gdy na naszych
wsiach trzymano ziarno w stodołach, sowy zimą polowały wewnątrz stodół albo w ich
obejściu. Niestety, stodoły to dziś raczej historia...

Kilka uwag
- zwierzyna strzelona śrutem z broni myśliwskiej czy wiatrówki NIE NADAJE się do
dokarmiania! Obecność ołowiu w mięsie jest zabójcza dla zjadającego! Wyjątkowo można
wyłożyć mięso zwierzyny strzelonej kulą, ale po uprzednim zlokalizowaniu i usunięciu
pocisku.

- nie nadają się także zwierzęta uśmiercone za pomocą trucizny czy weterynaryjnych
zastrzyków "usypiających". Zanim trucizna rozpadnie się w mięsie na nieszkodliwe związki,
uśmierci jej konsumenta...

- większe ryby są także bardzo dobrą karmą, szczególnie dla bielika, czapli, kormoranów
i błotniaków.

Reasumując - ofiary komunikacyjne to najlepsze (i darmowe) źródło karmy. Pomijam tutaj
aspekt prawny, bo w krajach UE zabronione jest składowanie padliny w lasach czy na
polach, podlega ona obowiązkowi utylizacji. Jednak przemieszczenie ofiar komunikacyjnych
w stosowne miejsce, nie jest nigdzie wspomniane (a tym samym zabronione), a więc
traktuję je jako dopuszczalne, tym bardziej ze jest to działanie w zbożnym celu ;-)

PS
Na koniec WAŻNA uwaga! Dokarmiane ptaki łatwo przyzwyczajają się do regularnie
wykładanej karmy i ciągną w takie miejsca z całej okolicy. Dlatego jeśli chcemy je
dokarmiać, musimy czynić to stale i konsekwentnie do czasu aż zima zelżeje,
najlepiej aż do pierwszych dni marca. Przerwanie dokarmiania w trakcie zimy, spowoduje
że niejeden z pozujących nam ptaków nie obudzi się po mroźnej nocy...
Pozdrawiam, valdi99

Ośrodek Rehab. Ptaków Fundacji AVIANGARDA http://www.aviangarda.eko.org.pl/
Powiadają, że nie uda Ci się zaprzyjaźnić z sokołem, jeśli sam nim nie jesteś -samotnikiem, przelotnie tylko goszczącym na tej ziemi...

#2 Dunadan

Dunadan

Napisano 07 grudzień 2007 - 12:19

valdi99, bardzo ciekawy temat! dzięki za wszelkie info. Zastanawiam się czy by nie przykleić...?

:ninja:

#3 valdi99

valdi99
  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 07 grudzień 2007 - 12:20

Można przykleić...
Pozdrawiam, valdi99

Powiadają, że nie uda Ci się zaprzyjaźnić z sokołem, jeśli sam nim nie jesteś -samotnikiem, przelotnie tylko goszczącym na tej ziemi...

#4 fotosc

fotosc

Napisano 07 grudzień 2007 - 12:44

swietna lektura :)

#5 valdi99

valdi99
  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 07 grudzień 2007 - 12:51

Dzięki :oops:
Pozdrawiam, valdi99

#6 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho

Napisano 07 grudzień 2007 - 13:13

valdi99, dzięki za fajny pouczający tekst. Dużo się tu mówiło o dokarmianiu "drapoli" i trzeba było szukać po forum, a teraz mamy niezłe all-in-one :-D
Pzdr.

#7 Cerberiusz

Cerberiusz

Napisano 07 grudzień 2007 - 16:46

valdi99, bardzo dobry tekst. Warty przeczytania.
Pozdrawiam Cię [you]

www.mikolajleszczynski.pl

#8 Czarny zwierz

Czarny zwierz
  • Użytkownik
  • 1162 postów

Napisano 07 grudzień 2007 - 17:09

Porządny tekst. Wiele się dowiedzialem. Dzięki valdi99,

#9 brzeziu

brzeziu
  • Użytkownik
  • 704 postów

Napisano 07 grudzień 2007 - 18:23

Poradnik pierwsza klasa !
Mam nadzieję , że wkrótce z niego skorzystam w praktyce .
C30D/BG-E2n*EF-S10-22F3,5-4,5*EF/50F1,4*EF100F2,8*430EX*M055x pro cdn
www.brzeziu.selia.pl

#10 Monastor

Monastor

Napisano 07 grudzień 2007 - 18:38

valdi99, dzięki wielkie, bardzo mi pomogłeś ;-)

#11 BlueDun

BlueDun

Napisano 07 grudzień 2007 - 18:41

Dunadan, myślę ,że warto by przenieść , to takie kanony , co to warto poczytać :roll:
Zgodnie z punktem 7. regulaminu, ten użytkownik został usunięty z forum.

#12 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes

Napisano 07 grudzień 2007 - 19:17

valdi99, świetny tekst! Szkoda by było aby zaginął wśród wielu innych....
Pentaxy dwa i kupa szkła ;)
www.marekskruch.pl

#13 valdi99

valdi99
  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 07 grudzień 2007 - 19:23

Ech, dużo tych pochwał... :oops: Niech Wam i ptakom ten tekst służy jak najlepiej!
Pozdrawiam, valdi99

#14 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv

Napisano 07 grudzień 2007 - 21:55

Ech, dużo tych pochwał...

Bo i jest za co. Dzięki valdi99, teraz już wiemy wszystko :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka

#15 rybkowski73

rybkowski73
  • Użytkownik
  • 242 postów

Napisano 21 wrzesień 2008 - 08:38

Zastanawiałem się jak mozna dokarmiać sowy a tu odpowiedź podana na tacy.Dopiero teraz przeczytałem.Dzięki.
C40d, 20d, Sonnar 4/300, T 17-50 2,8 , i inne M42

#16 miszak

miszak

Napisano 23 wrzesień 2008 - 14:05

Ja też dopiero przeczytałem. Valdi, super tekst. Thx.
http://bodak.manifo.com
CANON wcześniej Prawdziwe aparaty i szkła

#17 ŁukaszZ (Łukasz Ziewacz)

ŁukaszZ

Napisano 23 wrzesień 2008 - 17:26

dobry tekst. w koncu sezon juz niebawem...pierwsze przymrozki chyba i mozna zacząć próbowac :)
Chociaz jedni mówia ze padlina już działa od sierpnia. Nie wiem, nie sprawdzałem.

#18 ŁukaszZ (Łukasz Ziewacz)

ŁukaszZ

Napisano 09 listopad 2008 - 00:00

Mam pytanie do ptasziarzy focących drapiezne ptaki.
Na jaką wysokośc powienien wystawac patyk/kłoda z ziemi na którym będą miały siedzieć ptaki np myszołów ? Bardziej mnie interesuje minimalna wysokosc :)

#19 cosford

cosford

Napisano 17 listopad 2008 - 13:30

ŁukaszZ, z mojego skromnego doświadczenia wynika, że jeśli w najbliższym otoczeniu nie ma żadnych kłód, krzaków etc.. czasem wystarczy pół metra. Wstawiłem sobie taki pieniek eksperymentalnie i myszołów usiadł na nim po skończonym posiłku i urzędował tam dobre kilka minut. Poza tym siada na nim reszta towarzystwa stołującego się przy czatowni czyli sroki czy sójki.

Pozdrawiam

#20 Tomek22

Tomek22
  • Małomówny
  • 11 postów

Napisano 04 marzec 2009 - 21:34

Witam a ja wczoraj wyłożyłem Łosia byka na uprawie leśnej (pukną go Tir) zobaczę czy coś przyleci i kiedy. Mam tam zwyżkę i wielki apetyt fotograficzny z ty związany.
Leśnyludzik Olympus E510+ZD14-42+ZD40-150+Sigma 135-400